آکاایران: دو دلیل مهم برای بروز اختلالات ژنتیکی در نوزادان

مسئول فنی آزمایشگاه ژنتیک مرکز جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی گفت: 20 درصد از ازدواج ها در منطقه خاورمیانه و بخصوص جمهوری اسلامی ایران و کشور هند، فامیلی است که سازمان بهداشت جهانی در نظر دارد این میزان را به 2.5 درصد کاهش دهد.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه آذربایجان شرقی، دکتر سیدعلی رحمانی در کنفرانس علمی ناهنجاری های مادرزادی از دیدگاه ژنتیک پزشکی گفت: منظور از ناهنجاری های مادرزادی، یکسری اختلالات آناتومیکی یا ساختمانی است که در هنگام تولد وجود دارند یا پس از تولد، خود را بروز می دهند.

وی افزود: گروهی از اختلالات و ناهنجاری های مادرزادی همچون طاسی سر در مردان علی رغم اینکه مادرزادی هستند، اما پس از تولد و در سنین بالا بروز می کنند.

وی ادامه داد: اگر تمامی شرایط حاملگی مهیا بوده و زوجین رابطه خویشاوندی با یکدیگر نداشته و سن حاملگی نیز در زن و مرد مناسب باشد و زوجین غربالگری های این دوران را انجام دهند، سه درصد از متولدین زنده، دارای ناهنجای های مادرزادی خواهند بود.

رحمانی اظهار کرد: بیشترین ناهنجاری های مادرزادی مربوط به ناهنجاری های مغز و اعصاب است که از هر 1000 تولد در دنیا، 10 نوزاد زنده واجد این ناهنجاری هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنان خود، سن مناسب برای حاملگی در زنان را 18 تا 35 سال و سن باروریمردان را کمتر از 55 سال اعلام کرد و افزود: 70 درصد ناهنجاری های مادرزادی علت ژنتیکی دارند و یک سوم نیز با علل غیرژنتیکی ارتباط دارند.

وی گفت: کمتر از پنج درصد سرطان ها ناشی از عوامل ارثی هستند و به جرات می توان گفت که 100 درصد آن ها ناشی از عوامل ژنتیکی هستند.

رحمانی تصریح کرد: در شرایط ایده آل حاملگی، هشت درصد از جنین ها دارای ناهنجاری های کروموزومی هستند که هفت درصد از این هشت درصد خود به خود سقط می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویژگی های بیماری سندروم داون افزود: شباهت افراد مبتلا به بیماری سندروم داون بیش از شباهت دو فرزند یک خانواده به یکدیگر است.

رحمانی، بالا رفتن سن بارداری را یکی از عوامل افزایش ابتلای فرزندان متولد شده به بیماری سندروم داون دانست و گفت: در بارداری سن 49 سالگی، احتمال ابتلای فرزند متولد شده به بیماری سندروم داون، یک به 11 مورد است در حالی که در بارداری سن 24 سالگی احتمال ابتلا یک به 1490 است.

.

منبع :