آکاایران: زیاد آب خوردن کودک! کم آب خوردن کودک!

آکاایران:  پسرم خیلی زیاد آب میخورد و بیشتر از یک بزرگسال تقاضای  آب میکند،علت چیست؟
در مورد آب خوردن بیش از حد توصیه میکنم قند خون بچه را چک کنید تا مشخص شود دیابت ندارد. اگر درگیر دیابت یا دیابت بی مزه نبود، مشکلی موجود نیست. اما اگر معلوم شد دیابت دارد، باید درمان را آغاز کرد! به متخصص اطفال مراجعه کنید.

 دختر من 10 ماهه است. اصلا آب نمیخوره به هیچ روشی نه با استکان، نه با قاشق، نه با شیشه و ....یعنی اصلا تشنه اش نمیشود؟

برای بچه هایی که به آب تمایل نشان نمیدهند قطره چکان را امتحان کنید و حتما از آب جوشیده سرد شده به آنها بدهید. غذای  اینگونه بچه ها را آبدار تر بردارید تا دچار کمبود آب نشوند. از نشانه های کمبود آب در بدن کودک  تغییر حجم ادرار، تغییر رنگ ادرار و تغییر بوی آن است.کودکان معمولا هر یکی دو ساعت بایستی ادرار کنند.

بعد از 6ماهگی به طور مرتب به کودک آب بدهید. توجه داشته باشید که آب جلوی اشتهای بچه را نمیگیرد و تشنگی او را به خوبی برطرف میکند. لازم است که هر کودک به ازای هر کیلو گرم وزنش حدود 100 میلی لیتر معادل یک سوم فنجان آب بنوشد. آب را به نوشیدنی‌های دیگری مثل آبمیوه‌ها الویت دهید. اگر کودک  شب‌ها از خواب بیدار میشود و شیر میخواهد به او آب دهید. به احتمال زیاد تشنه است نه گرسنه. در لیوان مخصوص بچه‌هایی که بزرگ‌تر هستند آب (فاقد قند بریزید⛔️) و شب‌ها دم دستشان قرار دهید. اینگونه زمانی که تشنه است و از خواب بیدار میشود آب در دسترس است. اگر کودک بالای 6 ماه شما تب دارد یا هوا خیلی گرم است لازم است که به او آب بیشتری بدهید. .
 

.

منبع :