آکاایران: اکثر مردم گمان می کنند دوران بارداری مختص زنان است و تنها خانم باردار است که باید مراقب خود باشد، در مورد بارداری و مراقبت از نوزاد کتاب بخواند، به رژیم غذایی و سبک زندگی خود بیشتر توجه کند، و در پایان نیز اوست که باید از نوزاد به تنهایی مراقبت کند. شما آقایانی که این مقاله را می خوانید، بهتر است بدانید که اینطور نیست! مراقبت ها، سبک زندگی، و رژیم غذایی شما نیز در سلامت نوزاد و داشتن یک زایمان بی دردسر بسیار اهمیت دارد. حتی در دوران بارداری مراقبت ها و توجهات شما به همسر باردارتان بسیار بر روحیه او تأثیر گذار است. پس از تولد نوزاد نیز این کوچولوی دوست داشتنی تنها متعلق به مادر نیست، بلکه شما هم به عنوان پدر خانواده وظایفی در قبال همسر خود و فرزندتان دارید. بیایید با این وظایف بیشتر آشنا شویم.

نقش مردان در بارداری سالم

   1- در مورد بارداری و زایمان کتاب بخوانید

درست است که شما قرار نیست زایمان کنید، اما لازم است بدانید که همسرتان چه لحظات سختی را پشت سر می گذراند. تنها با دانستن این موضوع است که می توانید همسر خود را درک کرده و با او همدردی کنید، و آنگونه که انتظار دارد از او حمایت کنید.

   2- در کلاس های آموزشی قبل از زایمان شرکت کنید

شرکت در این کلاس ها فقط برای خوشحال کردن همسرتان نیست. باید از این فرصت نهایت استفاده را ببرید تا به یک پدر نمونه تبدیل شوید، زیرا مواردی که در این کلاس ها مطرح می شوند، در آینده بسیار به کارتان می آید. ممکن است مجبور شوید پوشک فرزندتان را عوض کنید، یا به او کمک کنید تا آروغ بزند. پس فرصت شرکت در این کلاس ها را از دست ندهید.

   3- همیشه (حتی تلفنی) در دسترس باشید

خانم ها در دوران بارداری زیاد احساساتی می شوند. سعی کنید زمانی که به شما نیاز دارد کنارش باشید و در مواقعی که سر کار هستید هر چند وقت یک بار با او تماس بگیرید و از حالش جویا شوید.

   4- برای همسرتان دفترچه بارداری بنویسید

در دوران بارداری هر تغییری که در همسر خود احساس کردید در دفترچه ای بنویسید. این تغییرات ممکن است تغییر خلق و خو، لگد زدن نوزاد در رحم، سازگاری با شرایط، و یا واکنش های احتمالی همسرتان به عکس نوزادان یا لباس آنها باشد. همه این ها را در دفترچه ای بنویسید و پس از زایمان به عنوان هدیه به همسر خود بدهید تا یادآور خاطرات خوب بارداری باشد. می توانید از این مواقع عکس گرفته و عکس ها را هم ضمیمه دفترچه کنید.

   5- نوبت معاینات قبل از زایمان را به او یادآوری کنید

زنان اغلب نوبت دکتر را فراموش نمی کنند، اما برای ایجاد یک پیوند قوی با همسرتان با فرستادن یک جعبه شکلات، یک دسته گل، و یا حتی یک شاخه گل نوبت دکترش را به او یادآوری کنید. این کار نشان می دهد که تا چه اندازه مراقبش هستید. سعی کنید کمی رمانتیک باشید! در این صورت می توانید یک پیام خصوصی عاشقانه هم به همراه گل یا شکلات برایش بفرستید.

   6- سعی کنید از جواب سونوگرافی سر در بیاورید

احتمالا نه شما و نه همسرتان چیزی از جواب سونوگرافی متوجه نمی شوید، اما حتی اگر دوست ندارید، در کنار همسرتان بنشینید و بارها تصویر نوزاد کوچکتان و جواب سونوگرافی را با هم مرور کنید. کارهای دیگر یا مسابقه فوتبال تیم محبوبتان دوباره پخش می شود. اما همسر شما الان نیازمند همراهی شماست. به همین خاطر بهتر است به همراه همسرتان درتجربیات بارداریش شریک شوید.

   7- با پزشک همسرتان صحبت کنید و سؤالات و ابهامات خود را برطرف کنید

اگر نگران سلامت همسرتان هستید، علائمی که در او می بینید را یادداشت کنید، و با پزشک در میان بگذارید تا راهی برای خوشحال کردن او و بهبود حالش بیابید. اگر بتوانید چیزی برایش بگیرید که از تهوع و سوزش معده خلاص شود، به قهرمان او تبدیل خواهید شد.

   8- برای همسرتان لباس مخصوص بارداری بخرید

خرید کردن در دوران بارداری باعث کاهش استرس در خانم های باردار می شود. پس با همسرتان به خرید بروید. به همسرتان کمک کنید تا لباسی بخرد که در این دوران برایش راحت و مناسب باشد. شاید همسرتان بتواند خود و یا با اقوام به خرید برود، اما همراهی شما برایش لذت بخش تر است.

   9- مطابق میل همسرتان عمل کنید

این مورد مهم‌ترین نکته ‌ای است که باید به خاطر بسپارید! همیشه سعی کنید مطابق میل او عمل کنید، فاقد آنکه سوالی بپرسید. آنچه اهمیت دارد خوشحالی او است و اینکه بتواند تحت هر شرایطی روی‌ شما حساب کند. ممکن است دیگران چیزهای دیگری به شما بگویند، اما فقط همسرتان باید برایتان اهمیت داشته باشد.

با رعایت این موارد همسرتان متوجه می شود چقدر به او و خانواده اهمیت می دهید و تا چه اندازه حامی قابل اتکایی هستید. فاقد شک خودتان نیز لذت بیشتری می برید زمانی که کانون خانواده تا این حد گرم باشد. در این صورت پا به پای همسرتان نقش های نوین خود که همان پدر و مادر شدن است را تمرین می کنید.

نشانه های فرا رسیدن زمان زایمان

5 نکته برای آوردن نوزاد از بیمارستان به خانه پس از زایمان


.

منبع :