آکاایران: مکمل های ضروری در دوران بارداری

آکاایران: مکمل های ضروری در دوران بارداری


برای هر خانم یکسری آزمایشات و چکاپ کلی در نظر گرفته می شود تا سطح مواد معدنی بدن تعیین شود.

رییس انجمن علمی مامایی ایران، اولین مراجعه زنان به مشاور را سه ماه قبل از اقدام برای بارداری دانست و گفت: هر زوجی که تصمیم به بچه دار شدن دارد باید حداقل سه ماه قبل به یک ماما یا مرکز درمانی مراجعه کند تا از نظر بیماری ها و میزان آمادگی بدن کنترل شود، همچنین مصرف قرص اسید فولیک از سه ماه پیش از اقدام به بارداری برای پیشگیری از بروز مشکلات عصبی در جنین ضروری است که این بررسی تا یک سال اعتبار دارد.
ناهید خداکرمی افزود: مادران می توانند بعد از تشکیل نطفه و با خبر شدن از بارداری خود در صورتی که درد، خونریزی یا بیماری زمینه ای اولیه ندارند در سه ماه اول و تا هفته 28، هرماه یک مرتبه جهت معاینه و اطلاع از وضعیت جنین مراجعه کنند. بعد از هفته 28 تا 36، هر دو هفته یک مرتبه مراجعه دارا باشند و پس از آن بهتر است تا پایان بارداری هر هفته ویزیت شوند.
وی با اشاره به جزئیات معاینات دوران بارداری اظهار کرد: در سه ماه نخست بارداری پس از تشکیل پرونده بارداری، برای هر خانم یکسری آزمایشات و چکاپ کلی در نظر گرفته می شود تا سطح مواد معدنی بدن تعیین شود و اگر مشکلاتی چون بالا بودن قند، چربی، ذخیره آهن بدن و مانند آن وجود داشت، مراقبت های خاص آغاز شود.
خداکرمی مصرف بیش از اندازه ویتامین ها و مکمل ها در دوران بارداری را بی دلیل دانست و افزود: اسید فولیک تا پایان بارداری باید استفاده شود و از هفته شانزدهم هم قرص آهن تا چند ماه بعد از زایمان تجویز می شود. وی ادامه داد: یک مادر باردار جز این دو، نیاز دارویی دیگری ندارد و اگر کلسیم مصرف نمی کند یا کم مصرف می کند باید قرص کلسیم نیز دریافت کند. انواع و اقسام مکمل ها و امگا 3 که امروزه شایع شده است، واقعا علمی نیست و به همه توصیه نمی شود و تنها برای کسانی که گیاه خوارند یا توانایی هضم برخی مواد مثل شیر را ندارند تجویز می شود.
رییس انجمن علمی مامایی ایران در بخش دیگری از سخنانش آرامش پدر و مادر در طول دوران بارداری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ادامه روابط زناشویی مگر در موارد خونریزی یا تهدید به زایمان زودرس هیچ منعی ندارد و زن و شوهر از این بابت نگران نباشند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health

مطالب پیشنهادی:
7 زنگ خطر در اوایل بارداری
لیست ممنوعه غذایی زنان باردار
مراقب باشید در دوران بارداری و بعد از آن چاق نشوید!
معرفی نوشیدنی های مفید در دوران بارداری
با تهوع بارداری چه کار کنیم؟
.

منبع :