آکاایران: جوش صورت مشکلی پوستی است که اثر آن ناراحت کننده و آزاردهنده است. جوش به خودی خود بعد از چند ماه ناپدید می شود اما می توانید با انجام برخی فرآیندها این کار را تسریع دهید. در این مقاله روش های درمان جوش صورت و از بین بردن سریع جای جوش ذکر شده است.

روش های خانگی از بین بردن سریع جای جوش صورت

استفاده از آب لیموی تازه

آب لیمو باعث شفافیت پوست و روشن شدن جای جوش ها می شود. مقدار مساوی آب و آب لیمو را مخلوط کنید و بر روی جوش های صورت قرار دهید. مراقب باشید هنگامی که ماسک بر روی صورت است، در معرض نور خورشید نباشید. پس از 15 تا 25 دقیقه ماسک را پاک کنید یا بگذارید در هنگام خواب در طول شب بر روی پوست بماند.

 • به خاطر داشته باشید پس از پاک کردن ماسک، از مرطوب کننده استفاده کنید زیرا سیتریک اسید موجود در آب لیمو باعث خشک شدن پوست می شود. 
 • از آنجایی که اسیدیته آب لیمو دو است و اسیدیته پوست صورت بین 4 تا 7 است، اگر آب لیمو به مدت طولانی روی پوست باشد یا رقیق نشود، باعث سوختگی پوست می شود. آب مرکبات نیز دارای ماده ای به نام پرگاتین است که به DNA وصل می شود و باعث راحت تر آسیب رساندن نور خورشید به پوست می شود. بنابراین پیش از این که در معرض نور خورشید قرار بگیرید، ماسک را پاک کنید و از ضد آفتاب استفاده کنید.

از بین بردن سریع جای جوش -آکاجای جوش

لایه برداری با جوش شیرین

جوش شیرین لایه های اضافی پوست را بر می دارد و باعث کاهش جای جوش بر روی صورت می شود. یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با دو قاشق چایخوری آب مخلوط کنید و خمیر مایع حاصل را بر روی صورت قرار دهید و با حرکات چرخشی، جوش ها را به مدت دو دقیقه مالش دهید. سپس صورت را با آب گرم بشویید و خشک کنید. 

 • می توانید جوش شیرین را فقط بر روی جوش ها قرار دهید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند.
 • از آنجایی که اسیدیته جوش شیرین هفت است و اسیدیته بهینه پوست صورت بین ۴.۷ و ۵.۵ است (که برای جوش صورت، محیط مناسبی نیست)، با افزایش اسیدیته صورت، جوش می تواند بیشتر بر روی پوست دوام بیاورد و باعث عفونت و التهاب می شود. 

استفاده از عسل

عسل باعث از بین برد جای جوش می شود. عسل خاصیت آنتی باکتریال دارد و باعث کاهش التهاب می شود. 

 • افرادی که پوست حساس دارند می توانند از عسل برای مرطوب کردن پوست صورت و از بین جای جوش استفاده کنند.

التهاب و عفونت

آلوئه ورا

آلوئه ورا اثر سوختگی و جوش را از بین می برد. این ماده باعث مرطوب کردن پوست و از بین بردن و ناپدید شدن جوش می شود. ژل آلوئه ورا را مستقیم بر روی جوش های صورت اعمال کنید.

 • همچنین می توانید یک یا دو قطره روغن درخت چای را نیز با ژل آلوئه ورا مخلوط کنید.

مرطوب کردن پوست

یخ

یخ باعث کاهش قرمزی و التهاب پوست ناشی از جوش می شود. یخ را در یک دستمال تمیز بپیچید و به مدت دو دقیقه بر روی جوش قرار دهید. 

 • همچنین می توانید از چای سبز استفاده کنید و بگذارید یخ بزند. چای سبز خاصیت ضد التهاب دارد که همراه با تاثیر یخ در جهت بی حسی عمل می کند.

درمان جوش صورت

خمیر چوب صندل

چوب صندل خاصیت بهبود پوست دارد. یک قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را با چند قطره گلاب یا شیر مخلوط کنید. بگذارید خمیر حاصل سی دقیقه بر روی پوست بماند. این کار را هر روز انجام دهید تا جای جوش از بین برود. 

 • می توانید پودر چوب صندل را با عسل مخلوط کنید و بر روی جوش قرار دهید.

از بین بردن سریع جای جوش -آکاجای جوش

سرکه سیب

سرکه سیب اسیدیته پوست را مدیریت می کند و باعث کاهش جای جوش می شود. سرکه سیب را با آب رقیق کنید و هر روز بر روی پوست قرار دهید تا جای جوش از بین برود.

استفاده از کرم ها برای از بین بردن سریع جای جوش صورت

کرم کورتیزون

کرم کورتیزون باعث کاهش التهاب و بهبود پوست می شود. پیش از مصرف کرم با پزشک مشورت کنید. 

 • کرم کورتیزون را بر روی جوش بزنید و براساس دستورالعمل نوشته شده بر روی پاکت عمل کنید.

التهاب و عفونت

کرم روشن کننده پوست

کرم روشن کننده پوست که حاوی اسید کوجیک، آربوتین، عصاره شیرین بیان، عصاره توت و ویتامین ث است به روشن شدن پوست و از بین بردن جوش ها کمک می کند و به پوست آسیبی نمی رساند.

 • از محصولاتی که حاوی هیدروکینون هستند اجتناب کنید زیرا این ماده سرطان زا است.
 • اگر پوست تیره تر دارید از کرم های روشن کننده استفاده نکنید زیرا ملانین پوست را به صورت دائمی از بین می برد و باعث بدتر شدن لکه های صورت می شود.

مرطوب کردن پوست

درمان با استفاده از اسید گلیکولیک و سالیسیلیک

اسید گلیکولیک و سالیسیلیک در محصولات پوستی یافت می شود که فرایند لایه برداری پوست را انجام می دهد و باعث ناپدید شدن جوش ها می شود. 

 • از متخصص پوست وقت بگیرید و فرایند لایه برداری گلیکولیک را انجام دهید. این کار مانند استفاده از کرم می باشد اما پزشک لایه برداری را عمیق تر انجام می دهد.

درمان جوش صورت

محصولات پوستی رتینوئید

رتینوئیدها زیرمجموعه ویتامین آ هستند که در محصولات پوستی وجود دارند. این مواد برای درمان جوش، چروک صورت و تغییر رنگ پوست استفاده می شوند. رتینوئیدها باعث تقویت تولید کلاژن ها می شود بنابراین بهترین انتخاب برای از بین رفتن جای جوش می باشد. این کرم گران می باشد به همین دلیل متخصص پوست در حالتی که نیاز به بهبود سریع جای جوش می باشد، توصیه می کند.

 • مواد موجود در کرم های رتینوئید نسبت به نور خورشید حساس می باشند به همین دلیل این کرم باید در طول شب استفاده شود.

از بین بردن سریع جای جوش -آکاجای جوش

لیزر درمانی

اگر جای جوش صورت بعد از چند ماه از بین نرفتند، می توانید از لیزر درمانی استفاده کنید. لیزر درمانی به دو صورت انجام می شود؛ از طریق تحریک تولید کلاژن یا از طریق تبخیر جای جوش صورت می گیرد که پس از آن پوست نوین جایگزین می شود.

 • پیش از انتخاب روش لیزر درمانی با پزشک متخصص پوست مشورت کنید و درباره عوارض و خطراتی احتمالی اطلاعات کسب کنید.

استفاده از پرکننده ها

گاهی اوقات جای جوش به صورت دائمی روی صورت باقی می ماند. در این حالت می توانید از طریق تزریق پرکننده ها به صورت موقتی پوستی صاف داشته باشید. اما باید هر چهار تا شش ماه این کار را تکرار کنید.

التهاب و عفونت

لایه برداری با استفاده از میکرودرم ابریژن و لایه برداری شیمیایی

این عمل یک شبه نمی تواند جای جوش را از بین ببرد و با استفاده از این روش پس از مدتی پوست بهبود می یابد. اما اگر کرم ها و لوسیون ها اثر نداشت، این روش ارزش امتحان کردن دارد. 

