bxs1

bxs2

هورمون هایی که غشاء مخاطی را متورم و سینوس ها را دچار انسداد می سازند، از هفته پانزدهم بارداری به بعد موجب ورم لثه ها شده و بروز خونریزی لثه ها می شوند. ضمنا همین هورمون ها عامل آسیب پذیری دهان در مقابل باکتری و پلاک و حساس شدن و التهاب لثه ها هستند و اگر به خوبی درمان نشوند موجب پوسیدگی دندان می شوند.

bxs3

حساس شدن لثه ها در بارداری معمولا نرمال است اما اگر رنگ لثه ها قرمزروشن، ورم آنها خیلی زیاد و موارد خونریزی لثه فراوان باشد (رنگ مسواک صورتی کمرنگ شده و یا وقتی که دهان خود را آب می کشید خون مشاهده شود) ممکن است دچار ژنژیویت یا التهاب لثه شده باشید که معمولا بی خطر است اما ممکن است به وضعیت حادتری که پریودنتیت نامیده می شود منجر شود. به همین علت است که مراقبت از دندان در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. مطالعات نشان می دهد پریودنتیت، ریسک داشتن بچه نارس یا بچه با وزن کم یا حتی پره اکلامپسی را افزایش می دهد.

bxs4

التهاب لثه درمان نشده ممکن است منجر به پریودنتیت گردد که سبب تضعیف بافت و استخوانی که دندان های شما را متصل به فک نگه می دارد، شود. اگر برای متوقف کردن آسیب های ناشی از پریودنتیت به دندان پزشک خود مراجعه نکنید، دندان ها و لثه ها می تواند به تدریج بدتر شود. لثه شما ممکن است آلوده شود و کیسه پر از چرک (آبسه) روی آن تشکیل گردد، و از دندان های شما به عقب حرکت کند. در این صورت رباط  و استخوان پایه دندان ها، آسیب خواهند دید. فاصله بین لثه و دندان ها پس از آن بیشتر خواهد شد، تا زمانی که دندان های شما شروع به شل شدن کنند و یک یا چند دندان می افتد. اما نگران نباشید، چرا که این سطح از آسیب تنها زمانی اتفاق می افتد که این بیماری تا رسیدن به مرحله پیشرفته به حال خود گذاشته شود و درمان نشود.

آکاایران: آیا خونریزی لثه در ایام بارداری خطرناک است؟

شما می توانید آسیب را محدود کنید و از بدتر شدن پریودنتیت جلوگیری کنید. دندان ها و لثه خود را تمیز نگه دارید و به طور مرتب برای جرم گیری و پاک سازی ریشه (جرم گیری عمیق دندان) به دندان پزشک مراجعه کنید. این درمان سبب حذف تجمع  تارتار و هموار شدن پایه دندان می گردد. در انگلستان مراقبت های دندانی از زمان تایید بارداری تا اولین سالگرد تولد کودک رایگان است.

bxs5 bxs6

روزی دو بار دندانهای خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. لازم است که برس مسواک باید نسبتا نرم باشد و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به آرامی انجام شود.

bxs7

حداقل یکبار در دوران بارداری اجازه دهید دندانپزشک دندان های شما را معاینه نماید. حتما به پزشک بگویید که باردار هستید.از اشعه ایکس دوری کرده و از هر گونه عملی که نیاز به هوشبری داشته باشد خودداری نمایید.

bxs8 باکتری ها نه تنها روی دندانها بلکه روی زبان شما هم وجود دارند. برای کاهش میزان باکتری دهان روی زبان هم مسواک بزنید.

bxs9

از دندانپزشک خود بخوهدی دهان شویه مناسب برای کاهش باکتری و پلاک دندان به شما معرفی نماید.

bxs10

مطمئن شوید در رژیم غذایی شما به اندازه کافی ویتامین C وجود دارد. ویتامین C باعث استحکام لثه ها و جلوگیری از خونریزی لثه می شود. ضمنا باید نیازهای کلسیم بدن را هم به خوبی تامین نماید تا دندان ها و استخوان های قوی داشته باشید.

bxs11

تا حد ممکن، شیرینیجات مصرف نکنید به خصوص از انواع جویدنی آن و به ویژه زمانی که سریعا نمی توانید بعد خوردن، مسواک بزنید. به خاطر داشته باشید که میوه خشک نیز مثل قند است و به دلیل اینکه باید آنرا بجویید لای دندان ها گیر می کند. اگر نمی توانید بعد از صرف غذا مسواک بزنید، آدامس فاقد قند بجویید.

آیا خونریزی لثه در ایام بارداری خطرناک است؟  -آکاآیا خونریزی لثه در ایام بارداری خطرناک است؟  -آکا

bxs12

در صورت خونریزی لثه و نرم شدن آن ، فورا به یک دندان پزشک مراجعه کنید. اگر دچار مشکلی شده اید نیاز نیست تا زمان معاینه بعدی خود صبر کنید. یک متخصص بهداشت دهان باید برای جرم گیری و درمان نرمی لثه در دسترس باشد. دندان پزشک شما می تواند به شما در مورد نحوه مراقبت از دندان های خود مشاوره دهد. به یاد داشته باشید به دندان پزشک خود بگویید که شما باردار هستید، تا از اشعه ایکس برای شما استفاده نشود مگر این که به آن نیاز فوری داشته باشید. اگر شما در دوران بارداری خود نیاز به یک بی حسی موضعی برای درمان دندان در هر زمان دارید، این موضوع کاملا ایمن است. اگر دندان پزشک شما در مورد نوع داروهایی که بایستی برای شما تجویز کند مطمئن نیست، از او بخواهید این موضوع را با پزشک خانوادگی شما یا مامای شما بررسی کند.

bxs13

این نکات را درباره تغییرات لثه در بارداری در نظر داشته باشید:

  • تا نیمی از زنان در دوران بارداری ممکن است دچار ژنژیویت، شکل ملایمی از بیماری لثه شوند.
  • اغلب این موارد ژنژیویت پس از بارداری بهبود پیدا می کنند.
  • هورمون های تولیدشده در دوران بارداری ممکن است باعث تحریک لثه ها شوند و باعث تورم و قرمزی آن ها شوند.
  • دندان هایتان را دست کم دو بار در روز مسواک بزنید و دست کم یک بار در روز نخ دندان بکشید.
  • از دندان پزشکتان بپرسید چه کارهایی برای سالم تر نگه داشتن دهانتان در جریان بارداری می توانید انجام دهید.

نبض ما– گردآوری

منابع

پیام سلامت، نی نی بان، همشهری

.

منبع :