آکاایران: بیماری کودک، حتی اگر سرما خوردگی باشد باعث نگرانی و ناراحتی والدین می شود. به خصوص اگر این کودک نوزادی باشد که برای اولین بار سرما خورده است، و مادر جوانی که برای اولین بار باید از یک نوزاد سرما خورده نگهداری و مراقبت کند. در اینجا چند توصیه اساسی برای مراقبت از نوزاد بیمار برای شما آورده ایم.

سرماخوردگی نوزاد؛ چند توصیه کاربردی  -آکاسلامت نوزاد
     لوازم مورد نیاز

سعی کنید وسایل و لوازم مورد نیاز را پیش از این که نوزاد برای اولین بار سرما بخورد تهیه کرده باشید. این لوازم عبارتند از:

   1- قطره بینی

   2- پوآر (فین گیر)

   3- داروهای تب بر

   4- دماسنج

   5- بخور

نکته: هنگام تهیه اقلام فوق توجه داشته باشید که اقلام مخصوص نوزاد را خریداری کنید.

تماس با پزشک

اگر سن نوزاد شما کمتر از 3 ماه است، با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه، و یا تب، با پزشک تماس بگیرید و یا نوزاد را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

نکته: برای تشخیص تب در نوزادان  کوچک تر از سه ماه، با اندازه ‌گیری درجه حرارت زیر بغل شروع کنید. اگر دما بالاتر از 37.2 درجه سانتى گراد) بود، براى بار دوم درجه حرارت را از طریق مقعد کودک اندازه بگیرید. اندازه ‌گیری درجه حرارت مقعدی دقیق‌تر از درجه حرارت زیر‌بغلی است. درجه حرارت مقعدى بالاتر از ۳۸ درجه سانتى گراد در نوزادان، نیاز به مراجعه فورى به پزشک دارد.

 سلامت کودک
  نوزادان بزرگ تر

در خصوص نوزادان بزرگ تر، در صورت مشاهده تحریک پذیری و کج خلقی زیاد، تب، کم شدن آب بدن، تشدید سرفه یا گرفتگی مجرای تنفسی، دشواری تنفس، و یا علائمی که بیش از یک هفته هنوز از بین نرفته اند، با پزشک تماس بگیرید.

نکته: برای کودکان 3 ماهه تا 4 ساله، پزشکان استفاده از یک دماسنج مقعدى یا دماسنج الکترونیک پستانکى را توصیه مى‌کنند. براى کودکان بزرگ تر از سه ماه مى توان از دماسنج گوشى استفاده کرد.

 مراقبت از نوزاد بیمار
  به آسان تر نفس کشید ن نوزاد کمک کنید

با استفاده از قطره بینی و یک پوآر (فین گیر)، محتویات بینی گرفته نوزاد خود را تمیز کنید.

نکته: توجه داشته باشید که پوآرهای  موجود در داروخانه ها با توجه به سن نوزاد در سایزها و اندازه های مختلف هستند. پوآر مخصوص سن نوزاد خود تهیه کنید.

 مراقبت از نوزاد
  بلند کردن زیر سر نوزاد

اگر زیر سر نوزاد را بلند تر کنید، او راحت تر می خوابد. تعدادی حوله را تا کرده و زیر تشک و یا بالشت کودک قرار دهید و ملحفه ای روی سطح رختخواب نوزاد بکشید تا حوله ها در دسترس نوزاد نباشند.

 نوزاد بیمار
  هوای خشک را از نوزاد دور کنید!

بخور باعث مرطوب شدن هوای اتاق می شود و این رطوبت از گرفتگی بینی نوزاد جلوگیری کرده و تنفس را برایش راحت تر می کند.

 شیرخوار
  آبرسانی به بدن

بیشتر از زمان قبل از بیماری به نوزاد خود آب دهید تا از کم شدن آب بدن او پیشگیری کنید. آب را در شیشه شیر بریزید و یا اگر سن نوزادتان بیشتر از 4 ماه است، برایش مقداری آب در لیوان در دار مخصوص نوزاد بریزید و در اختیارش قرار دهید.

 شیردهی
  مراقب خودتان باشید

دستان خود را زود به زود بشویید تا بیماری فرزندتان به شما منتقل نشود. شما نباید بیمار شوید تا بتوانید به خوبی و به نحو احسنت از فرزند کوچک خود پرستاری کنید.


.

منبع :