آکاایران: اندازه ساک حاملگی در هفته پنجم

آکاایران: ساک حاملگی معمولا در سونوگرافی در هفته پنجم دیده می شود.
اولین نشانه های بارداری در سونوگرافی دیده می شود. هنگامی که سونوگرافی در اوایل بارداری هیچ ساک حاملگی نشان ندهد، چند احتمال وجود دارد:

سونوگرافی برای مشاهده ساک حاملگی زود انجام شده است 

  • ساک حاملگی معمولا بین هفته سوم بارداری تا هفته پنجم بارداری ، یا در زمانی که سطح hCG به 1500 تا 2000 برسد توسط سونوگرافی واژینال قابل مشاهده است.
  • قبل از آن، حتی در یک بارداری های قطعی نیز ساک حاملگی در سونوگرافی قابل مشاهده نیست.
  • اگر که قطعا 5 هفته از بارداری گذشته باشد و یا سطح hCG بالاتر از 2000 باشد دیده نشدن ساک حاملگی نشانه وجود مشکل است. اما هنگامی که مقدار hCG زیاد نباشد یا هیچ مدرک قطعی از بارداری وجود نداشته باشد احتمالا بارداری در مراحل اول خود می باشد. در این مورد سونوگرافی ضروری است.

حاملگی خارج از رحم است

هر گاه هیچ ساک حاملگی در رحم قابل مشاهده نباشد، امکان حاملگی خارج از رحم وجود دارد. حاملگی خارج از رحم اگر نادیده گرفته شود می تواند منجر به مرگ شود. با علائم بارداری خارج رحم آشنا باشید. هنگامی که سونوگرافی هیچ ساک حاملگی را نشان ندهدو علائم بارداری خارج از رحم داشته باشید پزشک به بررسی احتمال حاملگی خارج از رحم می پردازد.
اگر مقدار هورمون hCG  زیاد باشد ولی ساک حاملگی دیده نشود پزشک فاقد انجام سونوگرافی قادر به تشخیص حاملگی خارج از رحم است و درمان های لازم را توصیه می کند. 
ممکن است در مراحل اولیه بارداری، بارداری خارج از رحم اتفاق بیفتد و هیچ علائمی از حاملگی وجود نداشته باشد. 

بارداری با سقط جنین مواجه شده است

اگر در اوایل بارداری خونریزی و یا دیگر علائم سقط جنین را مشاهده کردید دلیل وجود نداشتن ساک حاملگی سقط جنین زودهنگام (بارداری شیمیایی) می باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که بافت بارداری رحم را ترک کرده باشد.
اگر مقدار hCG کاهش یافته باشد و ساک حاملگی نیز وجود نداشته باشد، قطعا سقط جنین اتفاق افتاده است.

نکاتی در خصوص ساک حاملگی 

تشخیص یکی از موارد بالا و تعیین دلیل بارداری فاقد ساک حاملگی برای پزشکان دشوار است. بنابراین نگرانی و اضطراب کاملا طبیعی است. ممکن است پزشک به شما بگوید مکان بارداری شما نامعلوم است به همین دلیل سونوگرافی ساک حاملگی را نشان نمی دهد. در واقع پزشک مطمئن نیست که آیا حاملگی خارج از رحم است، سقط جنین اتفاق افتاده است و یا سونوگرافی در ابتدای بارداری انجام شده است یا خیر.
به احتمال زیاد، پزشک از شما  می خواهد بعدها دوباره سونوگرافی انجام دهید و سطح hCG بررسی شود. نهایتا تکرار آزمون پاسخ روشنی به شما می دهد. انتظار مشکل است اما برای تشخیص درست ضروری است.

.

منبع :