آکاایران: زنان بیشتر از مردان به برخی از بیماری ها مبتلا می شوند، و همین امر باعث شده تا به این بیماری ها بیماری های زنانه بگویند، اما مردان نیز ممکن است به این بیماری ها مبتلا شوند. علائم این بیماری ها هم در مردان و هم در زنان مشابه است، اما نکته اینجاست که این علائم معمولاً در مردان نا دیده گرفته می شود. از این علائم نباید چشم پوشی کرد. در اینجا هفت بیماری زنانه که مردان نیز به آن مبتلا می شوند را با هم بررسی می کنیم.

   1- سرطان سینه

سرطان سینه در میان مردان شایع نیست، اما مردان هم به آن مبتلا می شوند. هر ساله در آمریکا حدود 2350 مرد به سرطان سینه مبتلا می شوند که 440 نفر از آنها جان خود را به همین خاطر از دست می دهند. علائم سرطان سینه در مردان مشابه زنان است. این علائم عبارتند از: برآمدگی یا تورم ، فرو رفتگی نوک سینه، ترشح خون از نوک سینه، و بزرگ شدن سینه. مردان معمولاً این علائم را نادیده می‌گیرند، چون فکر نمی کنند که ممکن است مردان هم به سرطان سینه مبتلا شوند.

اگر تغییراتی در سینه خود مشاهده کردید فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا این سرطان در مراحل اولیه قابل درمان است. مراحل درمان در مردان و زنان مشابه است و به میزان پیشرفت بیماری، سن بیمار، و سلامت عمومی او وابسته است. در صورت داشتن یک برنامه غذایی سالم، کم چرب، و ورزش منظم می توانید خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید.

   2- پوکی استخوان

بنا بر آمار اعلام شده توسط دانشگاه هاروارد، بیش از 2 میلیون مرد آمریکایی مبتلا به پوکی استخوان هستند. در این بیماری استخوان ها ضعیف و مستعد شکستن می شود. در اکثر مواقع پوکی استخوان هیچ علامت و نشانه ای ندارد و فقط آزمایش سنجش تراکم استخوان می تواند میزان ابتلا به پوکی استخوان را مشخص کند. درمان های پوکی استخوان برای زنان و مردان مشابه است.

برای پیشگیری از پوکی استخوان باید به میزان کافی کلسیم و ویتامین D مصرف کرد.

کلسیم و وینامین D مورد نیاز برای مردان در سنین مختلف:

مردان زیر 70 سال: 1000 میلی‌گرم کلسیم در روز

مردان بالای 70 سال: ۱۲۰۰ میلی‌گرم  کلسیم در روز

مردان زیر 50 سال: ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین D در روز

مردان بالای 50 سال: ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین D در روز

داشتن اندام متناسب و تمرینات ورزشی منظم و قدرتی نیز مانع از ابتلا به  پوکی استخوان می شود.

   3- لوپوس

بیش از ۹۰٪ افراد مبتلا به لوپوس را زنان تشکیل می دهند. با این حال مردان نیز ممکن است در هر سنی به این بیماری مزمن و مختل کننده سیستم ایمنی (در برخی موارد) مبتلا شوند. علائم و دروش های درمانی لوپوس نیز در مردان و زنان مشابه است. از علائم این بیماری می توان به خستگی مفرط، دردهای مفصلی، اختلالات حافظه و دانه‌های قرمز روی پوست اشاره کرد.

از آنجایی که معمولاً زنان به لوپوس مبتلا می‌شوند، اگر مردی با علائم این بیماری به پزشک مراجعه کند، پزشک در وهله اول احتمال ابتلا به لوپوس را صرفاً به دلیل مرد بودن جدی نمی گیرد. البته آزمایش تشخیص این بیماری نیز کار چندان ساده ای نیست.

