bxs1

نبض ما-دریافت میزان کافی ید که در انواع ماهی ها،میگو و همچنین نمک یددار یافت می شود، ضامن سلامت جنین و مادر باردار است. خانم های باردار حتما ید کافی باید دریافت کنند. یک متخصص آلمانی تغذیه هشدار می دهد که ید برای رشد مغزی و جسمی جنین بسیار مهم است و زنان باردار در مقایسه با زمان پیش از بارداری به میزان ید بیشتری نیاز دارند. خبرگزاری آلمان گزارش داد، آنها باید هر روز از منابع غذایی سرشار از ید استفاده کنند تا نیازشان به این ماده رفع شود.

bxs2

در سه ماهه اول بارداری، جنین به هورمون های مادر بسیار وابسته است و بعد از این مدت جنین برای رشد خود غده تیروئید تولید می کند که برای تولید میزان زیادی ید نیاز دارد و باید آن را از طریق مادر دریافت کند. کمبود ید در دوران بارداری بسیار خطرناک است، به دلیل کمبود ید در دوران بارداری، ساخت هورمون تیرویید برای رشد و تکامل جنین کم می شود و این امر می تواند باعث کم کاری مادرزادی تیروئید، اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی جنین شود. همچنین به دنیا آمدن کودکان عقب افتاده ذهنی از عوارض کمبود ید است. لوچی چشم، کری و لالی از دیگر عوارض کمبود یُد است.

زایمان زودرس از دیگر عوارض کمبود ید است که در کم کاری و پرکاری تیروئید در دوران بارداری ایجاد می شود پرکاری تیروئید باعث نارسایی قلبی، مرگ داخل رحمی جنین و مسمومیت مادر در دوران بارداری می شود. همچنین کم کاری تیروئید باعث تغییر در تکامل عصبی جنین و ایجاد فشار خون در مادر می شود.

تجویز داروهای ضد تیروئید راهکاری مناسب برای درمان پرکاری تیروئید است از آنجایی که تیروئید با استفاده از ید به ساختن هورمون تیروئید می پردازد، ید یک ماده معدنی مهم برای مادر در دوران بارداری است، بنابراین در دوران بارداری باید به اندازه کافی در رژیم غذایی ید دریافت شود. اگر زنان به میزان قبل از دوران بارداری ید مصرف کنند دچار کمبود ید خواهند شد،به همین دلیل نیاز است تا در این دوران تحت نظر پزشک از مکمل های ید استفاده کنند تا نیاز آنها به ید برطرف شود.

توصیه  می شود که زنان از سه ماه قبل از اقدام به بارداری و نیز در سه ماهه اول بارداری ترکیبات اسید فولیک و ید را مصرف کنند. در حال حاضر این ترکیبات در ایران نیز تولید می شود. نیاز زنان باردار در سه ماهه اول بارداری به ید افزایش می یابد، در حال حاضر قرص های ویتامینی که برای استفاده زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم تجویز می شود دارای مقداری ید است که این افراد می توانند از این قرص ها استفاده کنند.

bxs3

پرکاری و کم کاری تیروئید در دوران بارداری با علایم، معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص داده می شود. همچنین برای اندازه گیری سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)، هورمون های تیروئید T4 و برای پرکاری تیروئید نیز اندازه گیری T3 انجام می شود. کودکان، افراد در سن بلوغ، زنان باردار ، شیرده، ساکنان مناطق کوهستانی از افراد در معرض خطرهستند.

bxs4 چی بخوریم تا ید بدنمان کم نشود

این عنصر معدنی در مواد غذایی دریایی پیدا می شود بنابراین زنان باردار حتما هفته ای دو بار حداقل از ماهی تازه استفاده کنند، استفاده از ماهی کنسروی برای زنان باردار مضر است.

فواید ید برای زنان باردار را بدانید  -آکافواید ید برای زنان باردار را بدانید  -آکا

به دلیل وجود جیوه در بدن ماهی های کوچک که مورد تغذیه تن ماهی می باشند برای زنان باردار توصیه نمی شود. مصرف بیش از حد این ماهی باعث اختلالات اوتیسم، کندی مغز در جنین می شود. خانم های باردار با مصرف مواد غذایی دریایی، دو هفته یک بار می توانند از مشکلات و اختلالات جنین جلوگیری کنند.

 شیر و محصولات لبنی نظیر ماست و پنیر که زنان باردار می توانند روزانه سه سهم از آن را میل کنند نیز سرشار از ید است. آنها همچنین می توانند از خوراکی های فرآوری شده نظیر نان برای تامین ید استفاده کنند.

bxs5

یک سری مواد به نام گواتروژن ها وجود دارند که مانع جذب ید موجود در مواد غذایی می شوند. این مواد غذایی شامل شلغم، بادام زمینی، سیب زمینی شیرین، تربچه و خانواده کلم ها است. برای مثال کلم بروکلی در دوران بارداری به دلیل داشتن اسیدفولیک و ویتامین K  برای مصرف در این دوران بسیار مناسب است، اما نباید به صورت خام استفاده شود. با حرارت خاصیت گواتروژنی موادغذایی کاهش می یابد.

این باور از گذشته وجود داشته که افرادی که در بارداری کلم زیاد می خورند ممکن است بچه زشتی دارا باشند این اعتقاد از نظر علمی به این دلیل است که چون کلم جزو مواد گواتروژن است، اگر به صورت خام مصرف شود، باعث تولد کودک دفرم می شود.

چند توصیه مهم

  • مصرف زیاد بتادین در مراکز درمانی و بیمارستان ها را از جمله عوامل بروز مشکلات تیرویید است ،هر چند این ماده،یک ضد عفونی کننده خوب است اما مصرف زیاد آن برای زنان باردار و یا در حین زایمان عوارض دارد. در برخی مواقع نیز روی ناف نوزاد را با بتادین ضدعفونی می کنند که مشکلات تیروییدی برای وی ایجاد می کند.
  • بسته بندی نمک و کلمه (ید دار )، در هنگام خرید، قرار ندادن نمک ید دار در معرض نور مستقیم خورشید و یا رطوبت، نگهداری آن در ظرف های درب بسته و فاقد منفذ شیشه ای، پلاستیکی یا چوبی و استفاده از نمک های ید دار تصفیه شده از نکات مهم در نگهداری و مصرف نمک ید دار است.

نبض ما-گردآوری

.

منبع :