آکاایران: چرا کودکم اضافه وزن دارد

تاریخ ایجاد : 
10:20 1393/07/05

آکاایران: چرا کودکم اضافه وزن دارد

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،  والدین در سال های نخست رشد فرزندانشان با پاسخگویی به اکثر خواسته های آنان، فقط برای مدت کوتاهی کودک را آرام می کنند در حالی که این عادت اشتباه در والدین منجر به تشدید چاقی در کودکانشان می شود. پدیده چاقی در کودکان منجر به کم تحرکی و اعتماد به نفس پایین در آن ها می شود.

به اعتقاد پزشکان در حالی که تغذیه مناسب برای کودکان ضروری است، توجه به تاثیر موادغذایی مختلف بر رشد و سلامت بدن کودکان نیز بسیار حائز اهمیت است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) از پدیده چاقی به عنوان یک مشکل جدی در زمینه سلامت عمومی در قرن 21 یاد می کند. این پدیده در حال تبدیل شدن به یک معضل جهانی است که بر تمام گروه های اقتصادی به خصوص نسل های نوین تاثیر سوء می گذارد. کودکان امروز به خوراکی های مضری همچون نوشابه، پیتزا و همبرگرها عادت کرده اند که این مواد غذایی وزن آنها را دو برابر می کند.

در سال های اخیر پدیده چاقی در میان کودکان به طرز چشمگیری افزایش یافته است و امروزه کودکان چاق نه فقط در معرض بیماری های خطرناکی هستند بلکه با توجه به اعتماد به نفس پایین و فشار دوستان و اطرافیان، مستعد آسیب ها و مشکلات روانی نیز می شوند.

در واقع این فشارهای اجتماعی – روانی تاثیرات منفی بر رفتار کودکان دارد. در یک مقایسه میان کودکان با وزن مناسب با گروهی از کودکان چاق معلوم شد آنهایی که اضافه وزن دارند و چاق هستند، رضایت کمتری از کیفیت زندگی شان دارند و احتمال تفکرات منفی و حتی اقدام به خودکشی در آن ها بیشتر است. مشکل چاقی با انجام رژیم های مناسب و ورزش در بلندمدت قابل حل است.

گاهی اوقات حتی در محیط های آموزشی تبعیضاتی میان کودکان با وزن طبیعی و چاق اعمال می شود که این موضوع، خود موجب مشکلات متعددی اعم از آزار و اذیت، تمسخر و طرد از سوی دیگر کودکان و دیدگاه های تبعیض آمیز در میان معلمان می شود. این کودکان اغلب با عناوین تنبل، افسرده و تنها شناخته می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت ایدیوا، شناخت عوامل کلیدی که موجب تشدید چاقی در میان کودکان می شود به والدین برای انجام تصمیمات بهتر و کمک به فرزندشان کمک می کند:

- عوامل موثر پیش از تولد

سوء تغذیه و یا پرخوری مادران در دوران اصلی رشد جنین، خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی در کودک را افزایش می دهد.

- ژنتیک

احتمال بروز چاقی در کودکانی با والدین چاق بیشتر است.

- رژیم غذایی

امروزه بسیاری از مردم وعده های غذایی را خارج از خانه و در رستوران ها مصرف می کنند. استفاده از فست فودها و غذاهایی با کالری بالا نیز این روند را تشدید می کند. کودکان نیز در این میان علاقه شدیدی به استفاده از نوشابه ها و نوشیدنی های شیرین دارند که یکی از مهمترین عوامل شیوع چاقی در میان آنهاست.

- بی تحرکی

بسیاری از متخصصان معتقدند تلویزیون، رایانه، ویدئو و بازی های کامپیوتری که کودکان را سرگرم می کنند، موجب نشستن آنها و ساعت ها بی تحرکی می شوند. به این ترتیب عدم تحرک فیزیکی، عامل اصلی چاقی در دوران کودکی است.

- محیط زندگی

اغلب مدارس به دلیل بی توجهی به مساله تربیت بدنی و کلاس های ورزشی مورد سرزنش هستند و از طرف دیگر نیز کودکان در معرض تبلیغات شدید فست فودها، شکلات، نوشابه ها و مواد خوراکی ناسالم در مدارس قرار دارند.

- عادات غذایی ناسالم در خانواده ها

استفاده از وعده های غذایی ناسالم در خانواده ها توسط والدین، الگوهای غلطی را برای کودکان ایجاد می کند. بنابراین کودکان از همان ابتدا به استفاده از غذاهای ناسالم عادت می کنند.

توصیه هایی برای درمان چاقی در کودکان

درمان چاقی در کودکان بسیار متفاوت از درمان این مساله در بزرگسالان است. در واقع بررسی آمادگی کودکان و شناخت وضعیت روحی و روانی آنان بسیار مهم است. همچنین پیش از برنامه ریزی برای کاهش وزن، انجام یک مشاوره خوب با پزشک یا مشاور تغذیه در خصوص شیوه های درمان بسیار ضروری است. راهکارهای زیر می تواند در این زمینه به والدین کمک کند:

1- هیچ گاه کودک را گرسنه نگذارید.

2- به جای حذف کامل غذا، از غذاهای سالم تر استفاده کنید.

3- یک برنامه ریزی منظم برای یک ساعت ورزش روزانه داشته باشید.

خبرگزاری ایسنا

.

منبع :