آکاایران: قرص دیان چه کاربردی دارد؟

قرص دیان برای درمان خانم هایی است که هورمون اندروژن زیادی تولید می کنند استفاده می شود؛ این هورمون موجب رشد موهای ناخواسته و یا از دست دادن مو می شود. این شرایط همراه با التهاب و جوش های صورت می باشد. قرص دیان علائم مربوط به اندروژن را کاهش می دهد در حالی که قرص هایی مثل آنتی بیوتیک قادر به کاهش آن نبودند. این قرص ها همزمان با کاهش اثر اندروژن برای جلوگیری از بارداری نیز استفاده می شوند اما نباید فقط برای جلوگیری از بارداری مصرف شود. قرص های دیان برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک که به دلیل اندروژن زیاد ایجاد میشود و همراه با جوش و موهای ناخواسته است، استفاده می شوند.

قرص دیان چگونه عمل می کند؟

قرص دیان حاوی ترکیب اتیل استرادیول ، یک استروژن مصنوعی و کیپروتن استات، که از پروژسترون به دست می آید و ضد اندروژن می باشد، است. این هورمون ها اثر اندروژن را از بین می برند و از بارداری نیز جلوگیری می کنند. اگرچه اندروژن به عنوان هورمون مردانه در نظر گرفته می شود اما در خانم ها نیز به مقدار خیلی کم تولید می شود. اندروژن در بدن خانم ها وظایف مختلفی دارد از جمله تغییرات ایجاد شده در سن بلوغ مثل رشد مو در بعضی قسمت ها، جلوگیری از از دست دادن استخوان. در برخی خانم ها اندروژن به مقدار زیادی تولید می شود که باعث رشد موهای ناخواسته و جوش می شود. کیپروتن موجود در قرص از تولید اندروژن جلوگیری می کند و اثرات آن مانند جوش و موهای ناخواسته را نیز کاهش می دهد. ترکیب استروژن و پروژسترون موجود در قرص از تخمک گذاری جلوگیری کرده بنابراین تخمک های بارور قادر به کاشت و رشد در رحم نیستند همچنین باعث ضخیم شدن لوله رحم می شود بنابراین اسپرم نمی تواند از آن عبور کند.

قرص دیان حاوی چه چیزی است؟

قرص دیان حاوی  ترکیب اتیل استرادیول ، یک استروژن مصنوعی، کیپروتن استات، که از پروژسترون به دست می آید و ضد اندروژن می باشد است؛ این ترکیبات تاثیر اندروژن را کم کرده و از بارداری نیز جلوگیری می کنند. این قرص همچنین حاوی مونوهیدرات لاکتوز، کربنات کلسیم، دی اکسید تیتانیوم، نشاسته، پوویدیون، اسید استاریک، گلیسرین و... می باشد.

درمان جوش با استفاده از دیان

قرص دیان حاوی ترکیب اتیل استرادیول ، یک استروژن مصنوعی و کیپروتن استات، که از پروژسترون به دست می آید و ضد اندروژن می باشد، است. این هورمون ها اثر اندروژن را از بین می برند. اگرچه اندروژن به عنوان هورمون مردانه در نظر گرفته می شود اما در خانم ها نیز به مقدار خیلی کم تولید می شود. در برخی خانم ها اندروژن به مقدار خیلی زیاد تولید می شود که منجر به تولید بیش از حد سبوم می شود این مسئله باعث ایجاد جوش می شود. کیپروتن موجود در قرص از تولید اندروژن جلوگیری کرده بنابراین بر روی پوست پیلوسباسه هایی ایجاد می شود که باعث تشکیل جوش و رشد موهای زائد می شود. اتیل استرادیول باعث افزایش تاثیر کیپروتن می شود بنابراین مقدار اندروژن موجود در چرخه کاهش یافته و جوش ایجاد می شود.

قرص دیان برای جلوگیری از بارداری

قرص دیان از تخمک گذاری جلوگیری می کند بنابراین تخمک های بارور نیز نمی توانند بر روی دیواره رحم کاشته شوند همچنین با جلوگیری از نازک شدن لوله های رحم از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می کند.

دیان برای درمان هورمونی تغییر جنسیت

کیپروترون موجود در قرص دیان به عنوان ماده ای برای اسپیرونولاکتون استفاده می شود که ماده ای ضد اندروژن می باشد که باعث درمان هورمونی مونت سازی می باشد.  

عوارض جانبی قرص های دیان چیست؟

مصرف قرص دیان

عوارض رایج قرص های دیان، سوزش سینه، درد سینه، درد شکم، حالت تهوع، ورم، سردرد، افسردگی، بی خوابی و خارش پوست می باشد. عوارضی که کمتر دیده می شوند شامل میگرن، تغییر وزن، جمع شدن مایعات در بدن و تغییر میل جنسی می باشد.