 • در روش لایه برداری شیمیایی محلولی اسیدی غلیظ بر روی پوست قرار می گیرد. لایه بالایی پوست می سوزد و لایه زیرین که لایه ای نو و نوین است باقی می ماند.
 • در روش میکرودرم ابریژن نتایج مشابه روش لایه برداری شیمیایی است اما با استفاده از یک برس سیمی چرخشی پوست لایه برداری می شود.

مرطوب کردن پوست

مراقبت از پوست و از بین بردن جای جوش

پوست را از نور خورشید محفوظ بدارید

اشعه ماوربنفش خورشید سلول های رنگدانه پوست را تحریک می کنند و باعث بدتر شدن ظاهر جای جوش می شوند. اگر مدت زیادی در معرض آفتاب هستید از ضد آفتاب، کلاه و پوشش های مناسب استفاده کنید.

درمان جوش صورت

استفاده از محصولات پوستی مناسب

در بیشتر موارد استفاده از محصولات پوستی باعث بدتر شدن پوست و جای جوش می شود. اگر می بینید یک محصول تاثیر عکس بر روی پوست شما می گذارد استفاده از آن را متوقف کنید. سعی کنید از مرطوب کننده ها، محصولات مراقبت پوستی و ضد آفتاب های مناسب پوست خودتان استفاده کنید.

 • آب داغ باعث خشک شدن پوست صورت می شود سعی کنید در هنگام شستن صورت از آب با دمای کمتر استفاده کنید.
 • لیف ها و حوله های خشک باعث آسیب رساندن به پوست می شوند بنابراین سعی کنید از لیف ها و حوله های نرم استفاده کنید.

از بین بردن سریع جای جوش -آکاجای جوش

لایه برداری منظم

لایه برداری باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست می شود و پوست نوین و نرم زیر آن ظاهر می شود. جای جوش معمولا بر روی لایه رویی صورت اثر می گذارند. لایه برداری باعث محو شدن سریع تر این اثرات می شود. سعی کنید از لایه بردارهای مناسب پوست های حساس استفاده کنید.

 • لایه برداری را می توانید با آب گرم و حوله مناسب انجام دهید. این حرکت را به صورت چرخشی بر روی پوست انجام دهید.
 • حداقل یک بار در هفته و حداکثر هر روز لایه برداری انجام دهید. اما اگر پوست خشکی دارید هفته ای سه یا چهار بار لایه برداری کنید.

از کندن جوش خودداری کنید

کندن جوش باعث اختلال در فرآیند طبیعی بدن در جهت بهبود جوش می شود و باعث بدتر شدن ظاهر جوش و جای جوش می شود. کندن جوش باعث انتقال جوش به قسمت های دیگر صورت می شود زیرا باکتری ها از طریق دست به قسمت های دیگر صورت منتقل می شود و باعث التهاب و عفونت می شود. بنابراین از کندن جوش های صورت خودداری کنید.

التهاب و عفونت

نوشیدن آب به مقدار مناسب و رژیم غذایی مناسب

اگرچه نوشیدن آب و رژیم غذایی مناسب باعث ناپدید شدن خود به خودی جوش و اثرات آن نمی شود اما به بدن کمک می کند به بهترین شکل در جهت بهبود جای جوش عمل کند. آب باعث خروج سموم از بدن و سفت شدن پوست می شود. بنابراین روزی پنج تا هشت لیوان آب بنوشید. ویتامین آ، ث و ای نیز به تغذیه پوست و جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کنند. 

 • ویتامین آ در سبزیجاتی مانند اسفناج، بروکلی و هویج وجود دارد. ویتامین ث و ای نیز در پرتقال، گوجه فرنگی، آواکادو و سیب زمینی شیرین یافت می شوند. 
 • از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنید زیرا کمکی به بهبود پوست نمی کنند.

مرطوب کردن پوست

.

منبع :