آکاایران: بخورنخورهای رشد قدی کودکان

آکاایران: بدن برای رشد قد کودکان چه ویتامین ها و مواد غذایی ای ضروری است؟
✅جوانه گندم خوراک رشد قد است. سلنیوم موجود در جوانه‌ها باعث افزایش قد کودکان میشود و ما به مادران توصیه میکنیم به فرزندانشان انواع جوانه‌ها را بدهند تا قدشان بلندتر شود.

✅کمبود روی موجب کوتاهی قد میشود. روی جزو املاح فلزی است که در بدن نقش حیاتی ایفا می‌کند. فرآورده‌های دامی به ویژه گوشت، دل، جگر، قلوه منبع غنی از روی هستند. همچنین در سبزی‌های برگ‌دار مانند کاهو و اسفناج نیز روی یافت می‌شود.آجیل‌های خام تازه (بو داده نشده)به ویژه تخم کدو از منابع روی است که به کودکان بایستی داده شود تا رشد قدی آنها تضمین شود.

✅کم خونی موجب کوتاه قدی میشود.خانواده‌ها مرتباً کنترل کنند که کودک یا نوجوان دچار فقر آهن نباشد زیرا فقر آهن خود زمینه را برای اختلال در رشد قدی فراهم می‌کند.معمولاً کودکانی که دچار کم خونی‌اند هم وزن‌گیری خوبی ندارند و هم قدشان کوتاه می‌ماند. به بهانه سیاه شدن دندان نباید قطره آهن را کنار گذاشت!

✅کودک نباید قندهای ساده مثل شکر، شکلات، آب نبات، تافی و نوشابه ها و آبمیوه های مصنوعی کارخانه ای مصرف کند چون قندهای ساده خود در ترشح هورمون رشد اختلال ایجاد میکنند و وقتی هورمون رشد به اندازه کافی ترشح نشود، رشد قدی تا حدی دچار اختلال می‌شود.

✅غیر از تغذیه آنچه بر رشد قدی کودکان تأثیر می‌گذارد یک خواب آرام شبانه است. خوابیدن در شب باید در شرایطی باشد که هورمون ملاتونین یا هورمون خواب ترشح شود. نباید فراموش کرد یکی در زمان خواب و یکی در زمان فعالیت روزانه است که هورمون رشد ترشح می‌شود.

.

منبع :