آکاایران: من دخترم 18 ماهشه و خیلی وابسته اس به من! حتی تو خونه مثله چسب به من میچسبه! هرجا میرم همش باید تو بغل من باشه و سرشو میچسبونه رو شونه من که هیچکسو نبینه!حتی بغله باباشم نمیره! من نگرانم که مبادا در آینده همینطور بمونه!

بین سنین6 تا18 ماهگی کودک بحران اضطراب جدایی را تجربه خواهد کرد. در این سن بنابر خلق و خوی کودک شاهد چسبیدن کودک به مادر هستیم به طوری که کودک پشت در دستشویی مادر ترسان و گریان از جدایی مادر خواهد بود. به همین دلیل در این سن کودک توانایی جدایی از مادر را ندارد. اما بعد از 18ماهگی رشد مغز کودک وارد مرحله ای میشود که کودک توانایی به خاطر آوردن چهره مادر را در نبود او دارد. کودک در این سنین موقع نبود مادر حس بزرگسالی را دارد که مادرش را برای همیشه از دست داده است.وقتی کودک از مادر در این سنین جدا میشود، تصور میکند که هرگز دیگر او را نخواهد دید.

اما این یک پروسه همیشگی نیست و پس از 18 ماهگی به مرور زمان وابستگی کم و از بین خواهد رفت . اما راهکارهایی هم وجود دارد که به مادر کمک میکند تا وابستگی کودک را از بین ببرد. از جمله:

◀️قایم موشک بازی:

 قایم موشک یکی از بهترین بازیهای جهانی برای کودک است. کودک در این بازی یاد میگیرد ندیدن مادر دلیل بر نبود مادر نیست. اگر کودکتان اضطراب جدایی دارد در روز بارها و بارها با او قایم موشک بازی کنید.

◀️بازی با همسالان:  

کودک از سن هجده ماهگی توانایی برقراری ارتباط با یک کودک هم سن خود را دارد. فقط مراقب باشید کودک در بازی، دیگر بچه ها را کتک نزند، گاز نگیرد تا تجربه بازی دلپذیرتر شود. به مرور میتوان همبازی فرزندتان را اضافه کنید.

◀️رفتن خانه مادر بزرگ و خاله ها:

کودک را به مدت کوتاه کنار مادربزرگ خاله یا دوستی که با فرزندتان رابطه نزدیک دارد بگذارید. کم کم زمان ماندن کنار آنها را افزایش دهید.

◀️مهد کودک:

کودک را به محل بازی کودکان یا مهد ببرید و اجازه دهید کنار شما تجربه دلپذیری از دنیای بیرون داشته باشد.

◀️دقت در فرم خواب:

خوابیدن کودک در رختخواب با مادر همراه با تماس پوستی باعث ایجاد وابستگی اعتیاد گونه کودک به مادر خواهد شد. وقت خواب دست یا موی خود را در اختیار کودک نگذارید.

◀️از شیر گرفتن کودک:

شیر خوردن کودک تا 18 ماهگی باعث ایجاد شخصیتی وابسته در فرزند خواهد شد. سعی کنید از 15 ماهگی مقدمه از شیر گرفتن کودک را فراهم کنید و به مرور تا 2 سالگی کاملا کودک را از شیر بگیرید.
 

.

منبع :