bxs1

نبض ما– دکتر فرزانه شریفی اقدم جراح و اورولوژیست (متخصص کلیه و مجاری ادرار) بیان کرد: مثانه بیش فعال  در زنان نسبت به مردان شایع است و حدود ۲۷-۳۵ درصد زنان، ۱۳-۱۵ درصد مردان درگیر این بیماری هستند. بیش فعالی مثانه معمولا یک نشانه تنها نیست، بدین معنا که این بیماری اکثرا با یک عارضه جدی تر همراه است. تکرر بیش از حد ادرار و احساس دفع ناگهانی ادرار و بی اختیاری ادراری اورژانسی می تواند ناشی از پرکاری مثانه باشد. مثانه بیش فعال یک بیماری آزار دهنده ای است که کیفیت زندگی اجتماعی بیماران را تحت شعاع قرار می دهد.

بی اختیاری ادرار
bxs2

وی در ادامه افزود: مثانه بیش فعال  می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مثل بزرگ شدن پروستات، دیابت، بارداری، عفونت های ادراری، استرس و اضطراب، و یا مصرف برخی از داروها. لذا هنگامی که بیمار به متخصص مراجعه می کند ابتدا باید یک شرح حال از وی گرفته شود تا بتوان علت اصلی بروز مثانه بیش فعال را متوجه شد. به عنوان مثال بیماری که درگیر پرکاری مثانه همراه با عفونت ادراری است برای تشخیص آن، نیاز است بیمار آزمایشات خاصی را انجام دهد، پزشک ممکن است تست ادرار، خون و یا سونوگرافی مثانه را لازم بداند.

این جراح و اورولوژیست گفت: در مثانه بیش فعال  در برخی مواقع تخلیه کامل ادرار انجام نمی شود، بنابراین باقی مانده ادرار در بدن باقی می ماند و می تواند باعث ایجاد عفونت در مثانه شود. ارتباط این عارضه با سنگ کلیه بسیار نادر است البته ممکن است سنگ از کلیه به مثانه افتاده باشد اما مثانه بیش فعال به تنهایی ارتباطی با بروز سنگ کلیه ندارد. سنگ کلیه با درد همراه است اما بیش فعالی مثانه دردناک نیست.

علل و درمان مثانه بیش فعال  -آکاعلل و درمان مثانه بیش فعال  -آکا

به گفته وی، ۲۷ تا ۳۵ درصد خانم ها علائم مثانه بیش فعال دارند به عبارتی از هر ۳ یا ۴ نفر یک مورد درگیر این عارضه است و آمار منتشر شده مبنی بر از هر ۶ نفر یک نفر به این بیماری مبتلاست صحت دارد.

bxs3

شریفی اقدم اظهار داشت: خانم هایی که زایمان های متعددی را انجام داده اند و درگیر افتادی لگن و مثانه هستند به علت تضعیف دیواره ها و لایه ها، مثانه از آناتومی خود تغییر شکل پیدا کردند و فرد فاقد خللی در مثانه به دلیل مشکلی در این لایه های محافظ به پرکاری مثانه مبتلا می شوند. همچنین هرچه به سن یائسگی نزدیک تر می شوند به علت تعییرات در بافت های دیواره مثانه، پایانه های عصبی، بافت های ماهیچه ای مثانه و کف لگن ایجاد می شود فرد را مستعد به بیش فعالی مثانه می کند.

به گفته وی، کمبود هورمون استروژن لایه های کف لگن نازک کرده و مثانه ضعیف شده و بیش فعالی رخ می دهد. همچنین مردانی که بیش از ۵۰ سال سن دارند و درگیر بزرگی پروستات هستند نیز در معرض خطر این عارضه قرار دارند.

مشکلات دیگری چون دیابت، با تاثیراتی که روی حجم ادرار و عصب مثانه می گذارد فرد را مستعد بیش فعالی مثانه می کند. مثانه های پرکار به دنبال صدمه به نخاع یا بیماری های سیستم عصبی مانند ام اس، تومورهای سیستم عصبی، جراحی ها بر روی سیستم عصبی و در برخی بیماری ها مانند دیابت هم دیده می شود.

علل و درمان مثانه بیش فعال  -آکاعلل و درمان مثانه بیش فعال  -آکا

این اورولوژیست متذکر شد: مشکلاتی که در ستون فقرات ممکن است رخ دهد مانند انحرافات، پوکی استخوان، اشکالاتی در کانال نخاعی و دیسک کمر همگی ممکن است بیمار را درگیر مثانه بیش فعال کند. در حقیقت سیستم عصبی کنترل کننده مثانه از مغز به ناحیه ستون فقرات یک سیستم عصبی پیوسته است و در طول این مسیر اگر قسمتی دچار اختلال شود فرد مستعد بیش فعالی مثانه می شود.

bxs4

شریفی اقدام خاطرنشان کرد: در برخی افراد، موادغذایی کافئین دار، پر ادویه، اسیدی و نوشیدنی ها علایم را تشدید می کنند، بنابراین محدودیت های غذایی ممکن است سبب بهبود علایم مثانه بیش فعال شود.

مایعات مضر برای این افراد، همچون نوشیدنی های کافئین دار (قهوه، چای)، خوردن غذاهای تند و فلفلی، و همچنین مصرف الکل سبب بدتر شدن وضعیت و علائم این مشکل در افراد می شود.

تغییر سبک زندگی، انجام تمرین های مناسب، شیوه زندگی فعال و سالم همراه با اجتناب از نوشیدن مایعات و کنار گذاشتن سیگار و دخانیات از ابتلا به این عارضه مانع می شود.

.

منبع :