bxs1

در طول چند هفته اول زندگی نوزاد، مصرف شیر افزایش می یابد. سپس بین یک و شش ماهگی ثابت باقی می ماند (هر چند به احتمال زیاد در طول جهش رشد مصرف شیر افزایش می یابد). تحقیقات نشان نمی دهد که مصرف شیر بین یک ماهگی و شش ماهگی تغییر کند. پس از شش ماهگی، مصرف شیر ثابت می ماند – گاهی پس از شش ماهگی، بسته به مصرف سایر مواد غذایی - مصرف شیر کودک به تدریج شروع به کاهش می کند.
مطالعات نشان میدهد نوزادانی که فقط با شیر مادر تغذیه می شوند (بین یک ماهگی تا شش ماهگی) به طور متوسط در روز 25 اونس (750 میلی لیتر) شیر می خورند. نوزادان مختلف مقادیر مختلفی شیر می خورند. مصرف شیر 19-30 اونس در روز (570-900 میلی لیتر در روز) است.
می توانیم با استفاده از این اطلاعات به تخمین مقدار شیر مورد نیاز نوزاد بپردازیم:

 • تعداد دفعاتی که کودک در روز شیر می خورد(24 ساعت) را برآورد کنید.
 • سپس 25 اونس را به تعداد دفعات شیردهی تقسیم کنید.
 • این عدد مقدار شیری است که در هر دفعه نوزاد می خورد.

مثال: اگر کودک معمولا 8 بار در روز شیر بخورد (بخوانید: نحوه شیر دادن به نوزاد)، می توانید حدس بزنید که در هر دفعه زمانی که مادر نباشد، 3 اونس (90 میلی لیتر) شیر می خورد.
نکته: 
نوزادن کوچکتر از یک ماهه و نوزادانی که غذاهای جامد می خورند روزانه شیر کمتری مصرف می کنند.

مقدار شیر مورد نیاز نوزاد

bxs2

گاهی اوقات بین شش ماهگی و یک سالگی (غذای جامد به کودک داده می شود و کم کم مقدار آن افزایش می یابد) مصرف شیر کودک کاهش می یابد، اما شیر مادر باید قسمت اعظم غذای نوزاد را در یک سال اول فراهم کند. از آنجایی که مقدار مواد جامد در طول شش ماه دوم تنوع زیادی دارد، مقدار شیر نیز متفاوت خواهد بود. یک مطالعه نشان می دهد متوسط مصرف شیر مادر 30 اونس در روز (875 میلی لیتر / روز، ٪ از مصرف کل) در 7 ماهگی و 19 اونس (550 میلی لیتر / روز، 50 درصد از مصرف کل انرژی) در 11-16 ماهگی می باشد.
مطالعات مختلف مقدار شیر مصرفی برای نوزادان بین 12 و 24 ماه را اندازه گیری کردند و نتایج نشان داد مقدار آن 14-19 اونس در روز (400-550 میلی لیتر در روز) می باشد. بین 24 و 36 ماه نیز مقدار شیر مصرفی 10-12 اونس در روز (300-360 میلی لیتر در روز) می باشد.

bxs3

به خاطر داشته باشید که مقدار شیری که نوزاد می خورد متغیر می باشد، همان طور که مقدار مواد غذایی و نوشیدنی که یک فرد بالغ در طول روز می خورد متفاوت است. نوزاد در هر بار تغذیه، مقدار ثابتی شیر نمی خورد. 
اگر نوزاد بیش از حد متوسط شیر می خورد، در هنگام دوری شما خیلی بیشتر شیر خواهد خورد. چیزهایی که می تواند به زیاده روی در تغذیه کمک کنند عبارتند از:

 • جریان سریع بطری شیر. همیشه از بطری استفاده کنید که نوک آن کوچک است و شیر با سرعت کمی از آن خارج می شود. بطری شیر را کنترل کنید تا نوزاد راحت تر جریان شیر را تحمل کند. 
 • از بطری شیر برای آرام کردن نوزاد استفاده کنید. برخی افراد هر زمانی که نوزاد سروصدا می کنند به او شیر میدهند. با استفاده از ماشین حساب مقدار شیر مورد نیاز نوزاد را برآورد کنید. اگر کودک هنوز هم به نظر می رسد گرسنه است از روش های دیگر آرام کردن مانند راه رفتن و بازی کردن استفاده کنید سپس شیر بیشتری به او بدهید.
 • نوزاد نیاز به مکیدن دارد. نوزاد به شدت به مکیدن نیاز دارد، و این نیاز هنگامی که مادر حضور نداشته باشد بیشتر می شود (مکیدن باعث آرامش نوزاد می شود) (بخوانید: تاثیر مکیدن سینه در رشد روانی-جنسی نوزاد). کودک می تواند جریان شیر را از سینه کنترل کند و هنگامی که فقط می خواهد مک بزند حداقل شیر را می خورد. هنگامی که از بطری شیر می خورد، جریان ثابت بزرگتری از شیر با مک زدن وارد دهانش می شود. اگر کودک در هنگام دوری مادر شیر زیادی می خورد می توانید از پستانک استفاده کنید تا انگشت او را برای مک زدن در دهانش قرار دهید تا نیاز مک زدنش برطرف شود.
 • اگر کودک کمتر از مقدار مورد نیاز شیر می خورد، از روش دوچرخه سواری معکوس استفاده می کند. به طوری که فقط نیازش را برطرف می کند و منتظر است مادرش برگردد و کالری مورد نیاز را تامین کند. در این حالت هنگامی که مادر بازگردد نوزاد شیر بیشتری می خورد. برخی مادرها از این روش استقبال می کنند زیرا نیازی به دوشیدن شیر به مقدار زیاد نیست. این روش برای نوزادانی که با بطری شیر می خورند، روشی رایج است.

اگر کودک شما از روش دوچرخه سواری معکوس استفاده می کند، نکاتی در ادامه برای آن ذکر شده است:

 • صبور باشید. استرس نداشته باشید. این حالت یعنی کودک شما را ترجیح می دهد!
 • مقدار کمی از شیر را داخل بطری بریزید بنابراین مقدار دور ریز آن کمتر می شود.
 • اگر نگران هستید که نوزاد نمی تواند مدتی طولانی فاقد شیر دوام بیاورد، به یاد بیاورید برخی از نوزادان در طول شب به مدت 8 ساعت یا بیشتر می خوابند؛ در حالی که در این مدت شیر نمی خورند. پوشک خیس نوزاد و وزن او را چک کنید تا مطمئن شوید به قدر کافی شیر می خورد.
 • هنگامی که کنار نوزاد هستید به قدر کافی به او شیر بدهید.
bxs4

راه های مختلفی برای برآورد میزان مصرف شیر (با توجه به وزن نوزاد و سن نوزاد) بر اساس مصرف شیر خشک وجود دارد. مطالعات نشان می دهد مصرف شیر در یک ماه اول تقریبا ثابت است و با افزایش سن و وزن افزای نمی یابد. 

.

منبع :