آکاایران: مراقبت از زنان باردار به چه صورت ؟

یک کارشناس مامایی گفت: دوران بارداری هر زن مهم ترین دوران زندگی او محسوب می شود که اعضای خانواده به ویژه همسر وی باید دقت ی ویژه ای به این موضوع دارا باشند.

مجله تالاب : صفایی نژاد در اهمیت دوران بارداری، اظهار کرد: دوران بارداری یکی از دوره های بااهمیت برای هر زن هست که باید نکاتی را در این دوران رعایت کند، چون در این دوران وظیفه شناسی مادر تکامل می یابد از این رو معمولاً زندگی انسان تحت تأثیر دوران پیش از بارداری هست، از همین رو مادر باید برای سلامت و کیفیت زندگی خود و جنینش تلاش کند.

وی با اشاره به این مقاله افزود: دقت به این دوران ضرورت دارد، زیرا رشد متعادل و همۀ جانبه کودک هم چنین سلامت جسم و روان او در آینده وابسته به دوران پیش از بارداری و جنینی هست از این حیث برای این که بتوانیم آینده ی بهتری برای فرزند خود رقم بزنیم نیاز هست که به این دوران دقت کنیم، چون بارداری یک تجربه ناشناخته هست که نداشتن آگاهی موجب ترس ونگرانی از این دوران می شود.

صفایی نژاد با اشاره به دلیل و تاریخ کوتاه ایجاد کلاس های آمادگی برای زایمان، تصریح کرد: با دقت به این که در سال های نوین آمارها نشان میدهد که 60 درصد زایمان ها در کشور به صورت سزارین بوده هست، به همین خاطر راه کارهایی در جهت کاهش روند افزایشی این مقوله ارائه شده هست که از جمله این راهکارها برگزاری کلاس های آمادگی زایمان در بیمارستان های دوستدار مادر هست که آغاز این برنامه از سال 1386بوده هست و باید تا پایان سال در همۀ ی بیمارستان های کشور اجرایی می شد.

این کارشناس ارشد مشاوره در مامایی با بیان این که کلاس های آمادگی زایمان یکسری اصول دارد که زنان ملزم به رعایت آن میباشند، خاطرنشان کرد: در این کلاس ها ابتدا اطلاعات دقیق به مادران داده میشود تا ترس و اضطراب آن ها در این اساس کاهش یابد.

هم چنین با آموزش فن های ریلکسیشن، بازرسی عضلات و تکنیک تنفس آن ها را در این دوران کمک میکنند، در واقع این کلاس ها کامل کننده ی مراقبت های معمول دوران بارداری، افزایش اعتماد به نفس در مادر و آگاهی از توانایی های بدن خویش و کاهش استرس، هیجان، ترس و اضطراب، اصلاح تفکرات نادرست و کسب آرامش هرچه اکثر مادر و پدر هست.

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

.

منبع :