آکاایران: آیا کودک شما از دکتر رفتن میترسد؟

آکاایران: چه کار کنیم که کودک از دکتر رفتن نترسد؟آیا وقتی به کودکتان می‌گویید «وقت رفتن به دکتر است»، گریه میکند؟ آیا فرار می‌کند؟
 اغلب کودکان وقتی میفهمند قرار است بروند پیش دکتر، نگران میشوند. فرقی نمیکند آنها را نزد دکتر همیشگی میبرید یا به علت بیماری و مشکلات خاص به یک پزشک متخصص مراجعه میکنید، آنها در هر صورت احساس نگرانی خواهند کرد. بخشی از احساسات کودکان به راحتی آشکار میشود، از این رو بگذارید حرفشان را بزنند. بخشی نیز مخفی و ناگفته باقی میماند.

ترس‌هایی که در اکثر کودکان مشاهده میشود، غالبا در موارد زیر خلاصه میشود:

جدایی از والدین: کودکان اغلب از این میترسند که والدین آنها را در اتاق معاینه تنها بگذارند. ترس از جدایی در طول معاینات پزشکی عمدتا در کودکان زیر ۷ سال یک امر رایج است، اما میتواند در بچه‌های بزرگ‌تر یک حس ترسناک باشد.
درد: کودکان از این میترسند که بخشی از روند معاینات دردآور باشد. کودکان ۶ تا ۱۲ سال اغلب از تزریق آمپول میترسند.
عملکرد دکتر: نگرانی بعضی از کودکان به شیوه معاینات دکتر بر‌میگردد. یک کودک خردسال، سرعت عمل، کارایی و نظرات دکتر را با ترشرویی و عدم علاقه او اشتباه میگیرد.
ناشناخته‌ها: کودکان اغلب از این میترسند که روند معاینات سخت‌تر از آن چیزی باشد که والدین میگویند. برخی از بچه‌ها که مشکلات ساده‌ای دارند، گمان میکنند باید جراحی شوند؛ برخی نیز فکر می‌کنند در حال مرگ‌اند.
کودکانی که به دلیل بیماری نزد دکتر میروند، اغلب به خاطر این مسئله احساس گناه می‌کنند. در مورد بیماری یا وضعیت سلامت کودک با او صحبت کنید و به او اطمینان دهید که بیماری تقصیر او نیست و برای هر کودکی رخ میدهد.

❣چگونه به او کمک کنید؟
کودک را به بیان احساساتش تشویق کنید و سپس به زبان ساده با او حرف بزنید. سعی کنید نگرانی های او را بر طرف کنید.

.

منبع :