آکاایران: در حین آب پز کردن مواد غذایی در قابلمه، طبخ ملایم است و مقدار کمی از ویتامین C از دست میرود اما در روش طبخ مواد غذایی با زودپز شدت حرارت و سرعت و فشار روی ماده غذایی بیشترست و مواد غذایی بیشتری از دست میرود. در روش طبخ غذا با زودپز، حرارت مرطوب (با آب) به طبخ مواد غذایی کمک میکند و ممکنست مواد مغذی به طرق مختلف از دست بروند. مهمترین عامل از دست رفتن مواد مغذی به خصوص ویتامینها و موادمعدنی در جوشاندن، آبِ طبخ است. اگر وقت کافی دارید، برای غذای خود و کودکتان بهترست از قابلمه (چدن، لعابی یا مسی ) استفاده کنید نه زودپز و ماکروفر.

✳️چند نکته مهم برای حفظ مواد غذایی:

** اگر موادغذایی به خصوص سبزیها را به جای قراردادن در آب سرد و سپس حرارت دادن، به طور مستقیم وارد آب جوش کنید.
**  سبزیجات به طبخ زیادی احتیاج ندارند پس آنها را در مرحله آخر طبخ به غذا اضافه کنید.
**  آب حلال خوبیست و با زیاد آب ریختن در قابلمه حین طبخ مواد غذایی به از دست دادن بیشتر مواد غذایی مثل ویتامین 1 B و C  دامن زده میشود. وقتی کلم با مقدار کمی آب پخته میشود، 60 درصد ویتامین C خود را از دست میدهد، در حالیکه اگر در مقدار بیشتری آب طبخ شود، 70 درصد آن از بین میرود. نی نی پرارینی ها برنج، اگر در آب کم پخته شود، 30 درصد از ویتامین خود را از دست میدهد، در حالیکه پختن آن در مقدار بیشتری آب، موجب از دست رفتن حدود 50 درصد از ویتامین آن میشود.
** هر چه اندازه مواد غذایی در هنگام طبخ کوچکتر باشد و سطح تماس آن با آب زیادتر باشد (یعنی بیشتر خرد شود یا برش داده شود)، مقدار کاهش مواد مغذی در آن بیشتر خواهد بود پس تا جایی که امکان دارد سبزیها را موقع پختن خیلی خُرد نکنید ( حتی اگر میشود آنها را درسته بپزید و پوستشان را جدا نکنید مثل کدو سبز، سیب زمینی و ...) .
** پوست گیری سبزیها قبل از طبخ نیز باعث کاهش قابل توجه مواد مغذی موجود در آنها میشود. مادران نی نی پرارین اگر سیب زمینی با پوست پخته شود، حدود یک سوم ویتامین C خود را از دست میدهد، ولی کاهش این ویتامین در سیب زمینی پوست گرفته شده 10 درصد بیشترست.
**  مدت زمان جوشاندن ماده غذایی در کاهش مواد مغذی مؤثرست. حبوبات را از 8 ساعت قبل از طبخ خیس کنید تا هم نفخ آن گرفته و هم مدت زمان طبخ کاهش یابد و مواد مغذی آن مثل ویتامین C بیشتر حفظ شود.

.

منبع :