bxs1

شنا کردن و رفتن به استخر یکی از دلچسب ترین سرگرمی ها در گرمای تابستان است. اما در کنار لذت شنا کردن و بهره بردن از این ورزش مفرح یک نگرانی همیشگی هم وجود دارد و آن این که آلودگی احتمالی آب استخرها تا چه حد می تواند برای خانم ها و دخترخانم های جوان دردسرساز باشد؟

bxs2

در یک نگاه کلی عفونت های شایع ناحیه تناسلی بانوان ناشی از ۴ عامل مهم است که عبارتند از: باکتریوواژینالیس، کاندیدیاز، تریکومونا واژینالیس و تبخال تناسلی که هر کدام شیوه درمانی خاص خودشان را دارند. اما در میان این عوامل، شایع ترین عفونت دستگاه تناسلی، عفونت قارچی است.

داستان این نوع عفونت ها نیز از این قرار است: در واژن ۵ تا ۳۰ درصد خانم ها به صورت طبیعی قارچ وجود دارد؛ البته نوعی قارچ که بیماری زا نیست؛ اما اگر شرایط مهیا باشد همین عوامل غیر بیماری زا، تبدیل به قارچ های بیماری زا می شوند. البته این قارچ ها حتی در روده بعضی از انسان ها هم وجود دارند و به همین دلیل ممکن است هنگام اجابت مزاج و در اثر آلوده شدن ناحیه تناسلی زمینه ساز عفونت های قارچی شوند.

به طور کلی برای جلوگیری از عفونت های قارچی دستگاه تناسلی باید این نکته را درنظر بگیریم، همیشه یک سری فاکتورهای مساعدکننده وجود دارد که باید آن ها را به حداقل برسانیم تا شانس رشد مجدد بیماری را از بین ببریم. فاکتورهای زمینه ساز عفونت قارچی عبارتند از: دیابت، بارداری، هورمون درمانی و استفاده از هورمون استروژن، مصرف قرص های ضدبارداری، مصرف مکرر آنتی بیوتیک و بالاخره تاثیرگذارتر از دیگر فاکتورها آب آلوده و حتی کلر موجود در آب استخر.

از همین روست که با شروع فصل تابستان، شیوع این عفونت ها هم بیشتر می شود. بانوان باید به یاد دارا باشند که آب آلوده استخر و گاهی کلر باعث کاهش حساسیت باسیل نگهبان واژن می شود که یکی از دلایل عمده ابتلا به عفونت های قارچی است. به همین دلیل دقت در انتخاب استخر های عمومی از نظر میزان سلامت آب آن ها بسیار مهم است.

bxs3 محیط مرطوب استخر ها از یک طرف و کلر موجود در آب از طرف دیگر (به دلیل از بین بردن حساسیت باسیل نگهبان واژن) احتمال ابتلا به عفونت های قارچی را بیشتر می کند. به همین دلیل توصیه میشود که استخرهایی را برای این ورزش مفرح تابستانی انتخاب کنند که از سلامت آب آن ها (براساس میزان استفاده از مواد ضد عفونی کننده) مطلع باشند. اما دقت به تنهایی کافی نیست، برای پیشگیری از مشکلات عفونی احتمالی باید به یاد داشت  که بعد از بیرون آمدن از استخر، خودتان را کاملا خشک کنید. به هیچ وجه از حوله یا لباس زیر خیس و حتی نمدار استفاده نکنید.

خطرات جبران ناپذیر استخر برای خانم ها -آکاخطرات جبران ناپذیر استخر برای خانم ها -آکا

هرگز روی مایوهای خیس، لباس نپوشید حتی در فاصله کوتاه استخر تا منزل، زیرا محیط مرطوب مسلما احتمال شیوع قارچ را بیشتر می کند. بهتر است مایوها را بعد از هر بار شنا، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بدهید تا کاملا خشک شوند. اما برای اطمینان بیشتر حتی بعد از خشک شدن هم بهتر است قسمت داخلی آن را اتو کنید و بالاخره این که بد نیست روی استفاده از محلول های شست و شو هم حساب کنید. این محلول ها به شرطی که مورد تایید پزشک متخصص باشند راه حل مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت های قارچی به شمار می روند.

bxs4

متاسفانه حتی در دخترخانم های نوجوانی که هنوز به سن قاعدگی نرسیده اند هم احتمال ابتلا به عفونت های قارچی وجود دارد. البته عفونت در این گروه بیشتر ناشی از جسم خارجی است تا عفونت های قارچی. از همین رو در مراجعه به متخصص زنان هم نخستین اقدام بررسی احتمال وجود جسم خارجی در واژن آن هاست. این جسم خارجی می تواند به علت شنا در آب آلوده استخرها و در اثر درنظر نگرفتن سلامت آب استخر، رخ بدهد. بنابراین اگر دختر نوجوان شما قرار است تابستان را با شنا کردن بگذراند باید برای انتخاب یک استخر مناسب وقت بگذارید.

