آکاایران: اکنون دیگر بار شیشه خود را زمین گذاشته اید، و برای کم کردن وزن و رژیم های لاغری بعد از زایمان آماده هستید. دوست دارید هر چه زودتر لباس های دوران بارداری را از خود دور کرده و دوباره لباس های محبوبتان را بپوشید. این 10 راه حل به شما کمک خواهند کرد که زودتر به هدفتان برسید.

   1- ورزش با کالسکه نوزاد

 اگر برای ورزش کردن، وقت ندارید ایرادی ندارد. می‌توانید یک برنامه ورزشی با نوزاد خود ترتیب دهید. هل دادن کالسکه نوعی پیاده روی و یک ورزش محسوب می شود. این ورزش را به آرامی شروع کنید و به تدریج با اضافه کردن سربالایی های بیشتر، تمرین ها و شدت آن را بیشتر کنید.

با کالسکه حرکت لانچ انجام دهید تا قسمت پایین بدنتان را تقویت کنید. برای حرکت لانچ گام های بلند بردارید و تا زمانی که ران جلویی تان تقریباً با زمین موازی شود بدن تان را پایین بیاورید. هنگام بالا آمدن به آرامی ران ها و عضلات باسن را سفت کنید.

 تغذیه سالم

   حرکت لانچ

   2- هر وقت نوزاد خوابید، شما هم بخوابید

کمبود خواب باعث می‌شود که مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات مانند شیرینی و چیپس بخورید و برای ورزش کردن، بیش از حد خسته باشید. می‌توانید با دوشیدن شیرتان ، از همسرتان بخواهید که در هنگام شب و زمانی که شما خواب هستید، مسئولیت شیر دادن به نوزاد را به عهده بگیرد.

   3- عضلات مادرانه را تقویت کنید

عضلات شکم، پشت و باسن شما، قسمت‌هایی هستند که بیشتر از بقیه جاها تحت تاثیر بارداری و زایمان قرار گرفته‌اند. برای تقویت این عضلات، سه حرکت زیر را انجام دهید:

 رژیم غذایی

 حرکت کرانچ برای تقویت عضلات شکم (دراز نشست)

 

 کاهش وزن بعد از زایمان

 حرکت برخاستن سوپرمن برای تقویت عضلات پشت

 روی شکم دراز بکشید و بازوی راست و پای چپتان را بلند کنید. سپس آن‌ها را پایین بیاورید و بازوی چپ و پای راستتان را بالا ببرید.

 

 رژیم کاهش وزن

 بلند کردن پا به سمت باسن

به پهلو دراز بکشید و پای بالایی را بالا برده و سپس به سمت عقب پایین بیاورید. برای تقویت بیشتر عضلات ، هنگام انجام این حرکت، یک باند مقاومتی ورزشی دور مچ پایتان بپیچید.

   4- مزایای تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر باعث می شود مادر روزی ۳۰۰ کالری یا بیشتر بسوزاند. شیر مادر برای تغذیه نوزاد مفید است و به تقویت رابطه مادر و کودک نیز کمک می‌کند. اگر بیش از 5 ماه است که به نوزاد خود شیر می دهید، برای جلوگیری از کمبود کلسیم و دریافت کلسیم بیشتر روزی یک یا  دو میان وعده سرشار از کلسیم مصرف کنید. پنیر محلی و کلم پیچ منابع غنی کلسیم هستند.

   5- میان وعده بخورید

میان وعده های سالمی بخورید. او توصیه می‌کند که برای سیر ماندن به مدت طولانی‌تر، وعده‌ها و میان وعده‌های حاوی پروتئین مصرف کنید. برای این کار پنیرهای کم چرب، ماست یونانی، ماهی تن، و  ماهی آزاد را به سالاد و سبزیجات اضافه کنید و یک میان وعده  سالم تهیه کنید.

   6- از بشقاب قرمز استفاده کنید

با استفاده از یک بشقاب قرمز، اندازه سهم غذایی‌تان را کنترل کنید. با این کار مغز شما فریب خواهد خورد چون بطور خودکار به متوقف شدن فکر می‌کنید. قاشق را نیز کنار بگذارید. ما اغلب از قاشق مانند یک بیل استفاده می‌کنیم. بهتر است به جای این کار از چنگال‌های مسطح کوچکتر استفاده کنید زیرا باعث می‌شود که آهسته ‌تر غذا بخورید. اگر راست دست هستید با دست چپ، و اگر چپ دست هستید با دست راست غذا بخورید. با این روش غذای کمتری می خورید.

   7- با کودک غذا بخورید

زمانی که فرزندتان آنقدر بزرگ شد و می توانست روی یک صندلی بلند بنشیند و خودش غذا بخورد، می‌توانید باهم غذا بخورید. مادر معمولا تمام انرژی‌ خود را صرف فرزندشان می کنند و خود را فراموش می کنند. خورد و خوراک خود را جدی بگیرید.

   8- با غذا به بدن خود آبرسانی کنید

روزانه ۱۱.۵ فنجان مایعات بنوشید اما مجبور نیستید آنقدر آب بخورید تا خسته شوید. می‌توانید از میوه‌های پر آب (هندوانه، انواع توت ها، انگور، هلو و. . . ) و سبزیجات (گوجه فرنگی، کاهو و کدوی تابستانی) نیز لذت ببرید. این مواد غذایی به شما کمک می‌کنند که با مصرف کالری کمتر، احساس سیری بیشتری کنید.

   9- پسته بخورید

یک میان وعده سالم بخورید که باز کردنش، کمی‌وقت ببرد. در نتیجه نمی‌توانید تعداد زیادی از آن را بشکنید و بعلاوه تمام پوسته‌ های خالی آن به شما نشان می‌دهد که پسته زیادی خورده ‌اید بنابراین شاید کمتر بخورید. هم چنین پسته نسبت به اکثر آجیل‌های دیگر، کالری کمتری دارد. هر ۳۰ عدد پسته ۱۰۰کالری دارد.

   10- رژیم خیلی سخت نگیرید

رژیم های خیلی سخت ، اصلاً برای شما و نوزادتان مناسب نیست. کاهش شدید کالری می‌تواند انرژی شما را بسیار پایین بیاورد. اگر به بچه شیر می‌دهید، کاهش بیش از حد کالری به معنی تولید شیر کمتر است و ممکن است شیر تولید شده کیفیت پایین‌تری داشته باشد. بنابراین به اندازه کافی وقت بگذارید و روی کاهش وزن درست و استاندارد تمرکز کنید. باید روزی حداقل ۱۸۰۰ کالری مصرف کنید و اگر به کودکتان شیر می‌دهید، ۵۰۰ کالری دیگر نیز به آن بی افزایید.

در آخر تحقیقاتی در رابطه با رژیم خاص و کمی عجیب برای آب کردن چربی دور شکم وجود دارد که در اینجا می توانید مشاهده کنید : آب کردن پهلو و شکم 


.

منبع :