آکاایران: علل و رفع بی خوابی در بارداری

آکاایران: بارداری اغلب تمام انواع اختلالات خواب را به ارمغان می‌آورد، از قبیل حالت تهوع، سوزش معده، گرفتگی عضلات پا و خرناس کشیدن. همچنین داشتن عادت‌های بد خوابیدن قبل از دوران بارداری، این مشکل را بد‌تر می‌کند. نکاتی که در زیر ارائه شده‌اند، به شما کمک خواهند کرد که در دوران باردرای و بعد از آن بهتر بخوابید.

bxs1
  • توجه کنید که در چه زمانی، چه چیزهایی می‌خورید و می‌نوشید.
  • سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
  • نیکوتین و الکل برای شما و کودکتان مضر هستند و همچنین می‌توانند خواب شما را مختل کنند. نیکوتین یک مادهٔ محرک است. مطالعات نشان می‌دهند که افراد غیر سیگاری نسبت به افراد سیگاری خواب عمیق و راحت‌تری دارند.
  • برعکس الکل باعث خواب آلودگی می‌شود و با نوشیدن آن به راحتی می‌توانید به خواب بروید. اما این مساله گمراه کننده است، زیرا الکل در اوایل شب شما را به خواب برده، اما نیمه‌های شب خواب شما را بر هم می‌زند.
bxs2

bxs3

در طول روز بیشتر و شب‌ها کمتر مایعات بنوشید، تا در هنگام خواب کمتر به دستشویی نیاز پیدا کنید و خواب‌تان به هم نخورد.

bxs4

غذاهای پر ادویه از قبیل غذاهای فلفل دار و اسیدی مانند گوجه فرنگی، باعث سوزش معده و سوء هاضمه می‌شوند. از خوردن غذای زیاد، تقریبا زمان خواب‌تان جلوگیری کنید.
اگر سوزش معده دارید، کمتر غذا بخورید. شام را زود‌تر و سبک‌تر میل کنید. قبل از رفتن به رختخواب، ۲ تا ۳ ساعت فرصت بدهید تا غذای‌تان هضم شود. مطلب سوزش سر دل در دوران بارداری را بخوانید.

قبل از رفتن به رختخواب مقداری خوراکی سبک بخورید تا دچار تهوع صبحگاهی نشوید

اگر دچار حالت تهوع هستید، این کار به شما کمک می‌کند تا هنگام صبح معده‌تان خالی نباشد. سعی کنید از خوراکی‌های سبک مثل بیسکویت استفاده کنید. مطلب تهوع بارداریرا کامل بخوانید.

bxs5 bxs6

چرت زدن به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه، شما را هوشیار‌تر می‌کند، حافظه‌تان را قوی‌تر کرده و به طور کلی احساس خستگی را کاهش می‌دهد. نتایج یک مطالعه از سوی موسسهٔ «خواب ملی» حاکی از آن است که نیمی از خانم‌های باردار، حداقل یک بار در طول هفته کاریشان و شصت درصد آن‌ها، حداقل در آخر هفته‌ها چرت می‌زنند. زمان چرت زدن‌تان را به دقت تنظیم کنید. چرت زدن طولانی مدت در روز می‌تواند باعث اختلال در خواب شب شما گردد.

bxs7

اوایل روز ورزش کنید تا در طول روز بدنتان فرصت استراحت کردن را داشته باشد. ورزش کردن در زمانی بسیار تقریبا زمان خواب، می‌تواند شما را سر حال کند و حتی با مداخله کردن در چرخه طبیعی خواب‌تان، خواب عمیق را از شما بگیرد. سعی کنید حداقل ۳ تا ۴ ساعت قبل از زمان خواب، ورزش‌های‌تان را به پایان برسانید.

bxs8

تکنیک‌های تلقین خواب را یاد بگیرید؛ مانند تصاویر هدایت شده، تنفس عمیق و شل کردن تدریجی عضلات.

bxs9

داشتن قلم و کاغذ در کنار رختخواب می‌تواند از اضطراب‌های نیمه شب‌تان بکاهد. وقتی که نیمه شب از خواب بیدار می‌شوید و به کارهایی که روز بعد باید انجام دهید، فکر می‌کنید، آن‌ها را روی کاغذ یادداشت کنید. اگر نوشتن آن‌ها شما را بیشتر نگران می‌کند، سعی کنید یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب، تمامی موارد نگران کننده، مسائلی که ذهن‌تان را مشغول کرده است و لیست کارهای فردا را بنویسید و سعی کنید تا صبح به آن‌ها فکر نکنید.

علل و رفع بی خوابی در بارداری -آکاعلل و رفع بی خوابی در بارداری
bxs10

اگر نگران زایمان، درد زایمان و مراقبت از کودک یا شیردهی هستید، در یک کلاس ثبت نام کنید یا مطالب شیردهی را مطالعه کنید. آگاهی از آنچه که انتظارش را می‌کشید، خیال‌تان را آسوده خواهد کرد. همچنین می‌توانید از همراهی و دوستی با سایر مادران باردار استفاده کنید.

bxs11

سعی کنید با خوابیدن و بیدار شدن در زمان مشخص، به برنامه خواب خود نظم بدهید.

bxs12

برای زمان خواب‌تان برنامه های آرامش بخشی را ایجاد کنید. از قبیل خواندن کتاب یا دوش گرفتن 20 تا 30 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب.

bxs13

در دوران باردرای ممکن است دمای بدن‌تان بالا‌تر از معمول باشد، بنابراین اتاق را خنک نگه دارید و نور و سر و صدا را کم می‌کند. این عوامل می‌توانند خواب سبک شما را بر هم بزنند.

bxs14

اگر عادت دارید که در تختخواب‌تان تلویزیون تماشا کنید و قبض‌های‌تان را بپردازید، در دوران بارداری این کار‌ها را کنار بگذارید. تختخواب‌تان را به فعالیت‌های لذت بخش دیگری مانند خوابیدن و مطالعه سبک، اختصاص بدهید.

bxs15

خودتان را عادت بدهید که به پهلوی چپ بخوابید. این حالت به خون و مواد مغزی کمک می‌کند که به سمت رحم و جنین جریان دارا باشند و باعث می‌شود که مواد و مایعات زاید از بدن دفع شوند. عادت کردن به این حالت خواب در اوایل باردای، به شما کمک خواهد کرد زمانی که شکم‌تان بزرگ می‌شود، راحت‌تر بخوابید.

bxs16 bxs17

اگر هنوز با گذشت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خواب‌تان نبرده است، بلند شوید و به اتاق دیگری بروید. به یک موسیقی ملایم گوش دهید یا مجله بخوانید و هنگامی که احساس خواب آلودگی کردید، به رختخواب‌تان باز گردید.

bxs18

اگر نیمه‌های شب از خواب بیدار می‌شوید، ناراحت نباشید! اختلال خواب در دوران بارداری امری طبیعی است.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • علل و رفع بی خوابی در بارداری -آکاعلل و رفع بی خوابی در بارداری
.

منبع :