bxs1
تاریخ ایجاد : 
13:13 1394/01/30

آکاایران: قبل از باردار شدن، از سلامت دندان تان مطمئن شوید

 یک متخصص بهداشت مادر و کودک با بیان این مطلب که سلامت دهان و دندان قبل از بارداری به دلیل جلوگیری از بروز عوارض و مشکلات جدی برای مادر و جنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: تعیین وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم، گوش دادن به صدای قلب جنین و فشار خون مادر از دیگر مراقبت های ضروری در طی دوران بارداری است که باید به آن توجه شود.
دکتر مقدم بنائم،با تاکید بر این مطلب که زنان قبل از اقدام به بارداری باید با مراجعه به پزشک از احتمال ابتلا به هرگونه بیماری های ژنتیکی، کمبود ویتامین و مواد معدنی مطمئن شوند، اظهار داشت: ضروریست زنان باردار تا ماه هفتم بارداری حداقل یک بار در ماه به پزشک مراجعه کنند و این معاینات را در دو ماه آخر به هفته ای یک بار افزایش دهند، لازم به ذکر است توجه به این معاینات در مورد حاملگی های پرخطر تا دو برابر افزایش می یابد.
وی با اشاره به اینکه آزمایشهای غربالگری دوران حاملگی برای کاهش معلولیت ها و مشکلات مادرزادی باید یکی از برنامه های هدفمند در مراقبت های دوران بارداری باشد، افزود: شایعترین این بیماریها ناهنجاریهای کروموزومی و سردسته آنها سندرم داون یا منگولیسم است که امروزه با آزمایش های تخصصی در بسیاری از موارد قابل تشخیص است.
ایشان با بیان اینکه انتخاب برنامه تغذیه ای صحیح در بارداری به بهبود رشد و تکامل جنین کمک می کند، گفت: زنان در دوران حاملگی باید مصرف لبنیات و سبزیجات را نسبت به قبل افزایش دهند تا بتوانند به میزان قابل توجهی از عوارض شایع این دوران از جمله پوکی استخوان و یبوست جلوگیری کنند.
دکتر مقدم بنائم با بیان این مطلب که زنان باردار در صورت عدم مشکلات خونی باید مصرف مکمل آهن را از 4 ماهگی و حتی بعد از زایمان به علت خونریزی شدید فراموش نکنند، بیان داشت: درحال حاضر مصرف قرص زینک به صورت جداگانه تجویز نمی شود و استفاده از مولتی ویتامین ها که حاوی مقادیری از زینک هستند کافی است.
ایشان با بیان این که در صورتی که ورزش به صورت حرفه ای نباشد می تواند در بهبود وضعیت مادر و کاهش برخی ناراحتی های شایع در این دوران موثر باشد، توصیه کرد: زنان باردار برای سلامت خود و جنین حداقل روزی نیم ساعت پیاده روی دارا باشند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در طول نه ماه بارداری تعداد سونوگرافی های مجاز برای یک زن باردار دو بار کافی است، البته در مواردی که مشکلی در وضعیت جنین دیده شود باید با نظر پزشک تعداد دفعات افزایش یابد.

isna.ir

  • برچسب ها :
    سلامت دندان ها | قبل از باردار شدن، از سلامت دندان تان مطمئن شوید
.

منبع :