آکاایران: آیا میوه زرد در بارداری باعث زردی نوزاد میشود؟

آکاایران:  آیا باردارهانباید  میوه زرد بخورند به عبارتی آیا میوه های زرد باعث زردی نوزادان میشود؟
مصرف میوه‌های زرد در دوران بارداری و شیردهی سبب زردی نوزاد نمیشود!  اما ما نوعی زردی خاص را در سنین بالاتر در بچه‌ها مشاهده می‌کنیم. گاهی اوقات والدین کودکان سه یا پنج ساله‌ای را برای درمان می‌آورند که از مشکل زردی رنج می‌برند که بر اثر خوردن میوه‌های رنگی همچون نارنگی یا هویج در آنها ایجاد شده است. 
علت بروز این زردی هم مصرف بیش از حد این خوراکیهاست که باعث میشوند رنگدانه‌های‌شان روی پوست باقی بماند و پوست را به رنگ زرد دربیاورد. این بچه‌ها یک تفاوت اساسی با نوزادان مبتلا به زردی دارند. سفیدی چشم بچه‌هایی که با خوردن خوراکی‌های رنگی مبتلا به زردی شده‌اند، به رنگ سفید است اما سفیدی چشم نوزادان مبتلا به زردی، زرد رنگ است! 

مادران شیرده چه بخورند؟

 زردی به نوع تغذیه مادر وابسته است. غذایی که مادر از آن استفاده می‌کند، به‌طور مستقیم در شیر او ترشح می‌شود و نوزاد از شیری که حاوی انواع و اقسام مواد است، استفاده می‌کند. هرچه مادر غذای دیر هضم‌تر همچون کله‌پاچه یا موادی همچون بادنجان استفاده کند، باعث بروز زردی بیشتر در نوزاد میشود. افرادی هستند که پس از زایمان به اینکه قوت ازدست رفته بدن‌شان را به‌دست بیاورند، از چنین غذاهای دیرهضمی استفاده می‌کنند و باید بدانند که احتمال زردی را در نوزاد خود بالا میبرند. از سوی دیگر اگر طحال بدن، هضم مواد را به‌طور ناقص انجام دهد، طبعا روی کیفیت شیری که مادر قرار است به نوزادش بدهد، تاثیر خواهد گذاشت. حالا اگر از مواد دیرهضم در این دوران کمتر استفاده کند، طبعا میزان بروز زردی نیز کمتر خواهد بود. 

مادر برای تغذیه کودکان مبتلا به زردی چه تغذیه ای را در پیش بگیرد؟

❣ اگر پیاز و سیر به شکل خام استفاده شود، سبب بروز زردی میشود اما اگر پخته شود، مشکلی ندارد. 
❣ استفاده از ادویه‌ها و بخصوص ادویه‌های تند چون فلفل و تمام ادویه‌های تند و سوزاننده مضر هستند وموجب زردی نوزادان میشود.
❣ بهترین ماده‌ای که تا به حال در مورد کاهش زردی نوزاد تجربه شده و نتایج مفیدی نیز از آن به‌دست آمده، ترنجبین است. می‌توان یک گرم از این ماده را در یک استکان آب داغ حل کرد و به مدت 3 روز با قاشق چای‌خوری به نوزاد خوراند. 
❣ قطره شیرخشت ضد زردی  و یبوست است.
❣ یک لیوان عرق کاسنی را در یک لگن آب مخلوط کرده و پوست نوزادش را چند روز و به مدت 10 تا 15 دقیقه با آن شست‌وشو بدهید تا زردی از بین برود.

.

منبع :