خطرات جبران ناپذیر استخر برای خانم ها -آکاخطرات جبران ناپذیر استخر برای خانم ها -آکا

bxs5
 • اگر آکنه در حال درمان دارید و داروهایی مانند راکوتان یا ایزوترتینوئین مصرف می کنید و پوستتان بیش از اندازه خشک شده، رفتن به استخر می تواند پوستتان را خشک تر کند. از این رو، یا باید دور استخر رفتن را برای مدتی خط بکشید یا بعد از شنا و دوش گرفتن، تمام سطح پوست تان را با مرطوب کننده مناسب بپوشانید. ضمن اینکه استفاده از شوینده های ملایم غیرصابونی مانند پن ها بعد از شنا برای شما ضروری است. در غیر این صورت، اندک لایه های چربی سطح پوست هم از بین می رود و خشکی پوستتان دوچندان می شود.
 • اگر به بیماری ویروسی زگیل کف پا مبتلا هستید تا زمان بهبود و درمان کامل به استخر نروید. راه رفتن فاقد دمپایی یا پوشیدن دمپایی های مشترک در استخرهای عمومی می تواند خطر ابتلا به زگیل کف پا را برای دیگران هم ایجاد کند. ضمن اینکه احتمال وجود ویروس در اطراف ضایعات زگیل درمان شده هم وجود دارد بنابراین اگر زگیل کف پایتان کاملا هم درمان شد، بازهم شما از نظر اخلاقی موظف به استفاده از دمپایی شخصی و استفاده نکردن از دمپایی های مشترک در استخرها هستید.
 • بیماری ویروسی مولوسکوم هم جزو دیگر بیماری های مسری است که در کودکان شایع تر از بزرگسالان است اما افراد بزرگسال هم می توانند به آن مبتلا شوند. اگر خود یا فرزندتان مبتلا به مولوسکوم هستید، به هیچ وجه قبل از بهبود کامل به استخر نروید زیرا بیماری شما یا فرزندتان می تواند به سرعت به دیگران منتقل شود.
 • افرادی که به درماتوفیتوزیس یا قارچ های پوستی در نواحی مختلف بدن مانند کشاله ران یا تنه مبتلا هستند هم نباید پیش از درمان و بهبود کامل، به استخر بروند تا زمینه ابتلای دیگران به این بیماری فراهم نشود. این بیماری معمولا در بین کشتی گیران که لباس های تنگ و پلاستیکی می پوشند، شایع تر است و باید توجه بیشتری به استخر رفتن خود دارا باشند.
 • بیماری زردزخم هم جزو بیماری های عفونی مسری است که می تواند به سرعت از فردی به فرد دیگر، مخصوصا به بچه ها منتقل شود. بیماران مبتلا به این بیماری هم از نظر اخلاقی نباید تا بهبود کامل بیماری شان به استخر بروند.
 • پوست بیماران مبتلا به برخی بیماری های تاولی خودایمنی مانند پمفیگوس مقاومت کمتری در برابر عوامل عفونی دارد. به همین دلیل بهتر است برای پیشگیری از آلوده و عفونی شدن زخم ها و تاول ها از رفتن به استخرهای عمومی خودداری کنند.
 • بهتر است افراد مبتلا به تبخال هم برای پیشگیری از عفونی شدن زخم های خود تا بهبود کامل به استخر نروند.
 • به افراد مبتلا به زونا هم توصیه می شود برای پیشگیری از انتشار ویروس این بیماری و در معرض ابتلا قرار دادن افراد دیگر به آبله مرغان، پیش از بهبود کامل به استخر نروند.
bxs6

 اگر فکر می کنید  سوزش چشم هایتان در آب استخر به دلیل وجود کلر در آن است،اشتباه می کنید حقیقت این است که این سوزش چشم در اثر ترکیب شدن ادرار با کلر در آب و تولید یک ماده شیمیایی است. وظیفه کلر در استخر کشتن باکتری ها است و کاری به دیگر مشکلات بدن ندارد. در حقیقت این این ماده به راحتی با اسیداوریک موجود در ادرار واکنش می دهد. از جمله ترکیبات منتج شده آن، سیانوکلراید و تری کلروآمین هستند که بالقوه خطرناکند و در آب تمام استخرهای نمونه برداری شده، یافت شده اند. قرار گرفتن مداوم در معرض تری کلروآمین و سیانوکلراید در استخرها (برای شناگرها و نجات غریق ها) احتمال آسم و دیگر مشکلات تنفسی را افزایش می دهد، البته اثبات این ارتباط ها نیاز به تحقیق بیشتر دارد.

.

منبع :