آکاایران: کودکان معمولا 3برابر بیشتر از حد مجاز، شکر مصرف میکنند و این موضوع خطرناک است. شکر و نمک به سم خوراکی در جهان شهرت دارند. مصرف شکر سبب پوسیدگی دندانھا، دیابت و چاقی مفرط در کودکان میشود. یک تکه شکلات معمولا به اندازه شش حبه قند، شیرینی دارد. یک پاکت آبمیوه به اندازه 5 حبه قند و میزان قند یک نوشابه از کل قندی که کودک در یک روز مجاز است مصرف کند، بیشتر است!

bxs1

کاری که پدر و مادرھا باید انجام دھند، جایگزین کردن نوشیدنیھای شیرین با نوشیدنیھای کم شیرین یا حتی آب است که میتواند خیلی برای سلامت کودک مفید باشد. مادر کودکی که تازه وارد مرحله غذای کمکی میشود، میتواند کودک را از ابتدا به غذاهای شیرین عادت ندهد. فراموش نکنید نوزاد هیچ تجربه ای از غذاها و طعمهای دنیا ندارد و با غذایی که ما میپزیم او با طعمهای دنیا آشنا میشود.

bxs2

برای کودکان بالای 1سال هم میتوان با آب آبمیوه ها را رقیق کنیم.
اغلب آبمیوه های کارخانه ای شکر افزوده دارد. شکر افزوده، به شکری میگویند که در حین فرایند تولید مواد غذایی مانند آبمیوه، نوشیدنی ها، شکلات و ... به مواد غذایی اضافه میشوند. یکی از راه ھای کاھش شکر، اینست که قبل از مصرف مواد خوراکی آماده، برچسب روی آنھا را بخوانید.

اما توجه کنید که مواد خوراکی آماده، فقط شکر افزوده را ذکر میکنند و حرفی از شکری که بصورت طبیعی در مواد آنھا وجود دارد نمیزنند. بطور مثال شکر به میزان زیادی در میوه ھا، سبزیجات، شیر و غلات وجود دارد.طبق گفته محققان، کودکانی که شکر زیاد مصرف میکنند، در سالھای جوانی، با خطر حملات قلبی و سکته مواجه اند. محققان، علاوه بر پیشنهاد حذف نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی از سبدغذایی خانواده است.

bxs3

✅کودکان 4 تا 7ساله، روزانه حداکثر 12 گرم شکر (3 قاشق چای خوری)