آکاایران: مجموعه: بارداری و زایمان

آزمایش های قبل از بارداری

 

آزمایش هایی که قبل از بارداری حتما باید انجام دهید!


تست تیروئید  
ترشح بیش از حد هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید) می تواند به زایمان زودرس و سقط جنین منجر شود. کم کاری تیروئید نیز باعث اختلال مغزی در کودکان می شود. پس حتما قبل از بارداری عملکرد تیروئید را بررسی کنید.
آزمایش ادرار  
برای اطمینان یافتن از بالا نبودن قند خون و میزان پروتئین و عفونت، مبتلا نبودن به عفونت ادراری، لازم است آزمایش ادرار انجام شود. در صورت بالا بودن قند خون بلافاصله به متخصص دیابت مراجعه کنید تا قبل از بارداری درمان شوید. عفونت ادراری را نیز می توان با مصرف زیاد مایعات و آنتی بیوتیک برطرف کرد.
آزمایش خون  
‏آزمایش خون اغلب در فهرست آزمایش های مهمی که خانم ها باید قبل از بارداری انجام دهند، قرار می گیرد. این آزمایش شمارش کامل سلول های خونی است و پزشک بیماری های متعددی را از جمله سفلیس، اچ آی وی، هپاتیت B و... بررسی می کند. آزمایش خون برای تشخیص بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک و کم خونی داسی شکل نیز به کار می رود.
پاپ اسمیر  
توصیه می شود آزمایش پاپ اسمیر و معاینه واژن، دهانه رحم و قسمت لگن انجام دهید تا در حین بارداری دچار مشکل نشوید. از طریق اسمیر تست هر نوع عفونت قارچی ، اختلالات سلولی در واژن یا قسمت دهانه رحم مشخص می شود..

منبع :