آکاایران: رازیانه جزو خانواده هویج می باشد که ممکن است در هنگام بلوغ به سه فوت نیز برسد. ریشه های باریک و دوکی شکل ساقه و برگ شیارداری ایجاد می کند. در جولای و آگوست، گیاه گل هایی زرد یا سفید در می آورد. در اواخر آگوست تا سپتامبر گیاه دانه های قهوه ای کوچکی به اسم رازیانه ایجاد می کند. این گیاه در ابتدا در مصر، آسیا و یونان بود و در حال حاضر در محیط های گرم رشد می کند.
رازیانه احتمالا جزو اولین ادویه هایی است که به بشر شناخته شده است. رازیانه بومی مصر است و در خانواده رازیانه، زیره ساه و شوید قرار دارد. رازیانه برای درمان استفاده می شود و برای بهتر شدن و افزایش کیفیت پخته می شود. رازیانه برای افزایش طعم کیک استفاده می شود و معمولا بعد از غذا برای هضم راحت تر مصرف می شود. روغن رازیانه به هضم کمک کرده باعث کاهش گاز و جلوگیری از گرفتگی روده می شود. رازیانه برای جلوگیری از انسداد تنفسی و حل مشکلاتی مانند برونشیت موثر است. به خاطر تاثیر آن رازیه برای افزایش شیر مادر نیز مصرف می شود. همچنین خاصیت ضد میکروبی آن باعث می شود برای درمان شپش سر موثر باشد.

bxs1 bxs2

رازیانه برای درمان مشکلات دستگاه گوارشی بسیار مناسب است. از آن جایی که باعث افزایش هضم غذا می شود درمانی مناسب نیز می باشد. این ماده برای جلوگیری از حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، گاز معده و اسپام موثر است. بعلاوه باعث تحریک اشتها می شود.

bxs3

مشکل آب مروارید را می توان با مصرف رازیانه درمان کرد. برای درمان این مشکل، 6 گرم رازیانه را هر روز صبح و بعد از ظهر مصرف کنید.

bxs4

مصرف چای رازیانه بعد از غذا یا پیش از خواب برای مدیریت ناهنجاری های خواب موثر است. رازیانه را خیلی نجوشانید زیرا روغن های ضروری آن تبخیر می شوند و کیفیت خود را از دست می دهد. می توانید عسل به مخلوط بیفزایید.

bxs5

رازیانه دارای ویژگی های خاصی است که می تواند سرفه و آسم را برطرف کند.

bxs6

رازیانه از تشنج جلوگیری می کند حتی اگر تشنج ناشی از حمله باشد.

bxs7

عصاره رازیانه از عفونت های باکتریایی و ویروس ها و قارچ ها جلوگیری می کند. این ماده در رفع بیماری های ناشی از عفونت میکربی موثر است.

bxs8

رازیانه حاوی یک عنصر اساسن آنتول است که نوعی فیتواستروژن است. مشتقات آنتول به کاهش علائم یائسگی مردان، افزایش شیر مادر، راحت شدن زایمان و بهبود قاعدگی کمک می کند.

bxs9

این گیاه برای افزایش شیر نیز موثر است. رازیانه تاثیر استروژنی دارد و باعث افزایش شیر می شود. بعلاوه باعث افزایش میل جنسی شده و علائم قاعدگی کاهش می یابد. اگرچه رازیانه ماده ای مناسب است مادر شیرده باید پیش از مصرف با پزشک مشورت کند. همچنین این گیاه نباید در طول بارداری مصرف شود.

bxs10

این ماده عنوان حشره کش یا آفت کش برای حشرات موذی، پشه و شپش استفاده می شود. 

bxs11

دانه رازیانه باعث افزایش سلامتی تنفسی می شود. این ماده خاصیت خلط آورید دارد و معمولا به عنوان قرصی برای کاهش سرفه استفاده می شود. روغن رازیانه به خروج خلط از ریه ها و گلو کمک می کند. بعلاوه در مدیریت سرماخوردگی، آسم، برونشیت، آنفولانزا و سینوزیت نیز موثر است.

bxs12

روغن موجود در رازیانه برای درمان بیماری های پوست استفاده می شود. روغن برای درمان جوش و آکنه کاربرد دارد. همچنین روغن رازیانه باعث از بین رفتن حشرات می شود و عفونت ها را نیز برطرف می کند. اگر این روغن باعث حساسیت می شود آن را روی پوست نزنید. این روغن را باید با روغن های دیگر رقیق کنید.

bxs13

دانه های رازیانه به عنوان خلط آوری ایده آل در بدن می باشد. این ماده باعث کاهش خلط در گلو و ریه ها می شود. بعلاوه این ماده به درمان آسم می پردازد. همچنین به عنوان قرص سرفه نیز مصرف می شود. همچنین این ماده در درمان مشکلات تنفسی نیز موثر است. برونشیت، آنفولانزا و ذات الریه با مصرف دانه های رازیانه بهبود می یابد.

bxs14

یکی از مزایای دانه های رازیانه کمک به سلامت دهان است. این ماده ضد میکروب و ضد باکتری است و به تمیزی دهان کمک می کند. همچنین بوی بد دهان را از بین برده و به قورت دادن کمک می کند. این دانه ها در شستشوی دهان کاربرد دارند.

bxs15

مصرف دانه رازیانه برای نوزادان مناسب است. این ماده درد شدید معده را کاهش داده و از سک سکه جلوگیری می کند. همچنین مشکلات گوارشی را کاهش می دهد. بعلاوه تولید شیر را در مادر افزایش می دهد.