چه زمانی نباید از قرص دیان استفاده کنید؟

شما نباید از قرص دیان استفاده کنید در صورتی که:

-    قرص ضدبارداری دیگری استفاده می کنید زیرا دیان باعث جلوگیری از تخمک گذاری و بارداری می شود.
-    نسبت به مواد تشکیل دهنده قرص دیان حساسیت دارید.
-    سابقه خانوادگی بیماری های کلیوی، سرطان سینه یا سرطان آندومتر داشته باشید.
-    فشار خون بالا یا بیماری های لیپید یا میگرن داشته باشید.
-    سابقه حمله قلبی یا بیماری های ترومبوآمبولی داشته باشید.
-    دیابت دارید.
-    قرص های دیابت یا انسولین فاقد مشورت با پزشک مصرف می کنید. زیرا کیپروترون موجود در دیان بر گلوکز شما تاثیر می گذارد.
-    فاقد دلیل دستگاه تناسلی شما خونریزی دارد.
-    باردار هستید یا تصمیم دارید باردار شوید.
-    قرص های دیگر مصرف می کنید که با دیان واکنش می دهد مانند فونیتون، ضد عفونت ها، ضد قارچ، آنتی بیوتیک یا پینیسیلین

 خطرات احتمالی برای سلامتی ناشی از مصرف قرص دیان چیست؟

قرص های ضدباری ترکیبی مانند دیان احتمال تشکیل لخته خون در عروق را افزایش میدهد. همچنین احتمال سرطان سینه را نیز افزایش میدهد.

طریقه مصرف قرص دیان

باید هر روز در یک ساعت مشخص قرص را همراه با یک لیوان پر آب بخورید. هر بسته حاوی 21 قرص می باشد؛ باید برای 21 روز قرص ها را مصرف کنید. 7 روز باقی مانده نباید قرص بخورید؛ روزهای پریودی. بعد از 7 روز بسته نوین را شروع کنید (حتی اگر خونریزی شما قطع نشده است). اگر 4-3 ساعت پس از مصرف قرص مشکلات معده و روده داشتید، قرص را مصرف نکنید و در هفت روز آینده قرص ضدبارداری دیگری بخورید. اگر قرص دیان را برای از بین رفتن جوش و موهای زائد استفاده می کنید، باید چند ماه از مصرف بگذرد تا اثرات آن مشخص شود. باید تا زمانی که پزشک تجویز می کند قرص دیان را مصرف کنید. در هنگام مصرف قرص دیان قرص ضدبارداری هورمونی دیگری نباید مصرف کنید.  

چه مدتی باید قرص دیان مصرف شود؟

شما باید قرص دیان را تا زمانی که پزشک تجویز کرده است و تا زمان اطمینان از اثر آن بر جلوگیری از بارداری مصرف کنید. جوش ها باید بعد از چند ماه از بین بروند اما در مواردی که جوش ها شدیدتر هستند زمان بیشتری برای درمان آن ها موردنیاز است. در بعضی موارد توصیه می شود قرص ها را چند ماه بعد از پاک شدن اثر جوش ها مصرف کنید. بعد از آن باید از قرص های دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

فراموش کردن مصرف قرص

اگر فراموش کردید قرص را مصرف کنید و از زمان مصرف آن کمتر از 12 ساعت گذشته باشد، بلافاصله آن را بخورید و قرص بعدی را در زمان معمول خود مصرف کنید. در این حالت هنوز در مقابل بارداری مصون هستید.

اگر فراموش کردید قرص را مصرف کنید و از زمان مصرف آن بیشتر از 12 ساعت گذشته باشد مراحل زیر را انجام دهید:

-    هفته اول: قرصی که فراموش کرده اید را بلافاصله بخورید و قرص بعدی را در زمان معمول خود مصرف کنید. بنابراین باید دو قرص در یک روز بخورید. در این حالت احتمال بارداری شما افزایش یافته است مگر این که قرص ضدبارداری دیگری را برای مدت 7 روز آینده مصرف کنید.

-    هفته دوم: قرصی که فراموش کرده اید را بلافاصله بخورید و قرص بعدی را در زمان معمول خود مصرف کنید. بنابراین باید دو قرص در یک روز بخورید. احتمال بارداری موجود نیست بنابراین لازم نیست قرص ضدبارداری دیگری مصرف کنید.

-    هفته سوم: قرصی که فراموش کرده اید را بلافاصله بخورید و قرص بعدی را در زمان معمول خود مصرف کنید. بنابراین باید دو قرص در یک روز بخورید. بعد از مصرف قرص های این بسته و تمام شدن آن ها به سراغ بسته بعدی بروید. احتمالا خونریزی نخواهید داشت اما در مقابل بارداری مصون هستید.

چگونه می توان قرص دیان را نگهداری کرد؟

قرص را تا زمان استفاده در بسته بندی و دمای 25 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. 

.

منبع :