bxs1

نبض ما– به یکی از راه ها برای شستن واژن و ضدعفونی کردن واژن، دوش واژینال گفته می شود. دوش ها معمولا از جنس یک کیسه پلاستیکی یا بطری پلاستیکی هستند که حاوی مواد معطر و مواد ضدعفونی کننده هستند. محلول تهیه شده را با استفاده از لوله دوش می توان به سمت واژن وارد کرد . با مزایا و معایب دوش واژینال آشنا شوید.

برآورد شده ۲۰ تا ۴۰ درصد از زنان امریکایی بین سنین ۱۵ تا ۴۴ سال از دوش واژینال استفاده می کنند. نرخ های بالاتری بین نوجوانان آفریقایی-آمریکایی و اسپانیایی مشاهده می شود. علاوه بر اینکه زنان با این کار احساس شادابی بیشتری می کنند، آن ها اذعان می دارند که از دوش واژینال برای خلاصی از بوهای نامطبوع، شستن خون قاعدگی پس از اتمام آن، و پیشگیری از بیماری های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی، و پیشگیری از بارداری پس از رابطه جنسی، استفاده می کنند.

bxs2

برخی زنان می گویند که دوش گرفتن باعث می شود احساس کنند تمیزتر هستند. با این حال، شواهد علمی کمی در مورد فواید دوش گرفتن وجود دارد. تحقیقات مثبت و نادری که وجود دارد نیز نشان می دهد که دوش گرفتن اغلب مضر است. یکی از مطالعات نشان می دهد که دوش گرفتن ۶ ماه قبل از بارداری خطر زایمان زودرس را کم می کند. اگرچه، در همین تحقیق، دوش گرفتن در دوران بارداری با افزایش خطر زایمان زودرس مربوط می شود.

bxs3

در مجموع، خطرات دوش واژینال خیلی بیشتر از مزایای آن است. در اینجا به چند نمونه از معایب دوش واژینال اشاره خواهیم کرد:

عفونت واژن، عفونت باکتریایی

عفونت های باکتریایی دستگاه تناسلی بیشتر توسط باکتری به نام گاردنلا واژینالیس ایجاد می شود. این میکروب به طور طبیعی در محیط دستگاه تناسلی موجود است، ولی در شرایط خاص ممکن است رشد کرده و باعث بروز بیماری شود. دوش واژینال یکی از مواردی است که تعادل طبیعی باکتری واژن (که فلور واژن نامیده می شود) را از بین می برد. این تغییرات محیط را برای رشد باکتری که باعث عفونت می شود دلپذیرتر می کند. مطالعات نشان می دهد زنانی که دوش واژینال را متوقف می کنند، احتمال بروز عفونت قارچی در آن ها کاهش می یابد. ابتلا به واژینور باکتریایی خطر زایمان زودرس و اندومتریوز را بیشتر می کند.

آکاایران: مزایا و معایب دوش واژینال

بیماری التهاب لگن

بیماری التهاب لگن (PID) عفونت رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان ها است. تحقیقات به این نتیجه رسیده است زنانی که دوش واژینال می گیرند ۷۳ درصد بیشتر در خطر ابتلا به التهاب لگن هستند.

مشکلات بارداری

زنانی که بیش از یک بار در هفته دوش واژینال می گیرند، نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند، سخت تر باردار می شوند. دوش واژینال خطر بارداری خارج از رحم را تا ۷۶ درصد بیشتر می کند. در بارداری خارج از رحم جنین در خارج از رحم رشد می کند. هر چه زنان بیشتر دوش واژینال بگیرند خطر بارداری خارج از رحم افزایش پیدا می کند.

سرطان دهانه رحم

دوش گرفتن، حداقل یک بار در هفته، با افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در ارتباط است.

مزایا و معایب دوش واژینال  -آکامزایا و معایب دوش واژینال  -آکا

نکته:

  • مجرای داخلی زنان دارای فلور نرمال و باکتری و PH خاص طبیعی خودش است که نباید از اندازه و نسبت طبیعی خود خارج شود. شستن مجرای تناسلی با مواد شیمیایی می تواند این فلور نرمال را از حالت نرمال خارج کرده و PH واژن را به هم زند و به تبع آن امکان عفونت های مقاوم و زخم های تناسلی افزایش می یابد. بنابراین خانم ها اصلاً لازم نیست داخل مجرای تناسلی خود را به هیچ وجه شستشو نمایند.
  • داشتن حدی از بوی واژن طبیعی است. هرچند اگر متوجه بویی بسیار تند شدید می تواند علامتی از عفونت باشد. محیط اسیدی واژن بطور طبیعی باکتری ها را کنترل می نماید وشستشوی ساده واژن با آب گرم و صابون ملایم برای تمیز نگهداشن آن کافیست.
bxs4

توجه داشته باشید زدن مواد مختلف به هر قسمتی از بدن ممکن است عوارض مختلفی از جمله حساسیت، قرمزی، التهاب و… ایجاد کند اما این کار در مورد ناحیه تناسلی شدیدتر خواهد بود زیرا ممکن است به داخل گسترش پیدا کرده و زخم ایجاد کند. به خصوص استفاده از شوینده ها باعث تحریک مجرای ادراری و ناحیه تناسلی می شود. بهترین کار برای شستشوی ناحیه ادراری- تناسلی استفاده از آب به تنهایی و سپس خشک کردن ناحیه است تا رطوبت در محل باقی نماند و فضا برای رشد میکروارگانیسم ها مهیا نشود.

در صورتی که فردی بخواهد ناحیه تناسلی را هر چند وقت یکبار با شوینده ای بشوید می تواند از صابون یا شامپوی بچه استفاده کند.صابون بچه خاصیت قلیایی و اسیدی ندارند و کاملا خنثی است. هم جنبه بهداشتی دارد و محل را تمیز می کند و هم اینکه باعث تحریک مخاط آن ناحیه نمی شود و فلور طبیعی آن قسمت را هم از بین نمی برد.

نبض ما-گردآوری

.

منبع :