آکاایران: روش هایی برای تشویق کودک به خوردن سبزیجات

آکاایران: همیشه سبزی نخوردن بچه ها مشکل است. خیلی از کودکان علاقه ای به خوردن سالاد و یا سیزی خوردن ندارند و مکن است در طول روز هیچ واحد سبزیجاتی دریافت نکند و گاهی برخی از مادران نیز خیلی به این موضوع اهمیت نداده و بطور کل این سهم غذایی را حذف میکنند.

از سبزیجات سرگرمی بسازید:

اگر سبزیجات را به اشکال متفاوت و به شکل سرگرمی درآورید میبینیدکه مسیر غذا از بشقاب به دهان راحت‌تر طی میشود.

هر بار یک سبزی ناآشنا را در کنار یک سبزی آشنا به کودک بدهید. با اینکار، کودک، هم شانس امتحان کردن سبزی نوین را دارد و هم اگر آن را دوست نداشت مطمئن هستید که چیزی برای خوردن دارد که گرسنه نماند.
✅تسلیم نشوید:

ذائقه کودکان،تغییر میکند. آنها قبل از اینکه از غذایی خوششان بیاید باید چند مرتبه آن‌ را امتحان کنند. به کودکان خود برچسب "ایراد‌گیر" نگذارید ! دوباره و دوباره سعی کنید!

✅سبزیجات را به صورت بستنی چوبی و یا اسموتی درآورید:

سیب‌مینی و هویج را به صورت پوره درآورده آنها را با مقداری ماست و آب پرتقال مخلوط کرده و در انتهای آنها چوب بستنی فرو کرده و درون فریزر قرار دهید. مخلوط میوه و سبزیجات را درون اسموتی‌ها نیز میتوانید امتحان کنید.

✅سبزیجات را سرخ کنید:

گاه کودکان سبزیجات را به خاطر اینکه بد پخته شده و یا له شده دوست ندارند. سبزیجات سرخ کرده را امتحان کنید. مقداری پنیر پارمسان روی آنها بریزید و موقع خوردن روغن زیتون فاقد بو به آن اضافه کنید!

✅به کودک سبزیجات را با سس بدهید!

استفاده از سس‌های سالم مانند سس‌هایی که با انواع ماست تهیه میشوند گزینه‌های مناسبی هستند. کودکان فرو بردن سبز‌یجات مانند هویج درون سس را دوست دارند.

✅سبزیجات را در دسترس کودک قرار دهید

بهترست سبزیجات را در ردیف جلویی یخچال قرار داده تا هرگاه کودک در یخچال را باز کرد و به دنبال غذا بود آنها را ببیند.

✅برای کودکان الگوی خوبی باشید!

 اگر شما سبزی‌خور خوبی نیستید کار را به فرد دیگری مانند پدر یا مادربزرگ بسپارید چرا که گاهی اوقات کودکان از دیگران بهتر از پدر یا مادر خود حرف شنوی دارند.
 

.

منبع :