راه های مقابله با دندان درد در دوران بارداری معمولا پزشکان توصیه می کنند بارداری ناگهان و بی برنامه نباشد و از چند ماه قبل برای آن برنامه ریزی شود.

از تغذیه صحیح و خوردن مکمل های غذایی گرفته تا درمان بیماری های احتمالی. مراجعه به دندان پزشک هم باید در همین برنامه ریزی قرار بگیرد. مهم نیست مشکل دندانی دارید و احساس درد می کنید یا نه، همین که تصمیم به بارداری گرفتید باید سراغ دندانپزشک تان بروید تا همه دندان های تان را معاینه کند و پوسیدگی ها ترمیم شود.

گاهی ممکن است یک پوسیدگی سطحی وجود داشته باشد و هیچ درد یا آزاری از آن احساس نکنید ولی همین مشکل کوچک در دوران بارداری می تواند به دردی غیرقابل تحمل تبدیل شود و امان تان را ببرد.

مشکلاتی که ناگزیر است
زمان بارداری بعضی از مشکلات خواه نا خواه برای دهان و دندان ها به وجود می آید که بخشی از آن به دلیل تغییرات هورمونی است. از آغاز دوران بارداری سطح بعضی هورمون ها در بدن تغییر می کند و همین تغییرات هورمونی باعث پرخونی در رگ ها می شود. لثه های پرخون یکی از مشکلاتی است که زنان در دوران بارداری با آن مواجه می شوند.

 

در این زمان لثه ها حساس است و خیلی زود دچار خونریزی می شود. البته پرخونی لثه در دوران بارداری یک مشکل طبیعی است ولی التهاب لثه می تواند باعث حساسیت لثه ها و دردناک شدن آن ها شود و بنابراین خانم های باردار با ملایمت مسواک بزنند یا از نخ کشیدن دندان ها امتناع کنند که عواقب آن باقی ماندن ذرات غذا لا به لای دندان ها و پوسیدگی تدریجی دندان ها در قسمت های پایینی است.

 

از سوی دیگر در دوران بارداری بخشی از مواد معدنی برای رشد جنین مصرف می شود و کمبود مواد معدنی برای مادر را در پی دارد. البته پرخونی بدن هم به کاهش غلظت مواد معدنی کمک می کند. کمبود کلسیم، فسفر و فلوراید می تواند روند پوسیدگی دندان ها را سرعت ببخشد و برای مادری که دندان های سالمی ندارد، دردسرساز شود.

 

درمان دندان درد در دوران بارداری -آکادرمان دندان درد در دوران بارداری -آکا

بهداشت مضاعف لازم است
با توجه به شرایط خاص دوران بارداری که دندان ها بیش از قبل مستعد پوسیدگی هستند باید مادر مراقبت ویژه از دندان ها داشته باشد. مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها بعد از هر وعده غذایی اگرچه در هر شرایطی مهم است ولی در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می کند و باید با دقت بیشتری انجام شود.

 

استفاده از دهان شویه هم برای زنان باردار ضروری است. البته محلول های دهان شویه ای که مخصوص دوران بارداری باشد موجود نیست ولی دهان شویه های معمول که در شرایط عادی توصیه می شوند، برای این دوران هم مناسب است. فقط باید دقت شود دهان شویه ای که انتخاب می شود غیرالکلی باشد.

 

 

توصیه به مادران باردار این است که بعد از هر مسواک زدن و به خصوص شب ها قبل از خواب حتما از دهان شویه استفاده کنند.

 

یکی دیگر از مشکلاتی که در دوران بارداری خانم ها با آن درگیر می شوند بوی بد دهان است که آن هم غیرطبیعی نیست ولی با استفاده منظم از مسواک، نخ دندان و دهان شویه می توان این مشکل را برطرف کرد. التهاب و پرخونی لثه ها گاهی تا دوران شیردهی هم ادامه دارد.

 

این التهاب نیازی به درمان ندارد و خود به خود برطرف می شود ولی پوسیدگی دندان ها را سرعت می بخشد.

 

درمان دندان درد در دوران بارداری -آکادرمان دندان درد در دوران بارداری -آکا

3 ماهه های خطرناک
3 ماه اول بارداری، 3 ماه خطرناکی است و عملیات ترمیمی یا کشیدن دندان می تواند به جنین آسیب وارد کند. مواد بی حسی از یک سو و استرس دندان پزشکی از سوی دیگر سلامت جنین را به خطر می اندازد.

 

معمولا نشستن روی یونیت دندان پزشکی و قرار گرفتن در آن شرایط به خودی خود اضطراب زاست و در دوران بارداری این اضطراب بیشتر خواهد بود. در 3 ماه اول استرس برای جنین خیلی مضر است و به همین دلیل دندان پزشک سعی می کند کاری روی دندان انجام ندهد.

