آکاایران: غذا خوردن خیلی از افراد را آرام میکند. شادی نتیجه آزاد شدن ماده‌ای به نام سروتونین در مغزست. بعضی خوراکی‌ها به آزاد شدن سروتونین در مغز کمک بیشتری میکنند. با این خوراکیهای شادی‌بخش آشنا شوید و با گنجاندن آنها در برنامه غذایی کودکان، زندگی شاد را تجربه کنید!! 

✅ موز: موز منبعی غنی از پتاسیم و منیزیم است!این دو ماده شل‌کننده طبیعی عضلات و آرامبخش هستند. علاوه بر این موز حاوی ماده‌ای است که در مغز باعث افزایش تولید سروتونین و ملاتونین میشود. این میوه انرژی زیادی هم در بدن کودکان تولید میکند.

✅ ماهی: ماهی منبع غنی از چربی‌های امگا 3 و حاوی ویتامین‌های گروه B به ویژه‌ 6B و 12B است که برای مقابله با استرس در کودک بسیار مفید هستند. ویتامین 12B از مهمترین مکمل برای ساخت سروتونین است و کمبود آن میتواند باعث افسردگی شود. برای داشتن کودک شاد میتوانید از 9 ماهگی به بعد درصورت نداشتن آلرژی به کودکان ماهی بدهید.

✅ شکلات: ماده شادی‌بخش شکلات در دانه کاکائو است. برای عملکرد بهتر مغزکودکان بهتر است شکلات تلخ به آنها بدهید. شکلات از مقدار هورمون استرس کم کرده و آشفتگی‌های مربوط به استرس را متعادل میکند. شکلات را حتما پس از 1 سالگی به کودکان بدهید!

✅ ماست و شیر: اکثر مواد لبنی سروتونین را در مغز افزایش میدهد. شیر استرس را کاهش داده و فرد را آرام میکند. علاوه بر این شیر کلسیم زیادی دارد.مواد لبنی خواب کودک و بزرگسال را زیاد میکند.

✅ کلم بروکلی: این ماده مخصوصا وقتی به پاستا، برنج یا سالاد افزوده میشود، تاثیر معجزه‌آسایی در ایجاد شادی کودکان دارد. کلم بروکلی سرشار از ویتامین‌های گروه B است که به کاهش ترس، اضطراب، نگرانی و حتی افسردگی در کودک کمک میکنند. فیبر موجود در این سبزی نیز برای مقابله با یبوست مفیدست. 

✅ بادام: بادام سرشار از ویتامین B2، ویتامین E، منیزیم و روی است. بادام خلق کودک را تنظیم کنند و استرس را تسکین دهند. بادام میتواند با برخی از اثرات منفی استرس هم مقابله کند پس حریره بادام  را دربرنامه غذایی کودکان جای دهید.
 

.

منبع :