آکاایران: سیاری از افراد سیگاری برای در امان ماندن از زیان‌های دخانیات اقدام به ترک آن می کنند؛ اما برای جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه، باید اقدامات دیگری نیز انجام دهند.

 برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که آثار سموم ناشی از مصرف دخانیات بعد از ترک سیگار همچنان در ریه افراد باقی می ماند و اگر ریه این افراد سم‌زادیی نشود، در معرض ابتلا به سرطان قرار خواهند گرفت.

سایت خبری «بولد اسکای» هند در گزارشی خاطرنشان کرد؛ از آنجا که هدف اول از ترک سیگار پاکسازی ریه‌ها از آلودگی ناشی از استعمال دخانیات است، بنابراین اگر این واقعیت نادیده گرفته شود، افزادی که دخانیات را ترک کرده‌اند همچنان در معرض ابتلا به سرطان کُشنده ریه قرار خواهند داشت.

این گزارش مصرف 7 نوشیدنی از جمله آب هویج، گریپ فروت، آب توت وحشی، پیاز، زنجبیل، آب لیمو و آب آناناس را برای کسانی که مصرف دخانیات را ترک کرده اند، ضروری دانسته است تا افراد ضمن کاهش آثار زیانبار دخانیات بر ریه‌ها، آنها را سم‌زدایی کنند.

مصرف سیگار در دوران بارداری و اثرات آن بر روی جنین:

بنا به نظر یکی از متخصصین زنان و زایمان میشیگان، سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی بروز عوارض جانبی برای نوزادان است. تولد نوزاد نارس، نوزاد بیش از حد کوچک، نوزادی که مرده متولد می شود، همگی می توانند از تأثیرات استعمال دخانیات مادر باردار باشند. به نظر این متخصص اگر مادران باردار سیگاری به جای سیگاری بودن به بیماری هایی نظیر دیابت یا فشار خون بالا مبتلا بودند، می توانستند بارداری بی خطرتر و نوزادانی سالم تر دارا باشند، زیرا این بیماری ها با تجویز دارو قابل کنترل هستند، اما زمانی که یک زن باردار سیگار می کشد هیچ چیزی نمی تواند از نوزاد وی در برابر خطر محافظت کند. سیگار کشیدن پدر هم بی تأثیر نیست. به گفته برخی متخصصین در معرض دود سیگار شخص دیگری قرار گرفتن نیز می تواند برای اطرافیان شخص سیگاری تقریباً در حد خود همان فرد مضر و خطرناک باشد.

چرا سیگار کشیدن در دوران بارداری تا این حد خطرناک است؟

دود سیگار حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی نظیر سیانید، سرب، و حداقل 60 ماده سرطان زاست. زمانی که شما در دوران بارداری سیگار می کشید، مواد سمی وارد جریان خون شما می شوند، و جریان خون شما تنها منبع اکسیژن و مواد غذایی نوزاد شماست.

در حالی که هیچ کدام از این 4000 ماده شیمیایی برای نوزاد شما خوب نیست، دو ترکیب دیگر وجود دارند که به شدت مضر هستند. این ترکیبات چیزی نیست جز نیکوتین و مونواکسید کربن! این دو سم تقریباً مسبب همه عوارض مربوط به سیگار کشیدن در دوران بارداری هستند.

نیکوتین و مونواکسید کربن به همراه یکدیگر باعث کاهش منابع اکسیژن مصرفی نوزاد می شوند و همین امر منجر به بروز عوارضی جدی نظیر مرده زایی، زایمان زودرس، و وزن کم هنگام تولد می شود. نیکوتین باعث باریک شدن عروق خونی سراسر بدن از جمله عروق خونی در بند ناف می شود و راه اکسیژن را می بندد. تقریباً مانند این است که نوزاد خود را مجبور کنید از طریق یک نی باریک تنفس کند. بدتر آنکه سلول های قرمز خون که اکسیژن را به سراسر بدن منتقل می کنند به جای اکسیژن مولکول های مونواکسید کربن را انتخاب می کنند و این مولکول ها به جای اکسیژن به سلول های قرمز خون متصل می شوند، و ناگهان آن نی باریک حتی دیگر اکسیژن کافی در خود ندارد.   

سیگار کشیدن چگونه بر نوزادم تأثیر می گذارد؟

کمبود اکسیژن می تواند اثرات مخربی بر رشد و نمو کودک داشته باشد. به طور متوسط، سیگار کشیدن در دوران بارداری احتمال تولد زود هنگام، و یا تولد نوزاد با وزن کمتر از 2/5 کیلوگرم را تا 2 برابر افزایش می دهد.  سیگار کشیدن همچنین بیش از 2 برابر خطر تولد نوزاد مرده را افزایش می دهد.

هر سیگاری که شما می کشید خطرات بارداری شما را افزایش می دهد. چند نخ سیگار در روز کم خطرتر از یک بسته کامل است، اما آنطور که فکر می کنید تفاوت چندانی در اصل قضیه ندارد. بدن یک فرد سیگاری در روز به دوز های اولیه نیکوتین حساس است، حتی فقط یک یا دو سیگار به طور قابل توجهی باعث تنگ شدن عروق خونی می شود.

تأثیرات سیگار روی نوزاد شما

وزن و اندازه

سیگار کشیدن در دوران بارداری تا حد زیادی بر روی وزن و اندازه نوزاد تأثیر منفی می گذارد. 

بدن و ریه ها

بدن نوزادان کوچکتر رشد کافی نمی کند. ریه های این نوزادان ممکن است هنوز کاملاً آماده نباشند، و این بدان معنی است که ممکن است این نوزادان مجبور باشند  روزها و یا شاید هفته های اولیه عمر خود را به یک ماسک تنفسی متصل باشند. پس از اینکه این نوزادان توانستند فاقد دستگاه تنفس کنند، ممکن است بعدها به دلیل تأخیر در تکامل ریه ها و یا سایر عوارض جانبی نیکوتین دچار مشکلات تنفسی مزمن شوند. کودکانی که مادر آنها در دوران بارداری سیگار می کشیده بیشتر در معرض ابتلا به آسم هستند و یا 2 تا 3 برابر بیش از سایر نوزادان ممکن است به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد مبتلا شوند.

قلب

نوزادانی که مادر آنها در سه ماهه اول بارداری سیگار کشیده است، ممکن است به احتمال زیاد در هنگام تولد به نقص قلبی دچار باشد.

عملکرد مغز

سیگار کشیدن در دوران بارداری می تواند اثرات سوء مادام العمری بر مغز نوزاد داشته باشد. فرزندان مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشیده اند به احتمال زیاد بیش از سایر کودکان به اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، و ضریب هوشی نسبتاً پایین مبتلا خواهند شد.

.

منبع :