آکاایران: آیا دکتر می تواند تشخیص دهد که زنی باکره است یا خیر؟ آیا زنان طی عادت ماهیانه نمی توانند باردار شوند؟ اینها باورهایی است که بین عموم رایج است، حال می خواهیم ببینیم آیا صحت دارد؟

نبض ما– در سایر حیطه هایی که تحقیقات درمورد مشکلات پزشکی زنان با کمبود روبه رو است، مسئله فقط جنسیت گرایی نیست. نوسانات هورمون های زنانه بسیار پیچیده است و می تواند یافته ها را دچار مشکل کند. ولی در سال های اخیر، توجه بیشتر به زنان معطوف شده است. بااینحال هنوز اطلاعات نادرست زیادی بین عموم در جریان است.

باور نادرست ۱: دکتر می تواند تشخیص دهد که زنی باکره است یا خیر.

دکتر راشل وریمن از دانشگاه ایندیانا می گوید، «بعضی تصور می کنند پرده بکارت (تا زمانیکه باکرگی از دست برود) روی واژن را می پوشاند، ولی این درست نیست.» او می گوید در موارد نادر وقتی پرده به طور کل روی واژن را بپوشاند، خون عادت ماهیانه داخل رحم می ماند و مشکلات پزشکی متعددی ایجاد می کند.

باور نادرست ۲: آنتی بیوتیک داروهای ضدبارداری را نامطمئن می کند.

حتی بسیاری از پزشک ها هم همین عقیده را دارند. داروهای ضد بارداری خودشان یک درصد احتمال خطا دارند. و این میزان خطا وقتی با اکثر داروهای آنتی بیوتیک هم مصرف شود، بی تغییر می ماند.یک استثنا در این زمینه داروی ریفامپین است که آنتی بیتیکی است که برای بیماری سل تجویز می شود. ریفامپین سطح هورمون های محافظ بارداری که با قرص های ضدبارداری تحریک می شود را کاهش می دهد ولی اینکه این تاثیر به اندازه ای بالا است که موجب خطر بارداری شود یا خیر هنور مشخص نیست.

آکاایران: باورهای اشتباه درباره فیزیولوژی بدن زنان

باور نادرست ۳: مردان و زنان به یک میزان خواب نیاز دارند.
در یک تحقیق که در سال ۲۰۰۸ توسط ادوارد سوارز در دانشگاه دوک انجام گرفت، مشخص شد کم خوابی نه تنها ناراحتی روانی بیشتری برای زنان ایجاد می کند، بلکه سطح انسولین و التهاب را هم بالا می برد که از جمله عوامل به خطر افتادن سلامتی است.

در تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ روی بیش از ۶۰۰۰ شرکت کننده انجام گرفت مشخص شد که زنانی که ۵ ساعت یا کمتر در شب می خوابند تا دوبرابر بیشتر از کسانیکه هفت ساعت یا بیشتر می خوابند، دجار فشارخون بالا می شوند ولی بین مردها چنین رابطه ای دیده نشد. زیباهای خفته بهتر است با ساعت بدن خود بیدار شوند.

باور نادرست ۴: یائسگی میل جنسی زنان را دچار افت ناگهانی می کند.

تغییر لزوماً چیزی نیست که داخل اتاق خواب اتفاق می افتد. یک تحقیق جامع بر روی عادت های جنسی در امریکا که توسط ادوارد لاومن و همکارنش در سال ۱۹۹۴ انجام گرفت مشخص کرد که تقریباً نیمی از زنان در ده پنجاه سالگی خود چندین مرتبه در ماه رابطه جنسی دارند.

باورهای اشتباه درباره فیزیولوژی بدن زنان  -آکاباورهای اشتباه درباره فیزیولوژی بدن زنان  -آکا

بااینکه گُرگرفتگی و سایر ناراحتی های مربوط به علائم یائسگی باعث می شود زنان برای مدتی موقت سرحال نباشند، ولی هیچ رابطه مستقیمی بین یائسگی و میل جنسی موجود نیست. بنابراین اگر می خواهید وارد یائسگی شوید، هیچ دلیلی ندارد که با رابطه جنسی خداحافظی کنید.

باور نادرست ۵: زنان طی عادت ماهیانه نمی توانند باردار شوند.

با اینکه احتمال بروز چنین اتفاقی کمتر است ولی وقتی صحبت به باردار شدن می رسد هیچ چیز غیرممکن نیست. اسپرم وقتی وارد بدن زن می شود می تواند تا یک هفته برای پیدا کردن تخمک صبر کند. تخمک گذاری خیلی زود بعد از عادت ماهیانه یا حتی حین آن شروع می شود و این مسئله به اسپرم منتظر شانس می دهد. روش کنترل بارداری زمانبندی چندان خوب کار نمی کند و همین باعث می شود زوج هایی که از این روش استفاده می کنند، بچه دار شوند.

.

منبع :