آکاایران: دوران بارداری با سختی ها و مشکلات زیادی همراه است که یکی از آنها ورم کردن پای مادران باردار است. در ابتدا شما را با علت این ورم آشنا می کنیم و در ادامه مواردی را متذکر می شویم که با رعایت آنها ورم پاهایتان کمتر می شود.

bxs1

ورم پاها یکی از شایع ترین مشکلات زنان در دوران بارداری است و دلیلی برای نگرانی موجود نیست. اما اگر تورم به همراه  افزایش فشار خون باشد، باید آن را جدی بگیرید. اگر ورم به دست ها و صورت نیز سرایت کرد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

همانطور که می دانید رحم در داخل لگن قرار گرفته است. سیاهرگ و رگ‌هایی که خون را از پا به قلب هدایت می­کنند، از رحم به سمت بالا در حرکت هستند. از هفته بیستم بارداری فشار فیزیکی زیاد می­شود و فشار مکانیکی رحم روی عروق است.

در دوران بارداری 2 لیتر خون اضافه در عروق وجود دارد که همین امر باعث گشادتر شدن عروق می شود و سنگینی رحم روی این عروق گشاد شده فشار وارد می کند. همین حالت باعث ایجاد ادم (تجمع مایعات میان بافتی) در پاها می شود. این حالت از هفته بیستم تا بیست و ششم بروز می کند.
افرادی که سابقه واریس دارند، افرادی که وزن‌شان در بارداری زیاد بالا رفته و افرادی که در سنین بالا باردار می­شوند خطر نارسایی عروق و سیاهرگ‌های برگرداننده خون به قلب را دارند. اگر خانم باردار به واریس مبتلا باشد، در دوران بارداری واریس تشدید می شود.

bxs2

   1- مصرف نمک را کاهش دهید.

   2- در طول دوران بارداری از جوراب واریس استفاده کنید.

   3- حتماً پیاده روی کنید.

   4- سعی کنید در دوران بارداری زیاد وزن اضافه نکنید تا دچار اضافه وزن نشوید. 

   5- خانم های باردار، چه کارمند و چه خانه دار نباید بیش از ۴۵ دقیقه به حالت نشسته باشید.

   6- روی انگشتان پا راه بروید.

   7- کفش پاشنه 3 سانت بپوشید.

   8- تا جایی که می توانید مایعات مصرف کنید.

   9- از آویزان نگه داشتن پا به مدت طولانی خودداری کنید.

   10- در هنگام استراحت، پاها را بالاتر از سطح زمین قرار دهید.

   11- از پوشیدن جوراب های تنگ و غیر نخی خودداری کنید.

اگر مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم را رعایت کنید، ورم پاهای شما کمتر خواهد شد.

.

منبع :