آکاایران: اکنون در سه ماهه سوم بارداری هستید. درماه هفتم بارداری مرحله علائمی خاص مشاهده می کنید که فقط با مصرف غذاهای مناسب از بین می روند. در این مرحله برخی موادغذایی را باید بیشتر و برخی را باید کمتر بخورید. سعی کنید غذاهای سالم و بهداشتی مصرف کنید.

تغذیه در ماه هفتم بارداری

به جای مصرف وعده های بزرگ، وعده های کوچک به تعداد زیاد بخورید. غذاهای مناسب در طول بارداری:

غذاهای غنی از آهن و پروتئین

در سه ماهه سوم بارداری، آهن اضافی برای جلوگیری از کم خونی و خونریزی بیش از حد در طول زایمان لازم است. شما روزانه به 27 میلیگرم آهن نیاز دارد. آهن اضافی و پروتئین را از مواد غذایی مانند گوشت، موز، برنج و تخمه ها دریافت کنید. آمینو اسید موجود در پروتئین به رشد جنین کمک می کند.

غذاهای غنی از کلسیم

کلسیم در بارداری بسیار مهم است. اما مصرف آن در سه ماهه سوم بسیار مهم تر است زیرا اسکلت جنین در این ماه ساخته می شود. کارشناسان توصیه می کنند روزی 1000 میلیگرم کلسیم مصرف شود. محصولات لبنی مانند شیر، ماست و غذاهایی مانند جو و سالمون نیز غنی از کلسیم هستند.

غذاهای غنی از منیزیم

منیزیم به جذب کلسیم کمک می کند و از گرفتگی های عضلات پا جلوگیری کرده و باعث شل شدن عضلات و جلوگیری از زایمان زودرس می شود. باید روزانه بین 350 تا 400  میلیگرم منیزیم مصرف کنید. بادام، جو، لوبیا و تخمه کدو منابع غنی منیزیم هستند.

موادغذایی با DHA

DHA نوعی اسید چرب است که برای رشد و تکامل مغز جنین لازم است. کارشناسان معتقدند روزانه باید 200 میلیگرم از این ماده مصرف شود. غذاهای حاوی این ماده شامل شیر، تخم مرغ و آب میوه می باشند.

فولیک اسید

مصرف فولیک اسید در طول بارداری و پیش از آن لازم است. در سه ماهه سوم بارداری، فولیک اسید باعث کاهش نقص لوله عصبی می شود. فولیک اسید در موادی مانند جو، سبزیجات برگ سبز و میوه هایی مانند توت فرنگی و پرتقال وجود دارد. روزانه باید 600 تا 800 میلیگرم فولیک اسید مصرف کنید.

غذاهای غنی از فیبر

برای جلوگیری از یبوست، یکی از علائم سه ماهه سوم بارداری، باید غذاهای غنی از فیبر مصرف کنید. غذاهای غنی از فیبر شامل سبزیجات، میوه ها، غلات و حبوبات می باشند. برای هضم بهتر غذا و جذب فیبر آب بنوشید. 

غذاهای غنی از ویتامین ث

برای جذب آهن مصرف شده، باید ویتامین ث مصرف کنید. غذاهای غنی از ویتامین ث شامل مرکبات، بروکلی و فلفل سبز می باشند.

چه غذاهایی نباید در ماه هفتم بارداری بخورید

سوزش معده، ورم دست و پا، خستگی و یبوست از علائم سه ماهه سوم بارداری است. برای جلوگیری از این مشکلات، باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. غذاهایی که نباید در ماه هفتم بارداری بخورید شامل:

غذاهای تند و چرب

برای جلوگیری از سوزش معده، از غذاهای چرب و تند بپرهیزید. کارشناسان مصرف غذاهای سبک را برای شام توصیه می کنند.

غذاهای حاوی سدیم

استفراغ و ورم با مصرف مایعات از بین می رود. بهتر است آب بخورید. کاهش مقدار سدیم مصرفی نیز با کاهش غذاهای حاوی نمک مهم است. بنابراین از مصرف چیپس، غذاهای کنسروی و سس ها بپرهیزید.

کافئین، الکل و تنباکو

نوشیدنی های کافئین دار باعث یبوست می شوند بنابراین بهتر است از رژیم غذایی حذف شوند. الکل و تنباکو نیز باعث آسیب جدی به جنین می شوند.

غذاهای ناسالم

سعی کنید غذاهای ناسالم مصرف نکنید. غذاهای فراوری شده مواد مغذی ندارند. بهتر است میان وعده های سالم در منزل تهیه کنید به عنوان مثال شیرینی های خانگی و ساندویچ. سعی کنید معده خود را پر کنید و به جنین مواد مغذی نیز برسانید.

مصرف مواد غذایی سالم در بارداری بسیار مهم است و برای جنین نیز لازم است. علاوه بر رژیم غذایی سالم، ورزش سبک نیز در بارداری لازم است. یوگا، پیاده روی و شنا فعالیت هایی مناسب برای جلوگیری از افزایش وزن شدید و سریع می باشد و باعث قوی بودن مادر در هنگام زایمان می شود. 
 

.

منبع :