آکاایران: اهمیت ورزش شنا در دوران بارداری

متخصص زنان و زایمان گفت: در این ورزش هیچ فشار و کشش اضافی به بدن تحمیل نمی شود و همچنین اهمیت آن در بارداری افزایش می یابد.

حسینی متخصص زنان و زایمان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران، با اشاره به موضوع شنا کردن در دوران بارداری اظهار کرد: شنا یکی از مهمترین ورزش های اصلی است که اهمیت آن در دوران بارداری بیشتر می شود. زیبایی این ورزش در این است که هیچ فشار و کشش اضافی به بدن تحمیل نمی کند و از بدن در برابر وزن محافظت می کند.

وی افزود: در 3 ماهه اول بارداری اگر انرژی لازم را دارید، می توانید روزانه به مدت 30 دقیقه شنا کنید. شنای صبح گاهی مادران باردار را با احساس تهوع صبح گاهی مقاوم کرده و او را برای بقیه روز شاد و پرانرژی تر می کند.

این متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: در 3 ماهه دوم بارداری با رشد جنین و افزایش سن بارداری نیازی به کم کردن مدت شنا نیست و به تغییر برنامه شنا هم نیازی نیست.در 3 ماهه سوم بارداری آب از مفاصل و تاندون ها در هنگام ورزش حمایت می کند و از صدمات احتمالی نیز پیش گیری می شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در هنگام شنا کردن بهتر است هر 20 دقیقه 235 میلی لیتر آب به بدن برسد. توصیه می شود در 3 ماهه دوم بارداری تا 3 ماه سوم از مایوهای مخصوص بارداری استفاده شود. پس از انجام تمرینات شنا بهتر است چند دقیقه ای را صرف روش های آرام سازی کنید.

.

منبع :