آکاایران: مفید بودن شیردهی برای سلامت قلب و مغز مادران

شیر مادر نه تنها برای سلامت نوزاد مفید است بلکه شیر دادن به نوزاد می تواند به مادران کمک کند کمتر در معرض سکته قلبی و مغزی باشند

کارشناسان در بررسی های خود دریافتند: شیر دادن به نوزاد باعث می شود تا مادران از خطر سکته قلبی و مغزی در امان باشند.

محققان بیان کردند، شیر مادر نه تنها برای سلامت نوزاد مفید است بلکه شیر دادن به نوزاد می تواند به مادران کمک کند کمتر در معرض سکته قلبی و مغزی باشند. علاوه بر این، خطر بیماری قلبی و سکته مغزی(stroke) مادران با افزایش مدت زمان شیردهی کاهش پیدا می کند.

محققان در بررسی های پیشین به تاثیر کوتاه مدت شیردهی بر کاهش فشار خون(blood pressure)، کلسترول و پایین آمدن وزن پی برده بودند. هر چند به گفته محققان انگلیسی تاثیر بلند مدت شیر دهی بر سلامت قلبی-عروقی مادر مورد بررسی دقیق قرار نگرفته بود.

در این بررسی اطلاعات مربوط به 289 هزار و 573 مادر چینی که در شروع مطالعه به بیماری قلبی-عروقی مبتلا نبوده و صاحب فرزند بودند، مورد مطالعه قرار گرفت. همچنین این زنان در مدت هشت سال به لحاظ خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی تحت کنترل قرار گرفتند.

محققان انگلیسی دریافتند: زنانی که فرزندانشان را با شیر تغذیه کرده در مقایسه با مادرانی که از این کار خودداری کرده اند به ترتیب نه و هشت درصد کمتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی بوده اند.

.

منبع :