آکاایران: احتمال کاهش هفتاد درصدی بارداری در زنان بالای سی و پنج سال

رییس پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه بهترین سن بارداری بین 20 تا 30 سالگی است، افزود:در سن بالای 35 سال احتمال بارداری زنان 70 درصد کاهش می یابد.

دکتر محمدمهدی آخوندی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: افزایش سن مادر نه تنها سبب کاهش احتمال بارداری می شود، بلکه احتمال تولد فرزند سالم را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه زنان و مردان از نظر ساختار باروری تفاوت زیادی دارند، توضیح داد:بدن مردان در هر دقیقه هزاران اسپرم تولید می کند اما زنان با میزان مشخصی تخمک به دنیا می آیند و با گذشت هر لحظه ذخیره تخمدانی آنها کاهش می یابد.

رییس پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد:کاهش تخمک ها در اثر افزایش سن، احتمال باروری زنان را به شدت کاهش می دهد.

آخوندی با بیان اینکه علاوه بر افزایش سن، عوامل محیطی نیز تاثیر جدی بر سلامت تخمک ها دارد، افزود: این عوامل محیطی می تواند شامل بیماری ها، داروها، شیمی درمانی، استرس و یائسگی زودرس باشد.

وی ادامه داد: بنابراین ناباروری می تواند عوامل ژنتیکی یا محیطی متعددی داشته باشد.

رییس پژوهشگاه ابن سینا خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایل توصیه پزشکان به بارداری در سنین زیر 35 سال، پیشگیری از تولد فرزند ناقص است؛ بعد از 40 سالگی بارداری به ندرت رخ می دهد و احتمال تولد فرزندی سالم به شدت کاهش می یابد، بنابراین به زنان توصیه می شود پیش از 35 سال باردار شوند و بارداری را به تعویق نیندازند.

.

منبع :