آکاایران: یک اتفاق ناخوشایند بعد از زایمان، ریزش مواست. اما این ریزش مو به چه علت است؟ تا چه زمانی ادامه دارد؟ برای درمان  ریزش مو چکار کنم؟ 

  تبریک می گوییم ! شما صاحب فرزند شده اید. اما چرا نگران هستید؟ آیا موهایتان مشت مشت می ریزد و این شما را مضطرب ونگران کرده است؟ می ترسید اگر به همین صورت پیش رود کل موهایتان را از دست بدهید؟ اما راه از بین بردن نگرانیتان در این مقاله توضیح داده شده است. 

شما در طول دوران بارداری موهای سالم و خوبی خواهید داشت و همه از موهای شما تعریف می کنند. زیرا در این دوران شما بهترین رژِیم غذایی را دارید و سعی می کنید همه مواد غذایی مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. همچنین در این دوران مرتب اسید فولیک دریافت می کنید که این می تواند در سلامت موهای شما موثر باشد.

شما بعد از زایمان با علائم غیر منتظره زایمان مواجه خواهید شد. یکی از این علائم ریزش مو بعد از زایمان است. اما اکثر مادران بعد از زایمان و تقریبا 2 تا 3 ماه بعد از تولد فرزند خود دچار ریزش مو میشوند. شما شاهد ریزش موهای زیبای خود هستید و از این بابت بسیار ناراحت خواهید بود. ما به شما می گوییم که این ریزش مو کاملا طبیعی بوده و مادران دیگر هم در شرایط شما وجود دارند که دارای ریزش مو هستند پس نگران نباشید. گروه سلامت اوما به شما می گوید چه کارهایی می توانید انجام دهید که  ریزش مو خود  را کمتر و یا از آن جلوگیری کنید و در واقع با ریزش مو بعد از زایمان چکار کنید.

به چه علت بعد از زایمان ریزش مو دارید؟

درمان ریزش مو بعد از زایمان

موهای انسان در دو فاز بر روی سر رشد می کنند. درصد از رشد مو در فاز یک انجام میشود و 10 درصد از مابقی رشد به فاز 2 استراحت منتقل میشود. دو تا سه ماه  طول میکشد که مو از مرحله فاز استراحت خارج شده و بریزد. و اجازه میدهد تا موی نوین رشد کند. در طول بارداری چون استروژن افزایش می یابد، تعداد کمتری مو در فاز استراحت باقی می ماند و بنابراین برای رشد مجدد مو زودتر اجازه صادر میشود. اما پس از زایمان به یکباره استروژن کاهش یافته و تعداد زیادی فولیکول مو در مرحله استراحت باقی می مانند و اجازه رشد به فولیکول های نوین داده نمیشود. بنابراین منجر به ریزش مو میشوند. همه زنان پس از زایمان دچار ریزش مو شدید نمیشوند اما معمولا همه مادران مقدار کم آن را تجربه خواهند کرد. معمولا زنانی که موهای بلند دارند ریزش مو بیشتری را نسبت به زنان مو کوتاه تجربه می کنند.

راه های درمان ریزش مو بعد از زایمان:

چگونه از ریزش مو بعد از زایمان جلوگیری کنم؟ بدن شما بعد از زایمان دچار تغییرات هورمونی و فیزیکی زیادی میشود. این تغییرات کم کم و با مرور زمان به حالت اولیه برمیگردد. صبور باشید. در اینجا چند راه حل کار ساز برای جلوگیری و یا کاهش ریزش مو بعد  از زایمان را به شما معرفی خواهیم کرد:

علت ریزش مو بعد از زایمان

1-نگران نباشید

2-از کشیدن و سفت کردن مو اجتناب کنید

از کلیپس و کش سر کمتر استفاده کنید یا در صورت استفاده موهای خود را سفت نبندید و آن را نکشید. زیرا با این کار باعث کشیده شدن مو و فشار به پوست سر می آید و موها بیشتر مستعد ریزش میشوند.

3-مواد مغذی بخورید

به خاطر بیاورید که چگونه در دوران بارداری مو و پوست سالم و قشنگی داشتید که دلیل آن هم داشتن رژیم غذایی مناسب بود. سبزیجات و مغزها نه تنها سالم هستند بلکه آنتی اکسیدان مورد نیاز برای رشد فولیکول مو را در بدن شما فراهم میکند. گاهی اوقات هم بهتر است از خوردن برخی مواد بپرهیزید. در این مقاله به توضیح کامل مواد ممنوعه برای ریزش مو می پردازیم.

4-مکمل دریافت کنید

ریزش مو پس از زایمان

گاهی اوقات غذایی که میخورید تمام  ویتامین ها و املاح مورد نیاز  شما را تامین نمیکند . با پزشک خود مشورت کنید و از مکمل های ب کمپلکس، ویتامین سی، ویتامین ای، روی و بیوتین استفاده کنید. این مکمل ها به رشد موی سر شما کمک کرده و مانع از ریزش مو شما میشود. در این مقاله به معرفی نوعی مکمل ترکیبی در درمان ریزش مو پرداخته ایم. 

5-عدم استفاده از مواد شیمیایی مختلف

اگر شما هر روز یا یک روز در میان حمام می روید. مراقب باشید از شامپوهایی با مواد شیمیایی مختلف استفاده نکنید. از شامپویی استفاده کنید که مطمعن هستید موهای شما را ضعیف تر و شکننده تر نمی کند. از سشوار و یا اتو مو بیش از حد استفاده نکنید.

6-شانه زدن زیاد ممنوع

بصورت مکرر موهای خود را شانه نکنید. شانه کردن زیاد مو باعث ریزش مو بیشتر شما میشود. از شانه هایی با دندانه های پهن استفاده کنید. موهای خور را هنگام شانه زدن کمی خیس کنید اما نه اندازه که موهای شما بهم بپیچد و شما را نسبت به باز کردن آن نگران کند.

7-موهای بلند خود را کوتاه کنید

وقتی نوزاد شما متولد شد دیگر مانند سابق وقت ندارید به موهای خود برسید . به آرایشگاه بروید و کمی موهایتان را کوتاه کنید. کوتاه کردن مو باعث کاهش ریزش مو شما نیز میشود.

پیام اومایی: در آخر امیدواریم از این مقاله بهره مند شده باشید. نگران نباشید. با صبوری این دوران هم سپری میشود. شما الان یک فرزند تازه متولد شده دارید پس خوشحال باشید. از نکات گفته شده در این مقاله حتما استفاده کنید. امید است که درصدی از نگرانی های شما کاسته شود. باشما خواهیم ماند...

 

.

منبع :