bxs16

از آنجایی که عصاره رازیانه دارای ماده ای مخدر است که تاثیر آرام بخش دارد، تشنج را از طریق کاهش جریان خون از بین می برد و واکنش های عصبی را کاهش می دهد. اما باید به مقدار کم مصرف شود. اگر به مقدار بالا مصرف شود تاثیر منفی دارد (به خصوص در کودکان). این ماده باعث کاهش تشنج می شود و در پاسخ به واکنش های عصبی موثر است. 

bxs17

رازیانه داروی مقوی غرایز جنسی است و میل جنسی را افزایش می دهد. مصرف یک لیوان آب همراه با دانه رازیانه هر شب باعث افزایش میلی جنسی می شود. 

bxs18

رازیانه چرخه پریودی را در خانم ها تنظیم می کند و به سلامتی باروری کمک می کند. تاثیر استروژنی رازیانه برای سلامتی مفید است. اگر به خاطر استرس تاخیر در پریودی ایجاد شود استفاده از این ماده توصیه می شود. خاصیت ضد اسپاسم رازیانه باعث کاهش گرفتگی عضلات می شود. همچنین به درمان ناهنجاری های پریودی می پردازد.

bxs6

رازیانه از تشنج جلوگیری می کند. مطالعات زیادی نشان می دهد مصرف رازیانه باعث کاهش تشنج می شود. 

bxs20

مطالعات نشان میدهد عصاره رازیانه از بیماری هایی که با باکتری یا قارچ یا ویروس شایع شده اند جلوگیری می کند. این ماده واقعا در حل مشکلات و عفونت های میکروبی موثر است. 

bxs21

رازیانه دارای ماده ای شیمیایی است که خواص آنتی اکسیدان دارد و برای سلامتی مفید است. 

bxs22

برای کنترل انسولین و هورمون های دیگر، لوزالمعده عضوی مهم است. دانه های رازیانه برای بهبود عملکرد لوزالمعده موثر هستند. اگر لوزالمعده درست کار کند احتمال دیابت یا مشکلات هورمونی کاهش می یابد.

bxs23

عصاره رازیانه مسکن درد می باشد. این ماده به کاهش درد در رماتیسم، ورم مفاصل و درد مفاصل کمک می کند. این ماده مواد سمی را از بدن خارج می کند و باعث افزایش جریان خون می شود. خاصیت  ضد اسپاسم این ماده باعث می شود درد را کاهش دهد و از اسپاسم جلوگیری کند.

bxs24

عصاره رازیانه فشار خون را کنترل می کند. این ماده باعث کاهش فشار بر روی قلب می شود. بعلاوه، از آنجایی که عصاره سم زدا است، باعث افزایش جریان خون می شود و سلامتی قلب را افزایش می دهد. این عصاره به قلب و کبد انرژی می دهد. اما افرادی که فشار خون پایین دارند نباید این ماده را مصرف کنند زیرا باعث کاهش فشار خون می شود.

bxs25

سوخت و ساز بدن با مصرف عصاره رازیانه به حالت ایده آل می رسد. این عصاره هورمون های داخل بدن را تشویق می کند. باعث تحریک آنزیم ها و سوخت و ساز سالم می شود. به همین دلیل، سلامتی بدن افزایش می یابد. خواص سم زدایی رازیانه باعث می شود سوخت و ساز بدن بهبود یابد و از شر سموم مضر نجات پیدا کنیم.

bxs26

ترومبوز تشکیل لخته های خون در داخل رگ های خونی می باشد که باعث انسداد جریان خون می شود. رازیانه از این مسئله جلوگیری می کند.  

bxs27

رازیانه در اصل در مصر و آسیا رشد کرده است و در مناطق گرمسیر راحت تر رشد می کند. میوه خشک رسیده آن در تابستان جمع می شود. این ماده حاوی روغنی فرار، پلیمرهای مختلف، اسیدهای چرب، پروتئین ها و کربوهیدرات ها می باشد.

رازیانه خاصیت خوش بو کنندگی دارد و در غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود. عصاره این دانه در قرص ها نیز استفاده می شود و خاصیت ادرار آور، ملین، خلط آور و ضد اسپاسم دارد. همچنین باعث از بین رفتن قولنج و نفخ نیز می شود. بعلاوه رازیانه باعث افزایش میل جنسی، افزایش تولید شیر، هضم راحت تر غذا و حل مشکلات گوارشی و بیماری های پوستی می شود.

bxs28

رازیانه در طول 4000 سال گذشته در مصر کشت می شده است. این ماده برای کاهش مشکلات گوارشی و درد دندان استفاده می شده است. رازیانه برای تمیز کردن سیستم تنفسی نیز کاربرد داشته است. همچنین در غذا استفاده می شده و به درمان مشکلات روده و معده می پرداخته و باعث بوی خوش دهان می شده است. رازیانه در منطقه مدیترانه رشد کرده است و در قرن 16 به دنیای نوین پا گذاشته است. تا آن زمان، رازیانه توسط آمریکای لاتین استفاده می شده است. رازیانه را با عسل و زنجبیل مخلوط کرده و می جویدند. همچنین مصرف آن پیش از خواب برای جلوگیری از کابوس مناسب بوده است. در قرن 16 اروپایی ها این ماده را برای به دام انداختن موش ها استفاده می کردند.

.

منبع :