bxs1

عفونت های دستگاه ادراری از جمله عفونت های شایع باکتریایی در زنان بالغ است و شایع ترین عارضه پزشکی بارداری می باشد. این به این معنی است که مادرانی که حامله هستند باید از علائم، خطرات و روش های درمان طبیعی عفونت ادراری در بارداری اطلاع کافی دارا باشند.

علائم عفونت ادراری در بارداری
خطر ابتلا زنان به عفونت ادراری در طول عمرشان ۲۰٪ است. هنگامی که این عفونت به سرعت و به درستی درمان شود، معمولا عارضه جانبی ندارد. اما در صورتی که عفونت در بدن باقی بماند می تواند به عفونت کلیه و متاسفانه حتی مرگ منتهی شود. عفونت سیستم ادراری زمانی رخ می دهد که باکتری از طریق مجرای ادرار وارد بدن شده و باعث ایجاد عفونت می شود. به طور کلی، باکتری ها در هنگام ادرار کردن ریشه کن می شوند. اما در شرایط خاص گاهی پیش می آید که خطر ابتلا به عفونت ادراری افزایش می یابد.

این شرایط عبارتند از:

مقاربت جنسی
بارداری
انسداد ادراری
ماهیت بدخیم برخی از باکتری ها
برخی از زنان مبتلا به عفونت ادراری علائمی ندارند. اما علائم شایع گزارش شده این نوع عفونت عبارتند از:

درد پایین کمر
تب شدید
لرز
استفراغ
احساس سوزش در هنگام دفع ادرار
افزایش تعداد دفعات ادرار کردن
تشخیص عفونت ادراری در بارداری
برای تشخیص این نوع عفونت، نمونه ادرار جمع آوری می شود. سپس این نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفته و وجود یا عدم وجود باکتری در آن تایید یا رد می شود. به این نوع آزمایش، آزمایش ادرار می گویند.

چگونه می توان به صورت طبیعی عفونت ادراری در بارداری را درمان کرد؟
متاسفانه، هیچ درمان طبیعی برای عفونت ادراری موجود نیست. اما در زمان ابتلا خود مراقبتی و رعایت یک سری نکات می تواند عوارض را کمتر کند. این موضوع را به یاد داشته باشید که ابتلا به عفونت ادراری در بارداری یک مسئله جدی است و باید توسط پزشک بررسی شود. بعد از بررسی پزشک، در شرایطی که او تشخیص بدهد، از آنتی بیوتیک های ایمن برای استفاده در طول دوره بارداری، برای درمان استفاده می شود.

با این وجود روش هایی وجود دارد که به کمک آن ها می توانید، خطر ابتلا به عفونت ادراری را در دوران بارداری کاهش داده و در حالت عادی از ایجاد این بیماری جلوگیری کنید. این روش های عبارتند از:

مصرف آب زغال اخته: برخی از شواهد نشان می دهد که مصرف روزانه آب زغال اخته طبیعی که حاوی قند و شکر نباشد می تواند یک عامل مبارزه کننده در برابر تمام عفونت ها به خصوص عفونت دستگاه ادراری باشد. البته هنوز مشخص نشده است که میزان مصرف این ماده برای حصول نتیجه مناسب چقدر باید باشد. تنها نکته ای که باید یاد آور شد این است که هرگز در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنید، آب این میوه را مصرف نکنید. زیرا مصرف این دو ماده همزمان می تواند رقت خون را بیشتر کرده و خطر خونریزی را افزایش دهد.

مقدار زیادی آب بنوشید: این کار موجب می شود که ادرار رقیق شده و باکتری هایی که در سیستم ادراری وجود دارند ساده تر از بدن دفع شوند.

اجتناب از مصرف نوشیدنی هایی که ممکن است مثانه را تحریک کنند: قهوه، الکل و نوشیدنی های غیر الکلی حاوی آب مرکبات یا کافئین ممکن است مثانه را بیش از حد تحریک کرده و موجب افزایش تعداد دفعات ادرار شود.

خشک کردن خود از جلو به عقب: بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، به خصوص اگر اجابت مزاج داشتید، هرگز خود را از عقب به جلو خشک نکنید. این کار باعث می شود که باکتری های موجود در مقعد وارد واژن یا دستگاه ادراری شوند.

تخلیه مثانه پس از مقاربت: بعد از برقراری رابطه جنسی بهتر است ادرار کنید. این کار موجب می شود که باکتری های احتمالی رد و بدل شده در این رابطه از بدن خارج شوند. بنابراین بعد از نزدیکی یک لیوان آب نوشیده و منتظر ادرار باشید.

اجتناب از مصرف محصولات تحریک کننده زنانه: استفاده از برخی از محصولات از قبیل اسپری دئودورانت، کرم و پودر می توانند مجرای ادرار را تحریک کرده و باعث عفونت ادراری شوند.

اگر این عفونت به درستی درمان شود، بعید است که به بیماری های جدی مانند عفونت مزمن کلیوی پیشرفت کند. با این حال، اگر تصور می کنید که به عفونت ادراری مبتلا شده اید، مهم است که گام های مناسب را برای از بین بردن عفونت با بیشترین سرعت ممکن برای جلوگیری از عوارض بیشتر بردارید.
مجله پیام سلامت

.

منبع :