   4- اختلال در اشتها

بنا بر آمار ارائه شده، زنان دو برابر بیش از مردان از اختلالات اشتها و خورد و خوراک رنج می‌برند، اما از هر ۱۰ میلیون مرد امریکایی فقط ۱ مرد به این اختلال دچار می شود. زنان بیشتر از مردان به اندام خود توجه می‌کنند، اما برخی از مردان نیز اینچنین هستند. دقیقا مانند زنان، برخی از مردان نیز هنگام افسردگی یا تنهایی به غذا خوردن پناه می‌برند. همچنین برخی از مردان که ورزش‌های سنگین  بدنسازی انجام می دهند، از اختلال فیزیکی عضلات رنج می‌برند. به عبارت دیگر این مردان نسبت به سایز و اندازه عضلات خود نگران و حساس هستند.

شاید مردان به دلیل تعصبات جنسیتی کمتر به درمان این اختلال تمایل دارا باشند. اما مردان نیز مانند زنان می‌توانند با مراجعه به متخصصین تغذیه از امکانات درمانی موجود در این زمینه بهره ‌مند شوند.

   5- ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

HPV شایع‌ترین بیماری آمیزشی است،  و مردان نیز مانند زنان به این ویروس مبتلا می شوند. HPV در زنان می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. معمولاً زنان برای پیشگیری و تشخیص این سرطان هر 2-3 سال یک بار تست پاپ اسمیر انجام می‌دهند و از این طریق می‌توانند از وجود ویروس HPV  مطلع شوند. اما روش تشخیصی خاصی برای مردان در این زمینه موجود نیست.

اکثر افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، علائم خاصی ندارند. به همین خاطر، احتمال انتقال ناخواسته‌ این ویروس به شریک جنسی بسیار زیاد است. برخلاف زنان، خطر ابتلا به ویروس HPV  در مردان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. در اغلب مواقع، HPV خود به خود برطرف می‌شود و مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما این امکان وجود دارد که به زگیل تناسلی مبتلا شوید. در موارد نادر، HPV می‌تواند منجر سرطان سر، گردن، و آلت تناسلی در مردان شود. چنانچه تورم غیرمتعارف یا نوین، برآمدگی یا برجستگی خاصی در اندام تناسلی، دهان یا گلوی خود احساس کردید به پزشک مراجعه کرده و او را مطلع کنید.

   6- میگرن

احتمال ابتلای زنان به میگرن،  سه برابر بیشتر از مردان است. با این وجود برخی از مردان نیز از میگرن رنج می‌برند. علائم میگرن سردردهای وحشتناک، تهوع، و حساسیت شدید به نور است.

اغلب مردانی که از سردردهای خوشه‌ای دارند تصور می‌کنند که به میگرن مبتلا هستند. اما مردان 6 برابر بیشتر از زنان به این نوع سردرد  مبتلا می شوند. سر درد های خوشه ای در مردان سیگاری شایع تر است. سردردهای خوشه ای دوره ای هستند و حداقل بین چند دقیقه تا چند ساعت به طول می‌انجامد.

برای جلوگیری از میگرن، علت آن را بیابید. تمرینات ورزشی طاقت‌فرسا و مصرف الکل از عوامل تشدید کننده میگرن در برخی از مردان هستند. نوشیدن آب کافی، و خوابیدن به میزان لازم کمک کننده خواهد بود.

   7- رماتیسم مفاصل

زنان دو الی سه برابر بیشتر از مردان به رماتیسم مفاصل مبتلا می‌شوند. اما این بیماری به میزان کافی در میان مردان شایع است. علائم و روش های درمانی رماتیسم مفاصل نیز در زنان و مردان مشابه است.

طبق مطالعات انجام شده در زمینه‌ی رماتیسم در سال ۲۰۱۳، مردانی که بدنشان میزان تستسترون کمتری ترشح می‌کند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. استعمال دخانیات نیز از جمله عواملیست که خطر ابتلا به رماتیسم مفاصل را افزایش می‌دهد.


.

منبع :