آکاایران: نکاتی در مورد مدفوع کودک از جنینی تا سه سالگی

آکاایران: بسیاری از مادران همواره نگران مدفوع نوزاد خود هستند. چرا یک روز شل است چرا یک روز سفت است امروز سبز است و روز دیگر زرد. این سوالات بسیار رایج است. ابتدا ببینید در هر دوره از زندگی نوزاد مدفوع باید چه قوام و چه رنگی داشته باشد، بعد نگران شوید!!

مدفوع  در دوران جنینی:

در این دوران هم مدفوع وجود دارد.‌مدفوع در روده کودک شما قبل از تولد شکل میگیرد. بچه‌ها با روده‌هایی پر از مکونیوم بدنیا می‌آیند؛ ماده‌ای استریل، چسبناک، قهوه‌ای- سبز که از مایع آمنیوتیک، صفرا و سلولهای بدن ساخته میشود. در بیشتر بچه‌ها مکونیوم وجود دارد و بعد از تولد دفع میشود.

مدفوع  در۱ تا ۴ ماه :

وقتی نوزاد 3یا 4 روزه ‌است مدفوع او از حالت مکونیومی به غلظتی آبکی میرسد و از قهوه‌ای مایل به سبز به رنگ معمول خود تبدیل میشود. بچه‌ها معمولا در ماه اول و دوم روزانه ۱۰ پوشک کثیف میکنند و بعد از آن تا ۴ماهگی روزانه   ۲تا ۴پوشک. بچه‌هایی که با شیرخشک تغذیه میکنند به طور کلی کمتر از بچه‌هایی که با شیرمادر تغذیه میکنند، مدفوع میکنند زیرا مدفوع آنها به کندی به سمت روده حرکت میکند. آنها روزانه ۱یا ۲بار،‌(بعد از   ۲ماهگی) اجابت مزاج دارند اما برخی ۳ تا ۴ بار در روز مدفوع میکنند. عدد دقیقی موجود نیست.

مدفوع  در ۵ تا ۱۲ماه:

با شروع غذاهای پوره‌مانند در  ۴تا۶ ماهگی مدفوع کودک تغییر میکند. مدفوع نوزادان شیر مادرخوار با اضافه شدن جامدات ضخیم‌تر میشود در حالیکه نوزادانی که با شیرخشک تغذیه میکنند مدفوع نرمتری دارند. از حالا تغییرات روزانه‌ای را درنوزاد شاهد خواهید بود.

مدفوع  در ۱ تا ۳  سال:

وقتی شما از شیرمادر به غذاهای تکمیلی روی می‌آورید، مدفوع همچنان تغییر میکند و برای برخی بچه‌ها سختتر و ضخیمتر میشود. بین ۱۲تا ۱۸ ماهگی شما ممکنست متوجه آنچه «سالاد پوشک» نامیده میشود شده باشید؛ تکه‌هایی از سبزیها که هضم آنها سخت است. این موضوع ممکن است شما را از دادن این قبیل خوراکیهای سخت هضم باز دارد اما اینکار را نکنید زیرا روده کودک شما در حال ایجاد آمادگی برای هضم و پردازش آنهاست. بعد از مدتی خواهید دید که او این قبیل غذاها را بهتر هضم میکند!
 

.

منبع :