آکاایران: برای بازی با کودک وقت بگذارید

تاریخ ایجاد : 
10:31 1393/07/20

آکاایران: برای بازی با کودک وقت بگذارید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: کودکان علاوه بر نیاز تغذیه ای به نیاز عاطفی احتیاج دارند که اگر این نیاز تامین نشود در بزرگسالی با مشکلات عدیده ای روبه رو خواهند شد.
سید سعید اسکویی در نشست با خبرنگاران خاطرنشان کرد: تکامل دوران کودکی بسیار حائز اهمیت است و در ایران به تکامل کودک کمتر توجه می شود. در حقیقت کودک یک انسان کامل است که سن، دانش و آگاهی پائین تری دارد.
وی افزود: نیاز کودک متفاوت است. بزرگ ترین مشکلاتی که کودکان در آینده با آن برخورد خواهند کرد ناشی از اختلالات روحی و اجتماعی در دوران کودکی است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: دانش و آگاهی مردم در این زمینه بالا نیست و نیازهای یک کودک را در نیازهای تغذیه ای خلاصه می کنند. اگر نیازهای روانی کودک تامین نشود در بزرگسالی با اختلالات شخصیتی مواجه خواهد شد.
وی، نیاز عاطفی کودک را دومین نیاز برشمرد و افزود: این نیاز شامل ارتباط عاطفی و کلامی است و والدین باید ببینند که در 24 ساعت شبانه روز چقدر از زمان خود را برای برقراری ارتباط عاطفی اختصاص می دهند.
اسکویی با تاکید بر اینکه والدین باید برای بازی با کودک وقت کافی بگذارند، خاطرنشان کرد: بسیاری از والدین از علم فرزندپروری آگاهی ندارند و ار رفتارهایی استفاده می کنند که بهنجار نیست و گاهی برای تنبیه از الفاظ تحقیر کننده استفاده می کنند.
وی توضیح داد: سه نوع شیوه فرزندپروری مقتدرانه، سهل گیرانه و استبدادی وجود دارد که والدین در روش استبدادی قدرت خود را بر فرزندان نشان می دهند که در این روش فشار زیادی بر کودک وارد می شود و والدین نیاز کودک را درک نمی کنند. پیام ها بیشتر از نوع کلامی است و از محتوای عاطفی کمتری برخوردار است. این کودکان در آینده در برقراری ارتباط با همسالان با مشکل مواجه می شوند و از خانواده گریزان خواهند بود و خلاء بین خود و خانواده را به گونه ای دیگر پرخواهند کرد.
اسکویی با اشاره به اینکه در شیوه سهل گیرانه والدین کاری به کار کودک ندارند و تربیتی برای کودک اتفاق نمی افتد، اظهار کرد: بهترین شیوه تربیتی کودک شیوه مقتدرانه است که در آن واقعیت ها و دلایل منطقی هر رفتاری به کودک گفته می شود و کودک مشکلات را با مشارکت والدین حل می کند و به هیچ عنوان رفتار خود را از خانواده پنهان نمی کند. این گونه کودکان در آینده فعال، دارای اعتماد به نفس بالا، استقلال رای، جرات مند و با عزت نفس بالا خواهند بود.
وی تاکید کرد: باید مهارت های زندگی از جمله نه گفتن را به کودکان آموزش دهیم تا با ورود به جامعه با مشکل مواجه نشوند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: کودکی، دوران شکل گیری شخصیت کودک، الگوگیری، یادگیری رفتارهای اجتماعی و یادگیری برخی مهارت ها است، در همین راستا به خانواده ها توصیه می شود برخی از مهارت ها را به کودکان بیاموزند و نیاز تغذیه ای کودک را بدانند. باید والدین با برخی مهارت ها آشنا باشند که مهم ترین آنها مهارت فرزندپروری است.
وی در رابطه با نیاز تغذیه ای کودکان تاکید کرد: کودک باید تا سن 6 ماهگی فقط از شیر مادر تغذیه کند و در دوران نوزادی قطره آهن و مولتی ویتامین به کودک داده شود چراکه رشد کودک سریع است و به آنها نیاز شدیدی دارد.
اسکویی بیان کرد: برای سال جاری در کلیه شهرهای زیر 20 هزار نفر و روستاها قطره آهن و مولتی ویتامین به صورت رایگان در اختیار خانواده ها قرار داده می شود. یک باور غلط برای استفاده از قطره آهن وجود دارد که والدین تصور می کنند علت سیاه شدن دندان کودکان ناشی از مصرف قطره آهن است و با تکیه بر این باور غلط از دادن آن به کودکان خودداری می کنند ولی اگر این قطره به کودک داده نشود مغز کودک با مشکل مواجه خواهد شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اعلام کرد: درصد بالایی از مرگ های دوران کودکی بر اثر حوادث اتفاق می افتد که برق گرفتگی، افتادن از پرتگاه، نوشیدن مواد سفیدکننده و مایعات شستشو و مسمومیت با شربت متادون از جمله این موارد است. خانواده ها داروها را در دسترس کودکان قرار ندهند و برای نگهداری برنج، قرص برنج خریداری نکنند چون کودکان این قرص ها را به اشتباه مصرف می کنند و اگر دانشگاه علوم پزشکی مشاهده کند که واحد صنفی به فروش قرص برنج اقدام می کند فاقد هیچ تذکری واحد مربوطه را پلمب خواهد کرد.
اسکویی افزود: والدین در مراکز خرید مراقب فرزندان خود باشند چرا که بسیاری از حوادث بعد از حوادث ترافیکی مربوط به پله برقی و آسانسور است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین ضمن تاکید بر استفاده از صندلی کودک گفت: والدین باید از نشاندن کودکان زیر 12 سال در صندلی جلو خودداری کنند. 

خبرگزاری ایسنا

.

منبع :