آکاایران: دستگاه تناسلی مردان ، که به آن ذکر ، آلت رجولیت ، بول ، نره ، نیز گفته می شود، عضوی استوانه ای شکل نرم و نعوظ پذیر ( قابل بزرگ شدن و انبساط ) در ناحیه شرمگاهی است. تنه آلت تناسلی خود از دو ستون جانبی موسوم به اجسام یا ستون های غاری (Corpus Cavernosum) و یک جسم اسنفجی ( Corpus Spongiosum) در وسط آن دو تشکیل شده است. اجسام غاری مسئول نعوظ و جسم اسفنجی محل عبور پیشابراه برای عبور ادرار است.

آکاایران: همه چیز در مورد ساختمان دستگاه تناسلی مردان | سایت سلامت دات لایف

<>

علت نعوظ آلت تناسلی چیست؟

همانطور که ذکر شد، اجسام غاری مسئول نعوظ هستند. بدین ترتیب که اجسام غاری غنی از عروق و حوضچه های خونی بوده و در اثر تحریکات عصبی ( جنسی یا احشایی نظیر احتباس شدید مثانه) عروق خونی اجسام گشاد و بسیار پرخون می شوند و در نتیجه آلت تناسلی سفت و راست می شود.

بیضه ها (Testes)

بیضه ها دو عضو تخم مرغی شکل هستند که در داخل کیسه بیضه قرار دارند بیضه ها عضو اصلی تولید مثل در بدن مرد (محل تولید اسپرم) و هورمون مردانه (تستوسترون) هستند. بیضه ها در درون خود از مجاری و لوله های بسیار ظریف تشکیل شده اند و در خارج بیضه تشکیل شبکه ای کرمی شکل موسوم به اپیدیریم (Epididimis) را می دهند که در پشت و بالای بیضه قابل لمس هستند. در هر طرف ، شبکه اپیدیریم یا لوله اسپرم در نهایت به صورت یک لوله واحد موسوم به مجرای وابران (Vasa Deferens) در می آیند که در داخل بافتی به نام طناب اسپرماتیک از کیسه بیضه خارج شده و به داخل شکم و لگن می روند و در نزدیکی ریشه آلت تناسلی به آن متصل می شوند و محتویات خود را که عمدتاً اسپرم و کمی مایع است، به داخل پیشابراه تخلیه می کنند و در نهایت به خارح راه می یابد.

بیضه ها در حالت عادی حرکت در جا دارد و دمای آن ها حدود دو درجه از دمای بدن پایین تر است.

در مورد ساختار دستگاه تناسلی مردان بیشتر بدانید

نکته : اپیدیدیم در داخل کیسه بیضه به صورت لوله های پیچ و خم دار بوده و جالب است بدانید طول کشیده این لوله ها، به ۵ تا ۶ متر هم می رسد.

در چند سالگی پسران قدرت بارور سازی تخمک ( بچه دار شدن ) را پیدا می کنند؟

قدرت باروری بستگی به تولید اسپرم ( نطفه مردانه ) دارد و این روند ( اسپرم سازی ) معمولاً در سنین ۱۳ تا ۱۴ سالگی شروع می شود ولی ممکن است در حالت عادی زودتر و در ۱۲ سالگی و یا دیرتر و در سن ۱۶ سالگی رخ دهد.

آیا بعد از بلوغ، اسپرم سازی یک روند دائمی و پیوسته است؟

تقریباً بلی، اگر چه از زمان شروع تولید اسپرم تا کامل شدن آن حدود ۱۰ هفته (۳ ماه) زمان می برد، ولی بطور دائم از بیضه ها اسپرم خارج می شود ولی وارد مجرای پشابراه نمی شوند( در اپیدیدیم و تا حدی مجرای وابران ذخیره می شوند) تا اینکه انزال رخ دهند (در هریک از بیضه ها ماهانه ۱۰ تا ۳۰ میلیون اسپرم ساخته می شود).

توجه : توصیه می شود تمامی افراد حداقل ماهی یکبار بیضه های خود را معاینه کنند. یک بیضه طبیعی بیضی شکل با سطحی صاف بوده و سفتی آن شبیه سفتی نوک بینی بوده و با لمس درد ندارد. در صورت لمس هر نوع توده یا برآمدگی یا حساسیت به پزشک مراجعه نمایید.

غده پروستات

در یک شخص بالغ پروستات غده ای به شکل و اندازه تقریباً انجیر یا انجیل ( ولی کمی سفت تر) بوده و در داخل لگن درست در پشت ریشه آلت تناسلی قرار داشته و مجرای پیشابراه از درون آن می گذرد. پروستات مایعی شیری رنگ حاوی برخی چربی های آلی ، پروتئین ، آنزیم ، اسید سیتریک و املاح تولید و ترشح می کند ( جهت تامین محیطی مناسب برای اسپرم ها ) و مقدار آن تحت تحریکات هورمون های مردانه از ۵/۰ تا ۲ میلی لیتر در روز متفاوت است که وارد پیشابراه می شود.

شاید مایل باشید مقاله سرطان پروستات چیست؟ را هم مطالعه فرمایید.

کیسه های مَنی ( Seminal Vesicles)

کیسه های منی به صورت دو توده کشیده که درون آنها حفره حفره است درست در پشت مثانه و بالای پروستات در داخل لگن قرار دارند و مجرای آنها به پیشابراه باز می شود. ترشحات کیسه های منی مسئول ۶۰% حجم منی بوده و حاوی قند ( فروکتوز )، مواد انعقادی ، برخی از مواد شیمیایی موسوم به پروستاگلاندین ها و برخی ترکیبات آلی دیگر بوده و در تغذیه و حمایت اسپرم ها حائز اهمیت است.

خواندن مقالات زیر را هم به شما توصیه می کنیم

میوه هایی که رابطه جنسی شما را متحول می کنند

دلایل درد آلت جنسی در مردان

مشکلات جنسی در بیماران دیابتی

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف