آکاایران: ممکن است شما بعد از داشتن بچه اول خود اقدام به باردار شدن کنید و تا دو سال باردار نشوید، آیا شما مشکل باروری پیدا کرده اید؟

بله. شما دارای ناباروری دوم هستید که بدین معناست برای دومین بار  قادر به باردار شدن نیستید. اگرچه مشکلات ناباروری اولیه بسیار شایع تر است اما حدود 3 میلیون خانم در امریکا دارای مشکلات ناباروری دوم هستند.

چه عواملی باعث ناباروری دوم میشود و چه افرادی را تهدید می کند؟

همان عواملی که باروری اولیه را سبب میشود، می تواند دلایل ناباروری دوم باشد که شامل:

* زخم لگن و یا رحم

* لوله ای فالوپ مسدود شده

* تخمک گذاری ناقص

* اندومتریوز

* سیگار کشیدن

* لاغری و یا چاقی شدید

* استفاده زیاد از الکل

* کمیت و کفیت ضعیف اسپرم

علاوه بد دلایل بالا، عازضه های ناشی از زایمان قبلی و یا سن شما می تواند با وضعیت باروری مرتبط باشد. ممکن است سال ها از بارداری اول شما گذشته باشد .

درمان

درمان مشکلات باروری اول و دوم یکسان است و در مرحله اول باید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. اگر شما یکسال از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده نکرده اید و تلاش کردید اما باردار نشدید و یا اینکه سن شما بالای 35 سال است و بعد از 6 ماه نزدیکی فاقد جلوگیری باردار نشدید، حتما با یک متخصص مشورت کنید.

اگر شما بالای 30 سال سن دارید و دارای اندومتریوز و یا قاعدگی های نامنظم هستید هر چه زودتر متخصص خود را انتخاب و اقدامات لازم را انجام دهید.

اگرچه من کودک خود را دوست دارم اما می خواهم دارای خانواده پرجمعیت تری باشم. واکنش های معمول به مشکلات باروری دوم شامل :

تکذیب کردن:  خیلی وقتها شما فکر میکنید چون یکبار باردار شده اید بنابراین دیگر مشکلات باروری نخواهید داشت و هر زمان بخواهید می توانید باردار شوید. برای درمان اقدام نمی کنید و خیلی سخت این قضیه را قبول می کنید.

احساس حسادت: گاهی شما نسبت به اطرافیان خود و دوستانتان که دارای فرزند بیشتری هستند حسادت میکنید و تنها از سر این احساس است که میخواهید باردار شوید.

احساس غم: شما ممکن است نقاط عطف فرزند خود را مشاهده کنید مانند رفتن به مهد کودک و یا یادگیری به دوچرخه سواری. اما ترکیبی از شادی و غم دارید و به این فکر میکنید که دیگر شما فرزندی نخواهید داشت.

احساس گناه:  در حال قادر به کودک خود را خواهر و برادر ممکن است به شدت در وزن شما، هنوز تمایل خود را برای یک کودک دیگر نیز ممکن است باعث درد گناه برای بودن با کودک شما راضی نیست.
احساس خشم: شما ممکن است عصبانی باشید از اینکه دیگران براحتی بچه دوم را باردار شدند اما شما این مشکلات را دارید.

متاسفانه، تمام این مسائل سخت است و تنها بخشی از تجربه دردناک از مشکلات باروری دوم را شامل می شود. شما وشریک زندگیتان باید با این مشکلات روبرو شده و مقابله کنید.

خانواده و دوستان من را درک نمی کنند چگونه می توانم افراد دیگری را برای صحبت کردن پیدا کنم؟

انجمن ناباروری ملی، حامی زنان با مشکلات باروری دوم است و گرو هایی تشکیل داده است که خانم ها براحتی می توا نند به بحث و گفتگو پرداخته و مشکلات خود را باهم در میان بگذراند.


چگونه می توانم رسیدگی به درمان های باروری را مدیریت و هنوز هم پدر و مادر خوبی باشم؟

احساس اضطراب و نا امید در طول درمان های باروری طبیعی است، اما اگر این احساسات شما را بیش ازبیش نسبت به کودکتان  تحریک پذیر  می کند از یک مشاور برای مدیریت احساسات خود  کمک بگیرید و تکنیک های رهایی از استرس و داشتن آرامش بیشتر را یاد بگیرید.
فعالیت های سرگرم کننده زیادی می توانید با کودک خود با هم انجام دهید. هنگامی که شما نیاز به استراحت دارید از دوستان، اعضای خانواده و یا حتی پرستار کمک بگیرید .رابطه شما با فرزندتان به این ترتیب سالم تر خواهد بود.

.

منبع :