آکاایران: داروهای باروری برای خانم ها

برای بسیاری از زوج ها که مشکل بارداری دارند، داروهای باروری اولین گام درمان برای افزایش باروری (بخوانید: بهترین رژیم غذایی برای افزایش باروری) هستند. داروهای باروری باعث افزایش هورمونهای خاصی در بدن می شوند و به بلوغ و آزادسازی یک یا چند تخمک در ماه (تخمک گذاری) کمک می کند. اگر تخمک گذاری (بخوانید: تخمک گذاری چند روز است؟) شما به ندرت و یا نامنظم اتفاق می افتد، داروهای باروری به شما کمک می کند. داروهای باروری همچنین برای درمان مشکل باروری از روش IVF (بخوانید: IVF چگونه انجام میشود) استفاده می شود.
برخی داروهای باروری در روش درمانی IVF استفاده می شود زیرا آزادسازی تخمک از تخمدان را کنترل کرده و شانس موفقیت را افزایش می دهد.
بسیاری از داروهای باروری سال ها است استفاده می شوند. اما برخی باعث عوارض جانبی، مانند سندرم تخمدان می شوند و یا احتمال حاملگی چندقلو را افزایش می دهند. به یاد داشته باشید نظارت متخصص باروری با استفاده از سونوگرافی، احتمال این خطر را کاهش می دهد. 

قرص های باروری در دسترس برای خانم ها

  • کلومیفن سیترات
  • هیدروکلراید متفورمین
  • گنادوتروپین
  • گونیست های دوپامین

همه این قرص ها به تخمک گذاری کمک می کند، اما داروی مناسب شما به دلیل مشکل و میزان تخمک گذاری و باروری شما وابسته است، و این که آیا قرص به لقاح کمک می کند یا خیر. 

کلومیفن سیترات

کلومیفن سیترات اثر هورمون استروژن در مغز را از بین می برد. این تاثیر بدن را گول می زند و باعث می شود هورمون های ضروری برای تخمک گذاری افزایش بیابند. این دو هورمون عبارتند از:

  • هورمون محرک فولیکول 
  • هورمون لوتنزینگ 

هورمون محرک فولیکول باعث می شود تخمک در تخمدان به کمال برسد و آماده آزاد شدن باشد. هورمون لوتنزینگ باعث آزاد شدن یک یا چند تخمک بالغ از تخمدان می شود. این تخمک یا تخمک ها به داخل لوله های رحم می روند و با اسپرم بارور می شوند.
شما معمولا کلومیفن را در اوایل پریودی خود به مدت پنج روز تا شش ماه استفاده می کنید. نام های تجاری برای کلومیفن سیترات، کلومیفن و کلومید هستند.

متفورمین هیدروکلرید

متفورمین هیدروکلرید دارویی است که بدن را نسبت به هورمون انسولین حساستر می کند. این قرص برای درمان دیابت استفاده می شود؛ البته این قرص منجر به سندرم تخمدان پلی کیستیک می شود.
این قرص برای خانم های چاق مناسب است زیرا به احتمال زیاد این افراد سطح انسولین خون نامناسبی دارند. 
شما متفورمین را روزانه در چندین دوز مصرف می کند. این قرص باعث کاهش سطح انسولین در خون می شود. این قرص بین سطح تستوسترون و استروژن تعادل برقرار می کند و به بدن برای تخمک گذاری کمک می کند. ممکن است متفورمین تحت نام تجاری گلوکوفاژ برای شما تجویز شود.

گنادوتروپین

هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول، هورمون های گنادوتروپین هستند. هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول به طور مستقیم تخمدان را تحریک کرده و باعث تولید تخمک می شود. گنادوتروپین معمولا برای زنان مبتلا به PCOS و یا زنان تحت درمان IVF استفاده می شود.
می توانید هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول را هر ده روز به 12 روز تزریق کنید. این تزریق ها باعث می شود تخمدان رشد کرده و فولیکول تخمک بالغ شود. تزریق گنادوتروپین همراه با تزریق یکی دیگر از هورمون ها به نام گنادوتروپین جفتی انسان انجام می شود.
هورمون گنادوتروپین جفتی انسان به تخمدان می گوید تخمک را به بلوغ برساند. تخمک بالغ در داخل بدن آزاد می شود.  هورمون لوتنزینگ فولیکول  را تحریک به آزادسازی تخمک می کند. هورمون گنادوتروپین جفتی انسان مطمئن می شود فولیکول در شرایط مناسب برای آزادسازی تخمک بالغ است و پروژسترون برای کمک بارداری تولید می کند.
نام های تجاری گنادوتروپین:

  • مریونال و منوپار
  • بمفولا، فوستیمون، گونال اف، پرگووریس، پورگون
  • چوراگون، اویترل و پرگنیل

آگونیستهای دوپامین

بروموکریپتین و کابرگولین هر دو آگونیست های دوپامین هستند که برای اصلاح عدم تعادل هورمونی ناشی از سطوح بالای هورمونی به نام پرولاکتین استفاده می شود. سطح پرولاکتین بالا مانع از تولید استروژن و تخمک توسط تخمدان های شما می شود. این داروها باعث تحریک گیرنده های دوپامین در مغز و سرکوب آزادی پرولاکتین از غده هیپوفیز می شود.
اگر هورمون پرولاکتین در بدن شما زیاد باشد از مصرف بروموکریپتین یا کابرگولین بهره مند می شوید. پرولاکتین بیش از حد سطح هورمون استروژن را کاهش می دهد. این مسئله منجر به مشکلات تخمک گذاری و بارداری می شود.
وقتی از IVF استفاده می شود، کابرگولین باعث کاهش خطر ابتلا به سندرم تخمدان می شود و تاثیری بر بارداری نمی گذارد.
شما معمولا این داروها را به صورت قرص مصرف می کنید. نام تجاری برای بروموکریپتین، پارلودل است و نام تجاری برای کابرگولین، دوستینکس است.

.

منبع :