 

 

3 ماه آخر هم 3 ماه خطرناکی محسوب می شود، چون اضطراب در این ماه ها می تواند زایمان زودرس در پی داشته باشد. 3 ماه میانی بارداری جنین در رحم محکم تر شده و نسبت به ماه های دیگر کم خطرتر است ولی باز هم هر کاری باید با احتیاط انجام شود.

 

البته طبیعی است که در طول دوران بارداری احتمال دندان درد شدید برای هر کسی می تواند وجود داشته باشد و اگر پیش بیاید قابل تحمل نیست. در چنین شرایطی بهترین راه حل مراجعه به دندا نپزشک است.

 

 

معمولا در این مواقع اگر درد شدید باشد با مشورت دکتر متخصص زنان استامینوفن ساده تجویز می شود و روی دندان پانسمان قرار داده می شود تا درد آن آرام شود. به این ترتیب مادر می تواند تا پایان دوران بارداری با دندان پوسیده مدارا کند و بعد از زایمان درمان ترمیمی را آغاز کند.

 

البته در بعضی مواقع که دندان درد شدید است و عصب دندان آسیب دیده درمان های خاص و محافظه کارانه ای انجام می شود و عصب را نیمه از بین می برند تا درد آرام شود.

 

اگر دندان پزشک مجبور به استفاده از مواد بی حس کننده باشد از موادی استفاده می شود که حاوی لیدوکائین ساده است و اپی نفرین ندارد، چون اپی نفرین با انقباضاتی که ایجاد می کند، مشکل ساز خواهد شد.

 

مراقبت از دندان با سبزیجات
همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. معمولا در دوران بارداری پزشک زنان توصیه های لازم را به مادر می کند تا کمبود مواد معدنی جبران و استحکام دندان ها حفظ شود. در این دوران بیشتر پزشکان با توجه به وضعیت مادر مصرف کلسیم و ویتامین C را توصیه می کنند و مادران نباید در مصرف این داروها سهل انگاری کنند، چون علاوه بر سلامت و رشد نوزاد سلامت دندان ها هم به این موضوع وابسته است.

 

در کنار مصرف قرص های ویتامین و مواد معدنی تغذیه مناسب هم اهمیت ویژه ای دارد. زنان باردار باید مواد غذایی سرشار از کلسیم را بشناسند و در رژیم غذایی شان بگنجانند. کرفس، هویج و کلم –به خصوص کلم بروکلی- منابع خوبی برای کلسیم هستند.

 

چغندر قرمز هم کلسیم قابل توجهی دارد و معمولا خوردن لبو توصیه می شود. در کل سبزی هایی که ساقه زیرزمینی دارند و ساقه آن ها مصرف می شود مواد معدنی بیشتری از خاک جذب می کنند و منابع بهتری برای جبران کمبودهای دوران بارداری هستند.

 

درمان دندان درد در دوران بارداری -آکادرمان دندان درد در دوران بارداری -آکا

خوددرمانی ممنوع
بعضی ها فکر می کنند داروهای گیاهی هیچ ضرری ندارند. گرچه این داروها نسبت به داروهای شیمیایی کم عارضه تر هستند ولی نمی توان مطمئن بود که هیچ ضرری نداشته باشند.

 

مثلا گل میخک که برای تسکین درد دندان توصیه می شود به دلیل داشتن ماده شیمیایی اوژنول می تواند تحریک کننده باشد. اسپری های بی حس کننده خانگی هم معمولا الکل دارند و می توانند برای مادر و جنین خطر ایجاد کنند. بهتر است زنان باردار سراغ این روش ها نروند و در صورت بروز دندان درد به دندان پزشک مراجعه کنند.

 

 

مواردی پیش آمده که مادر چون فکر می کند در این شرایط دندان پزشک هیچ کاری نمی تواند برای او انجام دهد به درمان های خانگی آسیب رسان رو می آورد و دندانی که با یک پانسمان ساده می توان تا پایان بارداری حفظش کرد و بعد به ترمیم آن پرداخت به حدی می رسد که دندان پزشک مجبور می شود پس از زایمان آن را بکشد.

گاهی پرخونی لثه ها در دوران بارداری باعث می شود یک پوسیدگی سطحی با درد شدید بروز کند ولی دندان پزشک می داند با چه روشی درد را تسکین دهد تا دندان در شرایط مساعدی قرار بگیرد.

توصیه می شود خانم های باردار در صورت بروز دندان درد زمان را از دست ندهند و سریع تر به دندان پزشک مراجعه کنند تا قبل از عمیق شدن پوسیدگی بتوان کاری انجام داد.

مطالب مرتبط:

تغذیه مناسب در زمان بارداری و شیردهی

ورزش های دوران بارداری چه مزیت هایی دارد؟

8 داروی طبیعی برای درمان دندان درد

.

منبع :