آکاایران: زنان شیرده بخوانند

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، دکتر الهام السادات هاشمیان، با اشاره به اینکه التهاب موضعی پستان در زنان شیرده با درد، تب واحساس کسالت و بیماری همراه است، گفت: حدود یک درصد افراد مبتلا نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا می کنند.

وی یادآور شد: التهاب اغلب به دلیل اشکال در شیردهی است. سابقه التهاب پستان در شیردهی قبلی، عدم تخلیه کامل و تجمع شیر، ترک و زخم نوک پستان از علل این بیماری هستند. در این حالت میکروب ها از طریق نوک پستان وارد می شوند و در بافت آن ایجاد عفونت می کنند که اگر این التهاب سریع درمان نشود، ممکن است تبدیل به آبسه شود. احتمال تبدیل التهاب پستان به آبسه در خانم های چاق و سیگاری بیشتر از افراد عادی است.

هاشمیان نایینی با بیان اینکه این عارضه با علائم بالینی تشخیص داده می شود، گفت: در این مشکل اغلب پستان به صورت یکطرفه مبتلا و قرمز، متورم، سفت و دردناک می شود.

این جراح و متخصص زنان تب بالای 38.3 درجه سانتی گراد را از نشانه های این بیماری دانست و گفت: فرد احساس بیماری، کوفتگی عضلات و حالتی شبیه لرز و آنفلوانزا دارد. در مراحل اولیه به طور معمول این علائم خفیف و در مراحل بعد علائم شدت بیشتری پیدا می کند و حتی ممکن است غدد لنفاوی زیر بغل متورم و دردناک شوند.

وی تصریح کرد: برای تشخیص نیاز به آزمایش خون نیست. اگر در آزمایش خون این افراد به طور واضح گلبول های سفید بالا رود و نوتروفیل ها افزایش یابند، عامل بیماری التهاب پستان باکتری استرپتوکوک گروه A است، لذا درمان آنتی بیوتیکی علیه استرپتوکوک لازم است و باید درمان علامتی هم انجام شود.

هاشمیان نایینی گفت: برای کم کردن درد پستان می توان از کمپرس نوک پستان، ماساژ و مصرف مسکن های ضد التهابی مثل بروفن یا استامینوفن استفاده کرد. زخم نوک پستان را با آنتی بیوتیک موضعی همراه با داروی ضد التهاب که اغلب به صورت پمادهای ترکیبی در بازار هستند، می توان درمان کرد.

یک جراح و متخصص زنان یادآور شد: اگر پس از این اقدامات درمان با آنتی بیوتیک به مدت سه روز علائم بالینی بهتر نشد، لازم است از بیمار سه آزمایش کشت شیر و سونوگرافی پستان صورت گیرد و فرد بیمار در بیمارستان بستری شود.

وی گفت: دوره درمان آنتی بیوتیکی 10 تا 14 روز است. اگر درمان کامل نشود، احتمال عود وجود دارد. سونوگرافی برای تشخیص افتراقی التهاب پستان از آبسه کاربرد دارد. در تمام مدت درمان لازم نیست مادر شیردهی به نوزاد را قطع کند.

.

منبع :