آکاایران: همه عوامل ایجاد کننده ورم در حاملگی

چه عواملی در ایجاد ورم در زنان باردار تاثیرگذارند و موجب این امر می شوند و خانم های باردار ببا چه روش هایی می توانند از این عارضه پیشگیری کنند؟

سازمان جهانی بهداشت شیوه درمانی طب سوزنی را یکی از موفق ترین شیوه های درمانی برای بیماری ها و اختلال های زنان می شناسد.
به اعتقاد کار شناسان این سازمان، طب سنتی چین یکی از موثر ترین روش ها به منظور درمان و تسکین دردهای ناشی از بیماری های زنان و اختلال های موجود در دستگاه زنان می داند. این کار شناسان باور دارند طب سوزنی پس از موفقیتی که در تسکین درد ها و از بین بردن آن ها کسب کرده، در زمینه درمان و تسکین بیماری های زنان و دستگاه گوارش شیوه های درمانی ویژه و منحصر به فردی دارد. در این شماره با دکتر «رضا حشمت» متخصص طب سوزنی از چین و رئیس انجمن طب سوزنی ایران به گفت و گو نشستیم تا درباره شیوه های درمانی طب سوزنی چین برای درمان بیماری ها و اختلالات دستگاه زنان بیشتر بدانیم.

افزایش شیر مادران در ۵ جلسه
به طور کلی کاهش میزان شیر در مادران به واسطه کمبود تغذیه نوزادان قابل شناسایی است. گاهی ممکن است مادری در ترشح میزان شیر کافی برای نوزادش دچار مشکل باشد. به این ترتیب که جسم او قادر نباشد میزان مناسب و کافی شیر را برای تغذیه نوزادشان فراهم کند. علت بروز چنین مشکلی بروز اختلال در عملکرد ارگان هایی است که مسئول تولید شیر از خون و انرژی در بدن مادر هستند.

ضعف در معده و طحال مادر می تواند در این زمینه موثر باشد. از سوی دیگر افسردگی مادر نیز می تواند یکی از راه های بسته شدن انرژی در مردین ها یا مسیرهای انرژی در بدن مادر باشد.

به این ترتیب تولید شیر در بدن مادر با اختلال همراه می شود و مادر نمی تواند شیر لازم را برای نوزادش تهیه کند. درمانگران طب سوزنی چین برای درمان این مسئله در مدت زمان ۳ تا ۵ جلسه قادرند ضعف و اختلال در عملکرد کبد و طحال را برطرف کرده و مادر را برای تولید میزان شیر مناسب برای تغذیه نوزادشان همراهی کنند.

چگونه ورم ناشی از بارداری را تسکین دهیم
در دوران بارداری به دلیل تجمع آب و مایعات در بخش های خاصی از بدن اغلب مادران باردار با ورم بدن روبه رو هستند. این ورم معمولا در بخش های سر، صورت، زیر چشم ها و سایر اندام های بدن دیده می شود. یکی از مهم ترین نکاتی که ممکن است در جریان تولید این ورم ها در بدن موثر باشد مصرف برخی مواد غذایی و حساسیت مادر به آنهاست که در جریان گردش آب و مایعات در بدن اختلال به وجود می آورد. این شرایط وجود رطوبت و هجوم آن به سمت ریه مادر ممکن است بر عملکرد ریه تاثیر بگذارد. از این رو درمانگران طب سوزنی چین با زدن سوزن هایی به بدن مادر می توانند این مسئله را در بدن زن باردار کنترل کنند.

تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروی
یکی از موثر ترین و جذاب ترین خاصیت های طب سوزنی چین تاثیر آن در درمان ناباروری هایی است که به دلیل نقصان در رهاسازی تخمک در زنان دیده می شود. در این نوع از ناباروری که تنها ناشی از رهاسازی نامناسب تخمک است، طب سوزنی می تواند به عنوان یک درمانگر موفق وارد عمل شود و به درمان ناباروری بیمار کمک کند. اما در شرایطی که ناباروری به دلیل اختلال های موجود در رحم و اندازه آن باشد یا اختلال در ظاهر تخمک باشد، این شیوه نمی تواند درمان مناسبی را ارائه کند.

با وجود این در شرایطی که بدن بیمار توانایی رهاسازی مناسب تخمک را ندارد، طب سوزنی می تواند این نیرو را در بدن مادر ایجاد کند تا رهاسازی تخمک در زمان مناسب و با شرایط ایده آل صورت بگیرد.

حتی توصیه شده افرادی که قصد دارند لقاح مصنوعی انجام دهند بهتر است پیش از انجام این کار، یک ماه قبل از انجام لقاح به مدت ۱۰ جلسه طب سوزنی دریافت کنند، زیرا این کار موجب بالارفتن میزان موفقیت لقاح در بدن آن ها می شود.

درمان انواع تهوع و استفراغ با طب سوزنی
بر اساس تحقیقات مختلفی که در جهان صورت گرفته، طب سوزنی به عنوان شیوه درمانی مناسبی برای درمان تهوع و استفراغ شناخته شده است. به طوری که می تواند تاثیر زیادی در درمان انواع تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی، بیهوشی اتاق عمل و همین طور تهوع و استفراغ ناشی از بارداری در زنان داشته باشد. نتایج ۶  تحقیق از ۷ تحقیق دقیق و منسجم در این زمینه نشان می دهد طب سوزنی برای خانم های باردار تاثیری برابر دارو دارد. این تاثیر برخلاف تاثیر داروهای شیمیایی در بدن، فاقد عارضه است. روش درمانی در این زمینه بهره گیری از متد طب سوزنی یا طب فشاری است که در چند مرحله صورت می گیرد. در مراحل اول پزشک با فشار نقطه ای روی بدن سعی می کند تهوع و استفراغ را کنترل کند، این تکنیک توسط خود پزشک انجام می شود یا به واسطه آموزش بر عهده بیمار گذاشته می شود. در صورت عدم موفقیت بعد از چند جلسه درمانی، متخصص ممکن است از طب سوزنی یا روش های دیگری برای درمان استفاده کند. تحریک این نقطه و نقاط دیگر کمک می کند تا حرکت مری و معده تنظیم شده و غذا به درستی به طرف روده کوچک یا بزرگ حرکت کند. استفاده از متدهای درمانی طب سوزنی برای درمان تهوع و استفراغ نسبت به متد طب فشاری قوی تر و ماندگار تر است چرا که صدمه کوچکی که سوزن در بافت بدن ایجاد می کند تا زمانی که ترمیم شود موجب تحریک عصب هایی می شود که حرکت های معده و مری را تنظیم می کنند. بنابراین ماندگاری این شیوه نسبت به فشار درمانی بیشتر و موثر تر است.

انرژی طغیان گر را کنترل کنیم
از دیدگاه طب سوزنی، انرژی در بدن – همچون آبی که در رودخانه جاری است- در مسیر خود در حال حرکت است و هرگاه این انرژی در خلاف جهت حرکت کند، آن را انرژی طغیان گر گویند. مسیر حرکت غذا در بدن از دهان به مری و بعد به معده است. این حرکت صحیح انرژی در بدن است که هر گاه بالعکس شود آن را انرژی طغیان گر معده می نامند که سبب ساز تهوع و استفراغ می شود.

بنابراین انرژی طغیان گر موجب می شود مواد غذایی و انرژی ها در مسیر همیشگی خود حرکت نکنند و در خلاف جهت حرکت کنند. چنین می شود که مواد غذایی به جای آنکه به سمت روده ها حرکت کنند به سمت بالا حرکت کرده و منجر به استفراغ و تهوع می شوند.

.

منبع :