6 سوپر غذای کاهش دهنده چربی خون  -آکاچربی خون
آکاایران:   سوپر غذا شماره 1: سویا

سویا دارای خواص ضد چربی خون است و پروتیئن سویا می تواند میزان کلسترول خون را تنظیم می کند. زیرا سویا دارای اسیدهای چرب غیراشباع می باشد. مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه 15 گرم سویا در برنامه غذایی می تواند در حدود 6 درصد میزان کلسترول خون را کاهش دهد.

  سوپر غذا شماره 2: مغزیجات

تمام مغزیجات منابع غنی از پروتیئن های گیاهی، فیبر، اسدهای چرب غیراشباع، پتاشیم، منیزیم، ویتامین E و استرول های گیاهی می باشد. مصرف روزانه 30 تا 35 درصد مغریجات می تواند چربی های بد خون را تا 5 درصد کاهش دهد.

سلامت
  سوپر غذای شماره 3: جو

جو و جو دوسر هر دو از منابع غنی فیبرهای محلول در آب هستند که سرشار از بتا گلوکان می باشد. بتا گلوکان در روده تشکیل ژل داده و کلسترول را به دام می اندازد و مانع از جذب کلسترول می شود. روزانه توصیه به مصرف 3 گرم می شود غذاهای که حاوی 1گرم و بیشتر بتا گلوکان هستند نیز قدرت کاهندگی کلسترول رو دارند.

کاهش دهنده کلسترول خون
   سوپر غذای شماره 4: غذاهای غنی از استرول و استانول های گیاهی

ساختمان استرول ها مشابه کلسترول می باشد که دارای خاصیت کاهندگی چربی خون را دارند. با غذاهای حاوی استرول های گیاهی آشنا شوید: روغن های گیاهی، مغزیجات، دانه ها، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات . با این وجود اکثر مردم در غذاهای روزانه خود مقدار مناسب را دریافت نمی کنند.مطالعات نشان داده است که  مصرف روزانه 1.5 تا 2.4 گرم استرول گیاهی، کلسترول خون را در طول 2تا3 هفته حدود 7 تا 10 درصد کاهش می دهد.

کلسترول خون
  سوپرغذای شماره 5: میوه ها و سبزیجات

همه میوه ها و سبزیجات دارای اسیدهای چرب غیر اشباع هستند و دارای فیبر گیاهی که خاصیت کاهش دهندگی چربی خون را دارد.  در طول روز حداقل یک واحد از غلات، عدس، لوبیا و .. استفاده کنید. سایر منابع غنی از فیبرهای محلول شامل سیب زمینی، بامیه، بروکلی، سیب، توت فرنگی و گلابی

سوپر غذای شماره 6: غذاهای غنی از اسیدهای چرب غیراشباع

تنظیم دریافت حداقل 20 گرم اسبد چرب اشباع برای زنان و 30 گرم اسید چرب اشباع برای مردان در روز، عامل مهم کاهش دهنده کلسترول خون است. اما زمانی  این مسئله امکانپذیر است که اسیدهای چرب غیر اشباع وارد برنامه غذایی شود که شامل روغن ذرت، آفتابگردان، زیتون، آواکادو، دانه هسته انگور و غیره می باشد.

.

منبع :