آکاایران: غذایی مفید برای رشد مغز جنین

آکاایران: گردو حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا3 و امگا 6 می باشد که این اسیدهای چرب برای رشد مغز جنین مورد  نیاز هستند.

نان گردو:

انرژی کل: 3100 کیلو کالری

کره      50 گرم

آرد گندم کامل        350 گرم

آرد سفید      115 گرم

شکر        1 قاشق غذاخوری

نمک     5/1 قاشق چایخوری

مخمر تازه     20 گرم

شیر ولرم            275 میلی لیتر

گردوی خشک شده       175 گرم

روش تهیه:

سینی فر را کمی چرب نمایید. کره را در تابه کوچکی ریخته، حرارت دهید تا ذوب شده، شروع به قهوه ای شدن نماید. سپس آن را کنار بزنید تا خنک شود. آن گاه آردها، شکر و نمک را در ظرف بزرگی مخلوط کرده ، وسط آن را خالی نمایید. مخمر را نیز با نیمی از شیر مخلوط کنید و به همراه شیر باقی مانده، در مرکز آرد بریزید.کره ذوب و خنک شده را بوسیله یک صاف کن یا آب کش در وسط آرد بریزید. با دست، مواد مایع درون ظرف را خوب مخلوط نمایید. سپس کم کم آن را با آرد مخلوط کنید. این عمل را همچنان ادامه دهید تا خمیر مرطوبی حاصل شود.

روی سطحی، کمی آرد پاشیده، خمیر را برای 6-8 دقیقه بر روی آن ورز دهید. سپس خمیر را در ظرفی که کمی چرب نموده اید قرار دهید و روی آن را با یک نایلون تمیز و چرب شده بپوشانید و برای یکساعت در محل گرمی قرار دهید تا حجم آن دوبرابر شود. خمیر را روی سطحی که قبلا کمی آرد پاشیده اید، ورز داده پهن نمایید.گردوها را روی خمیر پاشیده، کمی به داخل آن فرو کنید. آنگاه خمیر را روی هم جمع نموده، مجددا به داخل ظرف برگردانید. سپس روی ظرف را پوشانده، برای 30 دقیقه در جای گرمی قرار دهید. آنگاه خمیر را به دو قسمت تقسیم کرده، هر قسمت را به شکل توپی درآورده، روی سینی فر قرار دهید و روی آن را با پلاستیک چرب شده و تمیزی بپوشانید و برای 45 دقیقه در جای گرمی بگذارید تا ور بیاید و حجم آن دوبرابر شود.

فر را از قبل با حرارت 220 درجه سانتی گراد یا 425 درجه فارنهایت گرم نمایید. روی هر کدام از خمیرها ، سه خط ایجاد نموده، برای 35 دقیقه در فر قرار دهید. سپس برای اینکه مطمئن شوید نان ها پخته اند، ضربه ای به پشت آنها بزنید. اگر صدای پوکی بدهد، نان ها آماده اند. آنها را پس از خنک شدن سرو نمایید.

.

منبع :