آکاایران: ارتباط بین رژیم غذایی مادر با تولد نوزاد نارس | نوزاد نارس چیست

<>

زایمان زودرس (قبل از هفته ی ۳۷ بارداری) با مشکلات سلامتی در کوتاه و بلند مدت همراه است و مسئول ۷۵% از مرگ ومیرهای نوزادان تازه متولد شده است. شواهد نشان می دهد که الگوی رژیم غذایی مادر می تواند تاثیر مستقیم بر روی جنینش داشته باشد. بنابراین محققان در سوئد، نروژ و ایسلند شروع به بررسی ارتباط بین الگوی غذایی مادر و تولد نوزاد نارس کردند.

هدف از این مطالعه بررسی ارتباط میان الگوی غذایی مادر با تولد نوزاد نارس می باشد که نتایج این مطالعه در ۴ مارچ ۲۰۱۴ در مجله ی BMJ منتشر شد.

داده های این مطالعه از مطالعه ی کوهورت مادران و کودکان نروژ به دست آمد که در آن تولد نوزاد نارس در میان ۶۶۰۰۰ زن بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ مورد بررسی قرار گرفت. شرکت کنندگان باید دارای شرایطی مانند عدم ابتلا به دیابت، به دنیا آوردن یک نوزاد زنده قبل از بررسی بودند و پرسشنامه ی بسامد خوراک را در مورد عادات غذایی خود در ۴ – ۵ ماه اول بارداری تکمیل می کردند. عواملی که ممکن بود به عنوان مداخله گر بر روی نتایج اثر گذارد، مانند: سن مادر، سابقه ی به دنیا آوردن نوزاد زودرس و سطح تحصیلات مادر در نظر گرفته شد. زایمان زودرس هم زایمان بین هفته ی ۲۲ تا قبل از هفته ی ۳۷ در نظر گرفته شد. محققان سه گروه الگوی غذایی مشخص را شناسایی کردند که به عنوان الگوی محتاطانه (شامل سبزیجات، میوه ها، روغن ها، آب به عنوان نوشیدنی، غلات کامل، مرغ و ماکیان و نان غنی از فیبر)، الگوی غربی (شامل میان وعده های شور و شیرین، نان سفید، دسر ها و گوشت های فراوری شده) و الگوی سنتی (شامل سیب زمینی، ماهی، سبزیجات پخته و شیر کم چرب) تفسیر می شوند.

در بین ۶۶۰۰۰ زن تولد نوزاد نارس در ۳۵۰۵ (۳/۵%) مورد اتفاق افتاد. بعد از تعدیل عوامل مداخله گر، محققان دریافتند که الگوی غذایی محتاطانه با کاهش معنی داری در خطر زایمان زودرس همراه است. همچنین این الگوی غذایی به طور معنی داری خطر زایمان دیر و یا زایمان زودتر از موعد طبیعی را کاهش می دهد. همچنین محققان یافتند که الگوی غذایی سنتی نیز به طور معنی داری خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد، در حالی که الگوی غربی به طور مستقل با زایمان زودرس در ارتباط نیست.

این مطالعه نشان می دهد زنانی که در طول بارداری از الگوی محتاطانه و سنتی پیروی می کنند نسبت به دیگرزنان خطر کمتری برای زایمان زودرس دارند. اگر چه این یافته ها نمی تواند علیت را ثابت کند، اما از مشاوره ی رژیمی به زنان باردار برای خوردن رژیم غذایی متعادل شامل سبزیجات، میوه، غلات کامل، ماهی و نوشیدن آب حمایت می کند.

نکته عملی: نتایج این مطالعه بیانگر اهمیت افزایش مصرف غذاهای مرتبط با رژیم محتاطانه (شامل سبزیجات، میوه ها، روغن ها، آب به عنوان نوشیدنی، غلات کامل، مرغ و ماکیان و نان غنی از فیبر) نسبت به غذاهای فرآوری شده، فست فود ها و میان وعده ها است.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف